تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1315

گردشی در قزوین

مجموعه باغ صفوی )باغ سعادت آباد، باغ فرهنگی قزوین، دولتخانه صفوی و یا ارگ طهماسبی( مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در قزوین، مابین خیابان هلال احمر و پیغمبریه، سبزه میدان و خیابان سپهواقع شده است.

صفویه 1

مأخذ: نگارنده

مجموعه باغ صفوی دارای بیش از ۶ هکتار وسعت می‌باشد و از سردر عالی‌قاپو در شمال و ابتدای خیابان سپه قزوین آغاز شده و در انتها به محوطه کاخ چهل‌ستون قزوین اتصال می‌یابد و در طول مسیر خود با گذشتن از چندین حیاط و محوطه باز، می توان از آثار و بقایای به‌جا مانده از دوره‌های مختلف صفوی، افشاریه، زندیه و قاجاریه را یکجا مشاهده نمود. شهر قزوین در عصر صفویان، به علت قرارگیری بر سر راه جاده ابریشم و شرایط جغرافیایی و سیاسی آن زمان، حائز اهمیت شد. به همین دلیل، توانست تا مدتی عنوان پایتختی صفویان را نصیب خود کند. انتقال پایتخت از تبریز به قزوین باعث شد تا بناها و عمارت هایی با شکوه و در شأن پایتختی آن، در این شهر بنا شود. از جمله این عمارت ها و بناها می‌توان باغ صفوی را نام برد؛ که مجموعه‌ای از چند بنا می‌باشد.

صفویه 2

 مأخذ: نگارنده

شاه طهماسب پس از استقرار در قزوین (به عنوان پایتخت جدید خود) دستور داد تا تل باغی بسازند و عمارتی را در آن بنا کنند؛ بنا بر دستور شاه، معماران برجسته ایران گرد آمدند و باغی را طراحی کردند؛ این باغ، باغ صفوی نام گرفت. عمارتی بنا به درخواست شاه، در آن بنا شد و کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی نام گرفت. به طور کلی این مجموعه از چند بنا تشکیل شده است که اکثراً تخریب شده‌اند و تعدادی از آنها در حال حاضر در دست مرمت می باشند. محدوده اصلی باغ دارای ۷ در ورودی بوده است که فقط یک در از آن ها به نام سردر عالی قاپو باقی‌مانده است.. در حال حاضر، محوطه محصور خیابان های هلال احمر و پیغمبریه را باغ صفوی می‌نامند.

سر در عالی قاپو

سر در عالی قاپو یکی از ۷ دروازه باغ صفوی می باشد. این سردر در زمان شاه طهماسب ساخته و در زمان شاه عباس دچار تغییراتی شد؛ که از جمله این تغییرات می‌توان به کوچکتر شدن طاق ورودی‌ها اشاره کرد.

 

سر در تشکیل شده است از قوسی پنج او هفت و هشتی بسیار زیبا همراه با تزیینات -که اکثراً تخریب شده‌اند- و گنبدی که بر روی هشتی قرار گرفته است

صفویه 3

مأخذ: نگارنده

جنس کف سردر سنگفرش و پایین‌تر از سطح خیابان کنونی و دارای شیبی کم به سمت داخل باغ می‌باشد، که انسان را به داخل باغ هدایت می‌کند.

صفویه 4

مأخذ: نگارنده

عمارت پهلوی و عمارت قاجاری

این دو بنا که در کنار یکدیگر قرار دارند، در دوره متفاوت ساخته شده‌اند:

عمارت قاجاری دارای تزیینات و سرستون های زیبایی است و در حال حاضردر حال مرمت و بازسازی است. در جلوی این عمارت حوضی قرار دارد که فضای زیبایی را ایجاد کرده است.عمارت پهلوی، در زمان پهلوی ساخته شد و دارای تزیینات خاصی نمی‌باشد. این بنا در دو طبقه ساخته شده است.بعدها هر دو بنا به عنوان شهربانی استفاده می‌شده است. طبقه پایین نقش بازداشتگاه را داشته و طبقات فوقانی کاربرد اداری. حیاط پشت این دو بنا نیز به عنوان حیاط زندان مورد استفاده واقع می شده است.

صفویه 5

مأخذ: نگارنده

موزه دکتر صالحی، قزوین

موزه مفاخر در محل دفتر فعلی وزارت خارجه در قزوین واقع در خیایان هلال احمر قرار دارد این موزه شامل یکصد و شصت و پنج قطعه شیء نفیس و هدایای فرمانروایان و وزرای کشورهای مختلف به دکتر صالحی وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی است که با موافقت وزارت خارجه به قزوین انتقال یافته و برای بازدید عموم در طبقه همکف این عمارت تاریخی که هم اکنون به عنوان دفتر نمایندگی وزارت خارجه بهره برداری می شود، آماده شده است (عکسبرداری از طبقه همکف ممنوع می باشد).

صفویه 6

مأخذ: نگارنده

در این موزه ۱۵۶ قطعه نفیس از هدایای دریافتی توسط دکتر صالحی در دوران وزارت امور خارجه از سوی رؤسای جمهور، نخست وزیر، سفرا، شخصیت های جهانی در غرفه هایی زیبا به نمایش درآمده است.در این موزه ۱۵۶ قطعه شامل شمشیر ذوالفقار، صنایع دستی، نشان و مدال های ارزشمند، تابلوهای نقاشی و تابلو فرش، ساعت، لوازم زینتی از ۵۰ کشور جهان در ۲۵ ویترین متحرک و هشت ویترین ثابت در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است. همچنین ۲۳ تابلوی نفیس در این موزه به نمایش درآمده که زیبایی خاصی به این مکان داده است در موزه دکتر صالحی هدایایی از کشورهای هندوستان، عربستان، سوریه، عراق، ترکیه، اندونزی، ارمنستان، چین، افغانستان، سنگاپور، آرژانتین، تایلند، بولیوی، غنا، امارات متحده عربی؛ اکوادور، نیجر، قراقستان، روسیه، قطر و کویت دیده می شود.

در زیر تصاویری از نمای خارجی وسقف موزه مشاهده می شود.

صفویه 7

مأخذ: نگارنده

صفویه 9

مأخذ: نگارنده

صفویه 10

مأخذ: نگارنده

 

 

                                                                                       فاطمه عباسی

                                                                                                        کلیه تصاویر توسط اینجانب عکسبرداری گردیده است 

 

 

 

 

استان مرتبط : قزوین  
عضو مرتبط : فاطمه عباسی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید