اخبار و مقالات مربوط به میراث مشترک

باستان‌شناسان فعال در سایت‌های باستانی شمال عراق سایت تازه‌ای از دوران تمدن آشور را درنزدیکی ارگ اربیل کشف کردند.

 
قلعه تاریخی حصار در شهر دوشنبه تاجیکستان ، تصاویرقلعه تاریخی حصار در شهر دوشنبه تاجیکستان ، تصاویر

قلعه تاریخی حصار در شهر دوشنبه تاجیکستان ، تصاویر
قلعه حصار با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال در ۷کیلومتری شهرک حصار و ۳۰کیلومتری غرب شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان واقع شده است و به عنوان یکی از قدیمترین بناهای تاریخی آسیای مرکزی و کشور تاجیکستان محسوب می شود و تا سال های ۱۹۲۱ میلادی حصار مرکز بخارای شرقی بوده است. حصار یکی از امارت بخارا بوده که هم به لحاظ هنری و هم تجاری معروفیت داشته است.

 
زبان و فرهنگ بلوچی در ترکمنستانزبان و فرهنگ بلوچی در ترکمنستان

پژوهشی از موسسه زبانشناسی روسیه، فرهنگستان علوم مسکو، گروه زبان‌های ایرانی در جمهوری ترکمنستان، اقلیت کوچکی ساکن هستند که کمتر مورد شناخت جامعۀ جهانی قرار گرفته‌اند که این اقلیت بلوچ می‌باشد. بلوچ‌ها مردمانی سرشار از حس وحدت، فرهنگ قوی، تاریخ، زبان، سنت و مذهب مشترک هستند.

 
آئین‌ها و آداب و رسوم ترکمن‌ها در ماه مبارک رمضانآئین‌ها و آداب و رسوم ترکمن‌ها در ماه مبارک رمضان

یوسف قوجق : ماه مبارک رمضان در میان ترکمن‌ها از جایگاه والایی برخوردار است. در این ماه ترکمن‌ها، از مرد و زن تا پیر و جوان و نوجوانان، با شور و شوقی عجیب، غیر از برجای آوردن فرایض، در تمامی مراسمی که ویژه‌ی این ماه برگزار می شود ، شرکت می‌کنند.

 
ميراث مشترکميراث مشترک

محمد مهدی محمودی : (سخن ماه مرداد 1392) گاه که در اندیشه داستان زندگی خود فرو میروم و در خاطرات دوران کودکیم پرسه میزنم ، نا خواسته لبخندی بر لبانم نقش میبندد. یاد خانه پدری وخاطرات آن روزها چه شیرین است و ماندگار! محله قدیمی و همسایه ها ، گویی در گوشم صدایی میشونم...

 
نگاهی به آتشکده باکونگاهی به آتشکده باکو

آتشکده ی باکو که در 30 کیلومتری شهر باکو، در بخش جنوب شرقی شبه جزیره ی آبشرون و حومه ی شهر سوراخانی قرار دارد، چهارتاقی بلندی است که با سنگ و ساروج و هماهنگ با معماری آتشكده های به یادگار مانده از دوران باستانی ایران همچون آتشكده نیاسر كاشان و اصفهان ساخته شده است.

 
نگاهی به شهر سنگی  «اوپلیس سیخه» گرجستان نگاهی به شهر سنگی «اوپلیس سیخه» گرجستان

شهر سنگی قدیمی و باستانی "اوپلیس سیخه" یکی از 3 مجموعه سنگی گرجستان می باشد که در 10 کیلومتری شرق شهر گوری (زادگاه استالین) در ساحل سنگیِ بر جا مانده از رودخانه "متکوری" ( کورا به انگلیسی ) واقع شده است.

 
قوم های کهن در قفقازقوم های کهن در قفقاز

کتاب قوم های کهن در« قفقاز، ماورای قفقاز، بین النهرین و هلال حاصلخیز»، کتابی جامع در این زمینه است که توسط نشر نی به انتشار رسیده است.

 
هند به مثابه دارالامان فرهنگ ایران - 2هند به مثابه دارالامان فرهنگ ایران - 2

جبار رحمانی : بررسی شرایط تاریخی لاهیجی و نقش هند در تمدن ایرانی- قسمت دوم

 
هند به مثابه دارالامان فرهنگ ایران - 1هند به مثابه دارالامان فرهنگ ایران - 1

جبار رحمانی :حوزه‌های جغرافیایی فلات ایران و سرزمین هند، در طیّ تاریخ بستر ساز ظهور تمدن‌های بزرگی بوده اند. این دو حوزۀ جغرافیایی و تمدنی، به دلیل مجاورت با یکدیگر، رابطه‌ای عمیق و وسیع در عرصۀ فرهنگ پذیری داشته اند.