تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2095

رئیس سازمان نظام مهندسی استان اصفهان : کمبود مهندس معمار داریم

اشاره : اصفهان و نگرانی درباره تخریب آثار تاریخی آن به واسطه عبور مترو از زیر میدان نقش جهان در ین چند وقت اخیر بسیار خبر ساز بود تا جایی که به بحثی ملی تبدیل شد و اصفهان که البته پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز هست ، در صدر خبرها قرار گرفت . بحث عبور مترو موافقان و مخالفانی داشت که این موضوع بهانه ای شد تا سراغ مصطفی پسران بهبهانی ، رییس سازمان نظام مهندسی استان اصفهان برویم تا هم درباره عبور مترو گفتگو کنیم و هم از عملکرد نظام مهندسی در حوزه معماری پرس و جو نماییم . توجه شما خوانندگان گرامی را به گفتگوی خبرنگار پیام ساختمان با وی جلب می کنیم .

سازمان نظام مهندسی استان اصفهان تا چه حد به اهداف خود دست پیدا کرده است ؟

اهداف سازمان نظام مهندسی استان اصفهان در چارچوب اهدافی است که در قانون مشخص شده است . اهدافی که در سازمان نظام مهندسی آمده چند جنبه دارد که اولین آن توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در معماری و شهرسازی است . بخشی از اهداف نیز به ارتقای کیفیت ساخت و ساز ، مسائل جاری و اداری سازمان های نظام مهندسی ، تنسیق روابط بین دست اندرکاران امر ساخت و ساز اعم از مهندسان ، سازندگان ، انبوه سازان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی بر می گردد . در حقیقت مجموعه قوانین نظام مهندسی از چند زاویه قابل بررسی است . طبق نظر کارشناسان و صاحبنظران در زمینه ارتقای کیفیت ساخت و ساز موفقیت های خوبی داشته ایم . در رابطه با توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی ، دستورالعمل هایی از طرف شورای عالی معماری و شهرسازی در رابطه با سیما و منظر شهری ابلاغ شده بود که آنها را بومی سازی کرده و در حال اجرا و تحقق این دستورالعمل ها هستیم .

در بخش تنسیق امور و روابط بین دست اندرکاران ساخت و ساز چون یک حلقه از زنجیره کلی ساخت و ساز هستیم . به نظر که چندان که باید و شاید موفق نبوده ایم و این مستلزم یک همکاری همه جانبه بین بخش های مختلف مرتبط با صنعت ساختمان از جمله اداره استاندارد ، وزات راه و شهرسازی ، مجموعه انبوه سازها و بالاخص شهرداری هاست . در حال حاضر قوانین موجود ین روابط را به خوبی تعریف نکرده و حتی اگر تعریف شده باشد ، ساز و کار اجرایی مناسبی برای آن پیش بینی نشده است . به همین دلیل در بعضی مواقع اختیارات و تکالیف با هم تداخل یافته و عملا متولیان اصلی سر در گم می شوند . ظرفیت نظام مهندسی بسیار بیشتر از آن چیزی است که در حال حاضر از آن استفاده می شود . اگر روند اصلاحات قوانین صورت نپذیرد ، نظام مهندسی کارایی لازم را نخواهد داشت .

اصفهان شهری تاریخی است و اکثر معمارانی که از خارج از کشور به ایران می آیند ، تحت تاثیر شگفتی های معماری آن قرار می گیرند . در حال حاضر بحث تخریب آثار تاریخی این شهر به واسطه عبور مترو از وسط چهارباغ و میدان نقش جهان مطرح است . نظر شما در این مورد چیست ؟

من این اطمینان را می دهم که شهرداری و سازمان قطار شهری اصفهان که متولی آن هم استانداری اصفهان است ، بدون نقطه نظر سازمان میراث فرهنگی هیچ مسیری را تایید نخواهند کرد . میراث فرهنگی در دولت های گذشته مسیر شمال - جنوب را که از چهارباغ می گذرد ، تایید کرده است . مسیر شرقی و غربی نیز که در حال حاضر بر روی آن مطالعه می شود ، نظرات یونسکو نیز در آن لحاظ می شود . نگرانی ها و دغدغه هایی که در اکثر رسانه ها منتشر شده است ، دغدغه مدیران شهری استان اصفهان نیز هست.

در حال حاضر در کشورهای متعددی خطوط مترو از محل آثار باستانی و تاریخی می گذرد . علت هم این است که خود ایستگاههای مترو که در کنار این آثار است ، جذابیتی را برای گردشگران ایجاد می کند که به سهولت به آثار تاریخی دسترسی پیدا کنند . اگر دسترسی به این آثار فراهم نشود ، این آثار بیشتر مهجور واقع می شوند . در بارسلونا و موزه لوور چنین مسئله ای وجود دارد . توانایی انجام این کار به توان تخصصی و کارشناسس دست اندرکاران بستگی دارد . اگر عبور مترو بدون تخریب آثار تاریخی اتفاق بیفتد ، نکته مثبتی است .

سازمان نظام مهندسی در رابطه با مسئله عبور مترو در اصفهان می تواند نظرات کارشناسی خود را اظهار نماید ؟

متاسفانه طبق قوانین حاضر ، در نشست هایی که در این مورد توسط مراجع ذیصلاح برگزار می شود ، دعوت نمی شویم و این یکی از اشکالات قانون است که از ظرفیت ها و پتانسیل یک نهاد تخصصی با این حجم از کارشناسان و متخصصان برای تصمیم گیری استفاده نمی شوند . در نشست هایی هم که دعوت می شوند بدون حق رای است و فقط برای اظهار نظر حضور پیدا می کنند . امیدوارم تجدید نظری در قوانین نظام مهندسی صورت گیرد .

وضعیت مهندسان معمار در سازمان نظام مهندسی چگونه است ؟

متاسفانه تعداد مهندسان معمار ما متناسب با حجم کار ساخت و سازی که وجود دارد ، نیست و در این خصوص کمبود داریم . بنابراین به ناچار از تبصره 2 ماده 12 آیین نامه اجرایی استفاده کرده و این ظرفیت را پوشش می دهیم . تا آنجایی که ظرفیت قانونی اجازه می دهد در همه کارها از متخصصین امر استفاده می کنیم و اولویت انجام کار توسط متخصص را رعایت می کنیم .

وضعیت اجرای معماری ایرانی - اسلامی در اصفهان چگونه است ؟

هنوز شاخص ها و معیارهای آن چیزی که تحت عنوان معماری اسلامی یا ایرانی مطرح می شود ، تعریف نشده است . برخی فکر می کنند از الگوهایی که در زمان صفویه استفاده می شده به عنوان معماری ایرانی و اسلامی استفاده می کنیم . در حالی که معماری ایران در مقطعی از تاریخ به این سبک بوده است .

در حال حاضر آنچه مهم است این است که روح تفکری که باعث خلق آثار می شود را تبیین کنیم و طراحان و مهندسان معمار ما با این روحیه و معیارها آشنا شده و با این دیدگاه وارد طراحی شوند . در این صورت می توانند آثاری را خلق کنند که متناسب با معیارهای اسلامی است و با فناوری ها و تکنولوژی روز ما ساخته شده است . هر الگو و طرح معماری که در هر دوره ساخته شده ، جهان بینی خاصی در خود داشته که به علوم انسانی هر دوره مربوط بوده است .

اگر انسانی با تفکرات لیبرالیستی وارد طراحی معماری شود ، قطعا یک دیدگاه دارد و اگر با تفکرات لیبرالیستی وارد طراحی معماری شود قطعا یک دیدگاه دارد و اگر با تفکر اسلامی وارد شو دیدگاهش متفاوت است . چون انسان در آن مکتب جور دیگری تعریف می شود و انتظارات دیگری از او می رود . تفکر اسلام این است که این دنیا موقت است و نگاه اصلی به آخرت است . معماری که در زمان صفویه وجود داشت ، اغلب فرم ها و رنگ ها به شکلی بود که انسان هایی را که در آنجا زندگی می کردند متوجه معنویت می کرد . اصفهان به اصطلاح شهری متذکر است و مرتب به انسان تذکر می دهد که انسان باید به آخرت توجه کند .

در فضای شهری اصفهان ، رنگ آبی را می بینیم که رنگ آسمان است . فضاها بلند است و به سمت آسمان کشیده شده است . همان نگاهی که از زمین به آسمان است و به دنبال معنویت می گردد. این موضوع در جای جای شهر اصفهان دیده می شود . آیاتی از قرآن مجید در قسمت های مختلف شهر وجود دارد که این آیات به انسان تذکر می دهند که در معاش روزانه نگاهت به آخرت و معنویت هم باشد . این موارد در روحیه کسانی که آثار معماری را خلق می کردند وجود داشته است .

در حال حاضر اگر با ان نگاه معنوی گذشته و تکنولوژی و فناوری های مدرن امروز به خلق آثار معماری بپردازیم ، ساختمان های جدیدی خلق می شوند که این آثار بر اساس تفکرات اسلامی است و شاخص های جمهوری اسلامی را نیز در بر دارد . یعنی 400 سال دیگر نیز می توان گفت این ساختمان ها در این زمان و بر اساس معیارهای جمهوری سالامی ساخته شده است . یکی از موانع اجرای این اهداف این است که تفکرات غربی بر معماری ما سایه انداخته است . مثلا ما در مسکن مهر از تکنولوژی ها و فناوری های روز استفاده می کنیم اما در معماری اسلامی و روح آن در معماری آن رعایت نشده است .

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید .

حدود 15 سال از تصویب قانون نظام مهندسی می گذرد و 9 سال است که قانون عملا به مرحله اجرا در آمده است . بعضی از بخشهای قانون نشان داده که قابلیت اجرایی ندارد و در حین اجرای بعضی از قوانین متوجه شدیم نقاط ضعف قابل توجهی دارد . به نظر می رسد مجلس باید به سمت اصلاح قانون و پربار کردن آن برود .

آرزو افشارزاده

استان مرتبط : اصفهان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید