اخبار و مقالات مربوط به میراث مشترک

سفرنامه: از ایران تا هندسفرنامه: از ایران تا هند

شكوفه آذر : افغانستان سرزمین مردهاى مسلح مهربان است که با سخاوت خوشه انگور را به چشم هاى من نزدیک مى کنند و مى گویند: «تو ایرانى هستى... خواهر ما... بفرمایید.»

 
پیش درآمدی بر هم اندیشی میراث افغانستانپیش درآمدی بر هم اندیشی میراث افغانستان

شناخت و معرفی ارزش های تاریخی و فرهنگی کشورهای همسایه با ایران، یکی از مهمترین و با اهمیت ترین قدم های اولیه برای آگاهی از حوزه تمدنی سرزمین هایی است که امروزه بخش مهمی از جهان را در بر دارند. این حوزه در طول تاریخ بنا بر موقعیت جغرافیایی، ژئوپلیتکی و ژئواستراتژیکی، تلاقی گاه فرهنگ های خاور و باختر بوده است

 
کتیبه های ایرانی - اسلامی در ازبکستانکتیبه های ایرانی - اسلامی در ازبکستان

کتیبه، تبلور ماندگاری از نوشتار پیشینیان است که پیام و مفهومی ارزشمند را منتقل می سازد و در بسیاری از موارد با بهره گیری از هنر _ به ویژه هنر خط_ درطی اعصار به شکل جلوه ای از هنر خوشنویسی در آمده است و صورتی تزئینی هم یافته است .

 
كشور آرشیویكشور آرشیوی

روسیه كشوری آرشیوی است. تاریخ هزار ساله روسیه و نظام كمونیستی سابق در میراث مكتوب عظیمی منعكس می‌باشد كه بالغ بر 222000000 پرونده یا 4000 كیلومتر قفسه ‌آرشیو می‌شود. این مجموعه اسناد در 2400 آرشیو دولتی و شهرداریها جای گرفته‌اند.

 
تاریخ ایران در اسناد آرشیوی گرجستانتاریخ ایران در اسناد آرشیوی گرجستان

در آرشیو دولتی تاریخ گرجستان و انستیتوی نسخ خطی آكادمی علوم گرجستان (كه كه لیدزه Kekelidze) هزاران سند تاریخی پیرامون تاریخ ایران به زبان‌های گرجی، فارسی، روسی، فرانسوی و غیره به صورت اصل یا سواد موجود است.

 
درباره روسیه : شیوه زندگی، زبان و مذهب درباره روسیه : شیوه زندگی، زبان و مذهب

روسیه کشوری مستقل است که به عنوان فدراسیون روسیه ( در زبان روسی: Rossiyskaya Federatsiya) به لحاظ رسمی شناخته شده است. روسیه تقریبا دو برابر کشور کانادا، که خود دومین کشور بزرگ دنیا است، بنابرانی با فاصله زیادی از آن بزرگترین کشور دنیا به حساب می آید. روسیه سرتاسر شرق اروپا و شمال آسیا را در بر می گیرد.

 
میراث مشترک میراث مشترک

حمید سهیلی : میراث های تمدن ایرانی ، در سرزمین های دیگر و تاثیری که این تمدن پربار و کهن ، بر فرهنگ ملل دیگر بر جای گذاشته ، طرح یک مجموعه مستند تحقیقاتی تلویزیونی را پی ریزی می کند .

 
پیوند هنر ایران و چین در دوران ساسانیانپیوند هنر ایران و چین در دوران ساسانیان

با توجه به وجود جاده ابریشم و رونق تجارت در دوران ساسانیان، ارتباط فرهنگ و هنر ایران و چین دور از تصور نیست. این مقاله در پی تاثیرات این دو فرهنگ از هم است.

 
برای ایرانی کردن پارک های اروپایی به آن ها «بوستان» می گوییم. - جشنواره باغ ایرانیبرای ایرانی کردن پارک های اروپایی به آن ها «بوستان» می گوییم. - جشنواره باغ ایرانی

به گزارش خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چهارشنبه، 25 خردادماه چهارمین و آخرین روز از جشنواره ی «باغ ایرانی» با حضور کارشناسان مختلف میراث فرهنگی و معماری و شهرسازی در خانه ی هنرمندان ایران برگزار شد.
در آخرین روز از جشنواره ی «باغ ایرانی» بر موضوع شناخت باغ ایرانی و استفاده از آن در باغ هایی جدیدی که ساخته می شوند، تاکید شد.

 
بررسی شهرسازی در دوره اشکانیانبررسی شهرسازی در دوره اشکانیان

شهرماندالایی
سیمای شهری در دوره فرمانروایی یونانی بر این را در شماره گذشته به تصویر کشیدیم و توضیح دادیم که اشکانیان چگونه این فرمانروایان بیگانه را مقهور قدرت خویش کردند، با پیروزی پارتیان بر جانشینان اسکندر، هنر ایرانی که با ظهور سلوکیان رنگ و بوی هلنی – یونانی به خود گرفته بود، بار دیگر پا به عرصه وجود نهاد
اگرچه در دوره نخستین، شاهان پارتی هنوز خط و زبان یونانی را روی سکه های خود ضرب می کردند اما بعدها این شیوه منسوخ شد. هم زمان با پیروزی اشکانیان و متناسب با شیوه حکومتی آن ها نوعی شهرسازی سلوکی با رنگ و بوی خاص خود همچنان حکمفرما بود که دراین شماره بررسی خواهد شد.