اخبار و مقالات مربوط به میراث مشترک

واگذاری مسجد تاریخی کبود ایروان برای 99 سال به ایرانواگذاری مسجد تاریخی کبود ایروان برای 99 سال به ایران

دولت ارمنستان مسجد تاریخی کبود واقع در مرکز ایروان پایتخت این کشور را برای 99 سال به ایران واگذار می‌کند. به گزارش «ایرنا» به نقل از خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، قرارداد مربوط به واگذاری این مسجد متعلق به دوره قاجار، به‌زودی میان وزارت فرهنگ ارمنستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان امضا خواهد شد.

 
سفر در ایران؛ اوژن اوین – 1سفر در ایران؛ اوژن اوین – 1

فاصله از میان تبریز تا سراب، یکصد و ده کیلومتر است. کمی بعد از گردنه ی شبلی، راه زنجان و قزوین را رها می کنیم و از بالای دریاچه کوچک طوری گول راه شمال را در پیش می گیریم چندروستا در ته دره های کوچک به ترتیب زیر واقع شده اند:
ارشتاب – که به مستوفی دیوان یکی از محاسبات ولیعهد تعلق دارد- کره کدی، دوزدوزان، بهرمان، املاک کلانتر تبریز در سمت راست، در پای کوه ها، شربیان.

 
جلفا، منهای ارامنهجلفا، منهای ارامنه

در سال 1012 هجری قمری، درست شش سال پس از ان که شاه عباس اول پایتخت دولت صفوی را از قزوین به اصفهان آورد، هزاران خانواده ارمنی از جلفای آذربایجان در ساحل رود ارس به پایتخت جدید کوچ داده شدند تا با استفاده از طبیعت ساعی و مقتصد و تخصص تجاری آنها بر رونق پایتخت افزوده شود. این اقدام همچنین خطر شورش یا تجزیه طلبی را که همواره از سوی گروه های قومی و اقلیت های مذهبی انتظار می رفت، از میان می برد.

 
تاریخ و فرهنگ ایرانتاریخ و فرهنگ ایران

تاریخ و فرهنگ ایران توضیح گر دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی و حاصل بازپرداخت و تدوین بخشی از یادداشتهای دکتر محمدی ملایری در دانشگاه تهران و دانشگاههای دولتی لبنان و آمریکای بیروت است.

 
هنر معماری و شهرسازی عصر ساسانیانهنر معماری و شهرسازی عصر ساسانیان

ساسانیان قدرتمندترین امپراطوری ایران باستان محسوب می شود که به مدت چهار قرن از قرن سوم تا هفتم میلادی در ایران زمین حکومت راندند.

 
معماری ایرانی را از چین بیاموزیممعماری ایرانی را از چین بیاموزیم

برای ورود به هر حوزه‌ای شناخت لازم است و شناخت نیز به نوبه خود مستلزم وجود تعریف یا تعاریف روشن و دقیق از موضوع آن حوزه خاص است. برای معماری ایرانی – اسلامی تعریف خاصی وجود ندارد و این در حالی است که این نوع معماری به دلیل پیوند تنگاتنگ با هویت انسان ایرانی و نجات او از تعلیق و سرگردانی در میان آوار انواع و اقسام معماری‌های وارداتی، بی‌هویت و مغشوش روزگار حاضر نیاز به تعریفی دقیق و مسلم دارد.

 
غزالان غزل پارسیغزالان غزل پارسی

کتاب«غزالان غزل پارسی» (گزیده شعر زنان غزل سرای ایران، افغانستان و تاجیکستان). به کوشش و گزینش سهیلا حسن زاده از سوی نشر «امید رهاوی» به بازار نشر عرضه شد.

 
میراث مشترک مامیراث مشترک ما

یکصد و هفتاد و چهارمین گفتمان هنر و معماری : جلگه بین النهرین و فلات ایران از قدیمی ترین کانون های تمدن بشری هستند. آشوریان از دیرباز و از همان زمانی که گستره امپراتوری شان در اوائل هزاره اول پیش از میلاد، بخش هایی از غرب و شمال غرب کنونی ایران را هم شامل می شد، در ایران سکونت داشتند.

 
جهان ايراني فراگير استجهان ايراني فراگير است

در سال‌هاي اخير شاهد ثبت مشاهير ايراني به نام ديگر كشورها بوده‌ايم كه اين امر بر مذاق هيچ يك از ما ايرانيان خوش نمي‌آيد. اما بايد دانست كه اگر ديگر كشورها مشاهير ايران زمين را از آن خود مي‌دانند به اين دليل است كه در گذشته اراضي كشور ايران به محدوديت فعلي نبوده است.

 
نگاهی به نقش تاجیکستان در تاریخ تمدن ایراننگاهی به نقش تاجیکستان در تاریخ تمدن ایران

کشوری که اکنون تاجیکستان نامیده میشود، از ترکیب بخشی از باختریای باستان و بخشی از سغدیای باستان تشکیل شده است. باختریا را در زبان دری (زبان همگانیِ ایرانیان اواخر عهد ساسانی) «بَلخ» گفتند. مرکز باختریا (یا بلخ) شهری به همین نام بود که در منتهاالیه شمالشرق افغانستان کنونی واقع شده بود. بخش اصلی باختریا در تاجیکستان امروزی واقع میشود؛ یعنی باختریای قدیمی، علاوه بر بخش شمالشرق افغانستان کنونی، بخش غربی تاجیکستان کنونی را دربر میگرفته است.