مقالات گذشته

مقالات قدیمی را کمتر می توان در فضای مجازی و سایت های امروزی پیدا کرد. این که موضوع ممکن است کهنه باشد از یک طرف و زحمت ویراستاری و تدوین مجدد، معمولاً مارا از دنبال کردن آن برحذر می دارد. با این حال، برای آشنائی جوانان و پژوهشگران حوزه معماری و شهرسازی با گذشته ی نگارش و تألیف مقالات ، سعی داریم از لابلای متون و با کمک پژوهشگران جوان ، صفحه جدیدی تحت عنوان مقالات گذشته داشته باشیم . هم یادی از بزرگان و مؤلفین است و هم شناخت فضای نگارش در دهه های پیشین .بزنگاه‌های بازرگانیبزنگاه‌های بازرگانی

از قرن هفدهم میلادی به بعد، دولت عثمانی مهم‌ترین منبع بی‌واسطه جریان شمش ایران بود.

 
اوضاع بازار در ایران باستاناوضاع بازار در ایران باستان


از دیرباز مهم‌ترین منبع درآمد مردم باستان شکار و سپس کشاورزی بوده است. اما به مرور زمان بازرگانی و تولید صنایع‌دستی نیز در میان مردم دارای جایگاه خاصی ‌شد.

 
سالروز درگذشت امیرکبیرسالروز درگذشت امیرکبیر


عباس میرزا و بعدها محمدتقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر دریافتند که ایران نه تنها از نظر نظامی بلکه در تمام زمینه‌های دیگر نیازمند اصلاحات واقعی است.

 
گردش پولی متمرکز گردش پولی متمرکز

صویر کامل تاریخ اقتصادی تجارت اسلامی بین قرن اول تا نهم، به دلیل خاستگاه گزینشی منابع و ماهیت منابع طبقه‌بندی‌شده، دشوار است، اما این عامل دیدگاه ما را درباره‌ اهمیت و ساختارهای تاریخ اقتصادی تغییر نمی‌دهد.

 
پیوستن ایران به جامعه مللپیوستن ایران به جامعه مللاواسط دی‌ ماه ۱۳۰۰ شمسی مجلس شورای ملی، عضویت ایران در جامعه ملل را تصویب کرد.

 
قراردادهای هدفمندقراردادهای هدفمند

قراردادهای متفاوتی برای تجهیز منابع مالی بلندمدت در تاریخ صد سال گذشته ایران منعقد شده است. تاریخچه و تحلیل روش‌های مختلف جذب منابع مالی بلندمدت از دوره قاجاریه تا به امروز، به‌عنوان یک موضوع تحقیقات مالی، لازم و بسیار جالب به نظر می‌رسد.

 
خروج آمریکایی‌ها از ایران خروج آمریکایی‌ها از ایراناز ۱۲ آبان ۱۳۵۷، عملیات انتقال ۴۵ هزار آمریکایی مقیم ایران از فرودگاه مهرآباد آغاز شد. خبرگزاری فرانسه با استناد به اخبار رسیده از شرکت‌های آمریکایی که در ایران مشغول به کار بودند، اعلام کرد که این شرکت‌ها در نظر دارند کارکنان آمریکایی خود را در صورت وخیم‌تر شدن اوضاع فراخوانند.

 
آغاز به کار پست و تلگراف در ایرانآغاز به کار پست و تلگراف در ایران

گام‌های نخست برای تنظیم امور پست و تاسیس چاپارخانه‌های مرتب را میرزا تقی‌خان امیرکبیر برداشت و اساس و پایه‌ای که او در این‌باره برقرار کرد، به مرور زمان استحکام و توسعه یافت؛ به‌طوری‌که تا سال 1271 هجری شمسی تعداد چاپارخانه‌ها در سراسر کشور به 172 رسید.

 
مردم، بیشتر از‌ ما حق رأی دارندمردم، بیشتر از‌ ما حق رأی دارند

مصاحبه با آیت الله سید محمود طالقانی
اشاره: روز شمار تاریخ معاصر ایران در ضمیمه شماره نوزده خود به درج گفتگویی صمیمانه و تاریخی با آیت الله سید محمود طالقانی در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ پرداخته است که به خاطر اهمیت موضوعات مطرح شده‌، باز خوانی آن ، حتما مفید و مغتنم خواهد بود. آن هم در روزهای پایانی ماه شهریور ، که چند روزی از سالگرد آن ابوذر انقلاب می گذرد.

 
گسست رابطه سنتی شهر و روستا در دوره قاجارگسست رابطه سنتی شهر و روستا در دوره قاجار


گروه تاریخ و اقتصاد: از نتايج تجارت نابرابر ايران و غرب می‌توان به اين موارد اشاره كرد: انهدام صنايع دستي، فقر و بيكاري همه دست‌اندركاران توليدات سنتي مانند نساجان سنتي، صباغ (رنگرز)، نداف و ساير مشاغل و حرف و ناتواني در جايگزيني توليد ماشيني، عادت مردم ايران به مصرف كالاهاي خارجي، سيطره تجار خارجي بر امور بازرگاني در اغلب شهرها، گسيختگي رابطه سنتي شهر و روستا (مازاد توليد روستا روانه شهر می‌شد