اخبار و مقالات مربوط به هنر محیطی

از منظر شهری پایدار تا هنر محیطیاز منظر شهری پایدار تا هنر محیطی

18 مرداد، سالروز تولد یکی از پژوهشگران و مدرسین شاخص معماری ایران است. پروفسور رضا سیروس‌صبری بیش از هر چیز به مطالعات میان‌رشته‌ای و ارزشمندش شناخته می‌شود که از منابع بااهمیت در این حوزه محسوب می‌شوند.
پروفسور صبری به ارتباط جدانشدنی فرآیند طراحی و تحقیق بسیار معتقد بود و علاوه بر تدریس در دانشگاه به فعالیت‌های حرفه‌ای طراحی در پروژه‌های معماری منظر و طراحی شهری چه در داخل و چه در خارج از کشور می‌پرداخت. دکتر صبری جزو معدود افرادی بود که در ایران در رشته معماری به مرتبه استادی (استاد تمام) نائل شده بود.

 
هنر طراحی منظرهنر طراحی منظر

نسیم ایران منش : طراحی منظر نیز مانند بقیه رشته های معماری یا طراحی شهری در زمره رشته های هنرهای تجسمی قرارمی گیرد و بنابراین خلاقیت وآفرینش هنری نقش مهمی در آن ایفا می کند ...

 
طراحی محیططراحی محیط

فرخ باور : برای یک طراحی خوب و پر احساس و دل نشین باید سنگ را دوست داشت و شناخت. باید دستی که سنگ را از بستر رودخانه یا از کوه کند و شکست و آهسته روی دیوار کار گذاشت و شاقول کرد دوست داشت و شناخت. باید کاه گل را خوب شناخت و به تغییر رنگ آن در سرما و گرما، سایه و آفتاب، تر و خشکش آگاه بود و آن را بوئید و کسی را که که آن را ورز داد و لگد مال کرد و بنّا را که آن را چینه چید و سنگ روی آن گذاشت به یاد آورد و کارش را دوست داشت.

 
آیا معماری منظر = معماری+ منظر؟!آیا معماری منظر = معماری+ منظر؟!

محمد مطلّبی : از من به عنوان عضو کوچکی از جامعه حرفه ای معماران منظر ایران خواسته شد به یاد دکتر صبری و به بهانه درگذشتش متنی بنویسم. با آنکه دکتر صبری را بواسطه داوری پایان نامه ام در دانشگاه تهران و همچنین همکاری در پروژه طراحی منظر برج میلاد می شناختم ولی ترجیح دادم از این فرصت استفاده کنم و به جای مرثیه خوانی برای او، شرحی بنویسم بر حرفه ای که او جزئی از آن بود، "معماری منظر".

 
چکیده ای در مورد هنر آرایش منظر و محیط  چکیده ای در مورد هنر آرایش منظر و محیط

بیژن علی آبادی : کلمه محیط به دو حالت عام و خاص بیان می شود محیط میتواند بسته و یا باز باشد و یا به تعریف دیگر به محیط مشخص ( محدوده بسته ) و محیط نا مشخص ( محدوده باز ) تقسیم میگردد که میتوان محیط طبیعت را محدوده محیط باز و محیط شهری و یا هرمحیط زندگی را محیط بسته نام برد ...

 
تأملی در هنر محیطی تأملی در هنر محیطی

دکتر آزاده شاهچراغی : هنگامی که کنار جاده قدم می زد و درلحظاتی که رگباری شروع به باریدن کرد، اندی گلدزورثی (Andy Golds Worthy) چند ثانیه ای را به روی زمین می خوابد و سپس بلند می شود. زیر تصویر این واقعه می نویسد :" سایه گواه بودن چیزی در جاییست".