اخبار و مقالات مربوط به میراث مشترک

آبراهام دوپرون بنيان گذار ايرانشناسيآبراهام دوپرون بنيان گذار ايرانشناسي

آبراهام هياسينت آنكيتل دوپرون خاورشناس فرانسوي، در هفتم دسامبر 1731م در پاريس به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات متوسطه، وارد دانشگاه اين شهر شد. در اين زمان بود كه به زبان‏هاي شرقي علاقه‏مند شد و زبان‏هاي فارسي، عربي و عبري را فرا گرفت. وي سپس براي تكميل آموخته‏ها و تحقيق درباره مذاهب ايرانيان قديم راهي هند شد و پس از آشنايي با زبان‏هاي سانسكريت و پهلوي، به ترجمه آثاري از اين خطه، از قبيل اوستا پرداخت.

 
راه پر فراز و نشیب سفیر اسپانیاراه پر فراز و نشیب سفیر اسپانیا

نگاهی به سفرنامه گونزالس کلاویخو سفیر پادشاه اسپانیا در دربار تیمور گورکانی : بخش بزرگی از تاریخ و حوادث آن در دل سفرنامه‌ها و نوشته‌های جهانگردان جای دارد. از این رو در بسیاری موارد با مطالعه و بررسی آنها می‌توان به زوایای پنهان زندگی مردم در گذر زمان دست یافت. خدمتی که سفرنامه‌ها به روشن شدن تاریخ می‌کنند، موضوعی نیست که نیازمند اثبات و استدلال باشد.

 
وصف ایران  و مناطق آن در برخی از نقشه‌های دوره اسلامیوصف ایران و مناطق آن در برخی از نقشه‌های دوره اسلامی

معرفی کتاب : چاپ اول: ۱۳۹۰
قطع سلطانی،۴۱۹ص
در این تحقیق ابتدا نقشه‌های جهان، سپس قسمت‌ ایران از نقشه‌های جهان و پس از آن نقشه‌های مناطق ایران توصیف شده‌اند. کتاب علاوه بر مقدمه، دارای چهار بخش است: بخش اول به شرح حال نقشه‌نگاران پرداخته است. بخش دوم به موضوع شکل و رنگ در نقشه‌های اسلامی اختصاص دارد. بخش سوم دارای سه فصل نقشه‌های جهان، نقشه‌های ایران مستخرج از نقشه‌های جهان، نقشه‌های مناطق تقسیم شده است. در بخش چهارم پاره‌ای از اصطلاحات و مفاهیم موجود در نقشه‌ها توضیح داده شده است.

 
 هورامان دلگرم جشن زمستاني هورامان دلگرم جشن زمستاني

آسو به بخشي از مشكلاتي اشاره مي‌كند كه هورامان‌تخت ساليان درازي است با آنها دست و پنجه نرم مي‌كند: «جاده هورامان مهم‌ترين راه ارتباطي مردم با ساير نقاط است، اين جاده از هيچ استانداردي برخوردار نيست و با وجودي كه يك جاده كوهستاني و پرخطر است اما هيچ مانعي براي اينكه جلوی تصادفات گرفته شود وجود ندارد. خطرات رانندگي در اين جاده براي گردشگران و مسافراني كه به آن آشنايي ندارند خيلي بيشتر است.

 
تفاوت ایران و عثمانیتفاوت ایران و عثمانی

سفرنامه اولیویه، تاریخ اجتماعی - اقتصادی ایران در دوران آغازین عصر قاجار ... مسافر و سیاحی كه از مملكت عثمانی به ایران آید، در اول قدمی كه به خاك ایران گذارد، مشاهده می‌كند كه چقدر فرق و تفاوت میان این دو ملت هست. در تمامی آنچه در خاك عثمانی ببیند، آثار ستمكاری و وحشی‌گری در آنها هویدا باشد. در تمامی خاك ایران، علائم یك ملتی ملایم‌الطبع و با تربیت مشاهده كند.

 
دربار شاه عباس از نگاه برادران شرلیدربار شاه عباس از نگاه برادران شرلی

سفرنامه آنتوان شرلی و سر رابرت شرلی؛ ترجمه آوانس؛ به كوشش علی دهباشی...در این مملكت گندم زیاد است و نان ارزان و سایر ماكولات هم به قیمت مناسب است. قسمت غالب ماكول آنها برنج است كه به انواع و اقسام طبخ می‌كنند. گاه‌گاهی پادشاه به لباس مبدل به بازار می‌رود كه ببیند نظم شهر در چه حالت است....

 
 وصف اوليويه از كاروانسراهاي ايران وصف اوليويه از كاروانسراهاي ايران

سفرنامه موسيو اوليويه يكي از ارزشمندترين متون تاريخ ايران در مقطع حساس تغيير سلطنت آغامحمد خان قاجار به فتحعلي شاه است. اصل آن به زبان فرانسه و در 6 جلد است. جلد سوم اين اثر مربوط به ايران است كه به وسيله محمد طاهر ميرزا، پسر اسكندر ميرزاي وليعهد به فارسي ترجمه شده است. اهميت اين سفرنامه به حدي است كه بلافاصله پس از بازگشت اوليويه از ايران و سفر وي به نواحي شرقي (عثماني و مصر) به زبان آلماني هم ترجمه شده و در اتريش به چاپ رسيده است. در اينجا وصف او از دهي در راه کرمانشاه – همدان و کاروانسراي بيستون را مي خوانيد

 
جزایر بحرینجزایر بحرین

بررسی حقوقی و دیپلماتیک مناقشه ایران و انگلیس
دکتر فریدون آدمیت مترجم: علیرضا پلاسید ناشر: گستره چاپ: اول : 1394 272 ص – 25 هزار تومان
اثر حاضر فصلی کوتاه از تاریخ دور و دراز روابط سیاسی میان ایران و انگلستان و کوششی است برای بررسی سیاست انگلستان، از آغاز سده نوزدهم در خلیج فارس، با توجه ویژه به جزایر بحرین، و دستیابی به نتایجی مشخص درباره اعتبار ادعاهای ایران و انگلیس نسبت به این جزایر در پرتو اصول پذیرفته شده حقوق بین الملل.
این کتاب بخشی از پژوهشهای مولف درباره تاریخ روابط دیپلماتیک ایران در سده نوزدهم است و در واقع، بخشی از آن برگرفته از رساله دکتری وی با عنوان «روابط دیپلماتیک ایران با انگلستان، عثمانی و روسیه» است.
در فصل نخست جایگاه بحرین در خلیج فارس بررسی می شود. مولف برای نگاشتن تاریخ بحرین تنها کوشیده است نشان دهد که چگونه سرنوشت بحرین دستخوش تحولات تاریخی در خلیج فارس شد که خود بازوی اقیانوس هند به شمار می آید.

 
بانک وکارونبانک وکارون

نگاهی به روابط پولی ایران و انگلیس در قرن نوزدهم - تاریخچه و کارنامه بانک شاهی و کارون را نیک می‌شناسیم. غرض ما هم در اینجا واگفتن آن گفته‌ها نیست. اگر اشاره می‌کنیم و می‌گذریم، از چند بابت است. یکی از این رو که آن امتیازها در پیوند تنگاتنگ بودند با قرارنامه رژی و دادوستد تنباکو. چه بسا بتوان از این امتیازها به‌مثابه پیش درآمد رژی سخن گفت، چنان‌که خواهیم دید؛ زیرا بانک را به عنوان «یک نهاد پایه» به راه انداختند تا «همراه با رژی تنباکو و شرکت‌های راه‌سازی به سازماندهی اقتصاد ایران» برآید.

 
آبراهه تجارت در دنیای باستانآبراهه تجارت در دنیای باستان

داریوش یکم، هنگامي كه می‌خواست بخش‌های باختری و خاوری شاهنشاهي خود را با یک راه آبی به هم بپیوندد، باید به کشف راه‌های آبی ناشناخته دست می‌زد. از اين روي به «اسکولاکس کاریایی» اهل کاریاندا، فرمان داد با چند کشتی جنگی پارسی سراسر کرانه‌های دریایی شاهنشاهی را شناسایی کند و در این‌باره گزارش دهد. اسکولاکس از شهر گنداره –در خاور افغانستان امروزی- سفر خود را آغاز کرد. او رود کابل را در مسیرش به سوی خاور تا پیوستن به سند راند و از آن پس بر روی سند، رو به جنوب، خود را به اقیانوس هند رساند.