تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،15-2-1397
تعداد بازدید :224

کلیسای کانتور، کوچکترین کلیسای قزوین

 

کلیسای کانتور ساخته شده در جنگ جهانی دوم و متعلق به فرقه‌ ارتودکس‌ها بوده و این در حالی است که هم اکنون هیچ ارتودکسی در قزوین وجود ندارد.
به گزارش ایسنا، کلیسای ارتودکس در خیابان دارایی واقع شده است و به برج ناقوس نیز مشهور است. این کلیسا در محوطه‌ای به نام کانتور ساخته شده که مجموعه‌های دیگری از جمله ساختمان شهرداری مرکز، منبع آب و پارک مشاهیر داخل این محوطه قرار دارد.
کلیسای کانتور دارای پلان چلیپایی یا صلیبی شکل است که هنگام ورود شکل صلیبی آن به وضوح قابل مشاهده است.
به جهت اینکه در زمان ارتودکس مردم ایستاده عبادت می‌کردند این کلیسا بسیار کوچک ساخته شده است و به دلیل سرعت زیاد در هنگام ساخت به صورت کوچک و بدون تزئینات بنا شده است. با توجه به‌ اهمیت زیاد طلوع خورشید برای مسیحیان، محراب این کلیسا رو به شرق ساخته شده که این روش ساخت در اکثر کلیساها دیده می‌شود.
کلیسای کانتور دارای ۲ اتاق است که اتاق سمت راست اتاق غسل تعمید و اتاق سمت چپ اتاق کشیش بوده است. اتاق غسل تعمید برای نوزادانی بوده که تازه متولد می‌شدند و مسیحیان معتقدند که پس از تولد نوزاد را باید غسل تعمید داد.
اتاق کشیش نیز به دلیل تقدس زیاد محراب، در زمانی استفاده می‌شده که کشیش وارد اتاق می‌شد و پس از آن تعویض لباس‌ها وارد محراب شده و به صحبت‌های خود ادامه می‌داد. یکی از سنگ قبرهای داخل کلیسا متعلق به مهندس راه روس و دیگری متعلق به یک خلبان روس است که در این محوطه به خاک سپرده شدند.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید