اخبار و مقالات مربوط به میراث مشترک

کمال‌الدین حسین واعظ کاشفیکمال‌الدین حسین واعظ کاشفی

مدتی را در زادگاهش به وعظ و سخنرانی گذراند سپس به نیشابور و سپس مشهد نقل مکان کرد. گفته می‌شود که در سال ۸۴۰رؤیایی دید که در آن روح سعدالدین کاشغری—صوفی نقشبندی که به‌تازگی درگذشته بود—او را به آمدن به هرات فرا می‌خواند.[۲] در هرات آنچنان تحت تأثیر عبدالرحمان جامی—عارف و شاعر بزرگ پارسی‌گوی و جانشین کاشغری—قرار گرفت که نه‌تنها به طریقت نقشبندی وارد شد بلکه با خواهر او نیز ازدواج کرد.

 
قلعه اختیارالدین (ارگ)قلعه اختیارالدین (ارگ)

1 _"1"قلعة تاریخی و حصار اختیارالدین و یا) ارگ("2"هرات یکی از بناهای های شکوهمند و پر افتخار و دید نی شهر زیبای هرات است این آبده بزرگ و صد ها آبدة دیگر این شهر شاهد تمدن با ستان این مرزو بوم هستند.تاریخ بنای این قلعه دو بخش دارد ، بخش اول همان روایتهای افسانه آمیز است ، که سیفی هروی در تاریخنامۀ هرات که در (718 – 721 هـ ق) تألیف گردیده آغاز بنای هرات و این قلعه را به هشت نوع بیان نموده است.

 
پنجمین مسجد بزرگ جهانپنجمین مسجد بزرگ جهان

مسجد جامع هرات در طول تاریخ فراز و فرودهای زیادی را دیده است .این بناء پنجمین مسجد جامع بزرگ در جهان می باشد این مسجد از لحاظ تاریخی بیش از ۱۴۰۰ سال قدمت دارد و مساحت آن به ۴۶۷۶۰ متر مربع می رسد.

 
پل مالانپل مالان

پل مالان یکی از بناهای تاریخی هرات و از پل های زیبا و تاریخی افغانستان است که بر روی رودخانه هریرود در منطقه مالان ساخته شده است.
در گذشته های دور،کاروان های که از هرات به مقصد سیستان، قندهار و هند سفر می کردند، از این پل عبور می کردند.

 
بخارا ؛ مروارید ایرانی آسیای میانهبخارا ؛ مروارید ایرانی آسیای میانه

شهر زیبا و تاریخی بخارا که به بخارای شریف هم شهرت دارد پنجمین شهر بزرگ کشور ازبکستان است. این شهر در جلگه ای از رودخانه ی زرافشان و در جوار کانال شاهرود قرار دارد.
مردم این شهر که حدود سیصدهزار نفر جمعیت دارد به زبان فارسی تاجیکی سخن می گویند. شهر باستانی بخارا از قدیمی ترین و کهن ترین شهرهای فرارود است که بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت دارد.

 
طاق كسری و مرگی تدریجی طاق كسری و مرگی تدریجی

گنجینه‌های ایران کهن
طاق خسروانی، یادگار شکوه ایران باستان، با بی توجهی عراق، روز به روز به پایان خود نزدیکتر می‌شود. پرسش اینجاست، کشورمان تا کنون برای حفظ این میراث ایرانی، چه کرده است؟

 
دیدنی های شهر سمرقند در کشور ازبکستاندیدنی های شهر سمرقند در کشور ازبکستان

شهر سمرقند به عنوان معروف‌ترين و شناخته‌ شده‌ترين شهر ماوراء‌النهر، در فاصله 300 كيلومتری جنوب‌غربی تاشكند، پايتخت جمهوری ازبكستان واقع شده است. بر اساس يك روايت تاريخی، شهر سمرقند را افراسياب، پادشاه اساطيري توران بنا كرده به نحوی که هنوز، بقايای آن شهر قديمی در محل تپه افراسياب مشهود است.
بنا بر قولی ديگر، اسكندر مقدوني در چهار قرن قبل از ميلاد، آن را بنا می کند.

 
انتشار گنجینه پژوهشی ایرانشناس روسیانتشار گنجینه پژوهشی ایرانشناس روسی

فهرست تفصیلی پژوهشی ولادیمیر مینورسمی روسی ایرانشناس معروف روسی، در ایران منتشر شد.
این کتاب که به کوشش گودرز رشتیانی و ناهید عبدالتاجدینی تالیف شده انعکایس بخشی کوچک اما مهم از فهرست مطالعات ایرانشناسی است که به همت ایرانشناس برجسته روس ولادیمیر مینورسکی فراهم امده است. اثار ذکر شده در این کتاب، در آرشیو شرق شناسان روس، در انستیتو نسخ خطی آمادمی علوم روسیه در پترزبورگ نگهداری می شود.

 
باغ بابر شاهباغ بابر شاه

این باغ را بابرشاه در پهلوی باغهای دیگر کابل در زمان حیات خود احداث نموده و نظر به علاقه ای که بابر به این باغ داشت وصیت نمود تا جسد وی را در همین باغ بدون اینکه بالای مرقدش گنبد و عمارتی اعمار نمایند، دفن کنند. این باغ بعداً از طرف اولادهء بابر ترمیم و مرمت گردیده و مخصوصاً شاه جهان پول زیادی را در ترمیم آن به مصرف رسانید و یک مسجد مرمرین ساخت .

 
آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در قونیهآرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در قونیه

مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی معروف به مولوی یکی از مشهورترین شاعران ایرانی است. نام او محمد و لقبش در دوران حیات خود جلال‌ الدین بوده و لقب «مولوی» در قرنهای بعد (ظاهراً از قرن نهم) برای وی به کار رفته است.