اخبار و مقالات مربوط به پایتخت

تغییرمحل پایتخت از تهران و یا نجات تهرانتغییرمحل پایتخت از تهران و یا نجات تهران

بیژن علی آبادی : ابتدا اشاره ای مختصر به آب و هوا و شرایط اقلیمی استان تهران و سپس به سابقه تاریخی شهر تهران به عنوان پایتخت می شود و سپس در مورد تغییر محل پایتخت سخن رانده خواهد شد ..

 
پایتخت را به ما بسپار ! (سخن ماه :  دی 1392)پایتخت را به ما بسپار ! (سخن ماه : دی 1392)

فرخ باور : رشد ظاهرا خود جوش شهرهای قرون وسطی بر پایه ی تجربیات انباشته، دارای دی ان اِی و حافظه ی تاریخی خود بوده و طبق قواعدی گسترش می یافته که از نیاز زندگی به مسکن و کار و صنایع دستی و مبادله به شکل آگورا یا فوروم یا بازار و کاخ های حکومتی و میدان و ساختمان های تجمع مذهبی و غیره بر آمده و کیفیت خود را رفته رفته می ساخت...

 
هویتی که باید به پایتخت باز گرددهویتی که باید به پایتخت باز گردد

مریم نظری :‌ همین که کلمه شهر به ذهن می آید ، خیابان های شیوغ پیش چشم مجسم می شود و ساختمان های بلند ، انگار نه انگار که چند دهه پیش تهران هنوز شهری بود که ساختمانهای بلند در آن اندک بودند . با این همه از آنجا که شهر بی هویت یعنی آدم بی شناسنامه قرار است در میان همه دست اندازی های بساز و بفروش ها ، بافت تاریخی تهران حفظ و احیا شود . تهران دیگر شهر ماشین دودی نیست .

 
درباره مستند «تهران پایتخت ایران است» :  "در آرزوی بهروزی کوخ نشینان"درباره مستند «تهران پایتخت ایران است» : "در آرزوی بهروزی کوخ نشینان"

تهران...پایتخت ایران است؛ کارگردان: کامران شیردل، تهیه کننده: مرکز سینمایی و سمعی و بصری کشور، سال تولید: 59-1344

 
رییس شورای شهر اصفهان: اگر شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی انتخاب شود، استقبال می کنیمرییس شورای شهر اصفهان: اگر شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی انتخاب شود، استقبال می کنیم

ماه گذشته، شورای شهر اصفهان طی مصوبه ای از هیات دولت خواست، اصفهان را به عنوان پایتخت فرهنگی ایران به رسمیت بشناسد. از سوی دیگر، مسوولان استان فارس نیز بیش از این، اطلاق عنوان پایتخت فرهنگی را برای شهر شیراز خواسته بودند

 
ایران هنوز پایتخت فرهنگی نداردایران هنوز پایتخت فرهنگی ندارد

اگرچه داشتن پایخت فرهنگی یکی از ملزومات کشورهایی است که دارای سابقه تمدنی طولانی هستند، اما ایران با تمدن چند هزار ساله، هنوز فاقد شهری است که عنوان "پایتخت فرهنگی" را برای خود دارا باشد.

 
پایتخت فرهنگی ایرانپایتخت فرهنگی ایران

«اصفهان در یک دوره بعد از آغاز اسلام، حدود 400 سال پایتخت بوده است؛ در دوران آل بویه، سلجوقیان و صفویه. این شهر بعد از بغداد که البته شهری ایرانی نیست ولی 500 سال پایتخت اسلام بود، بیشترین قدمت را دارد».

 
يزد پايتخت فرهنگي كشور مي‌تواند باشد؟يزد پايتخت فرهنگي كشور مي‌تواند باشد؟

عنوان پايتخت فرهنگي ايران مدتي است كه درباره‌ي برخي شهرها و در ميان مسؤولان مطرح شده است. البته اصفهان در سال 1385 عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام را با خود يدك كشيد و امسال بعد از اهداي كليد اين سمت به سفير ازبكستان، تاشكند به‌شكل رسمي پايتخت فرهنگي جهان اسلام نام گرفت. چندي است كه برخي مسؤولان به فكر انتخاب پايتخت فرهنگي ايران افتاده‌اند و در اين ميان شهرهايي نيز مانند شيراز، اصفهان، مشهد، تبريز و يزد مطرح‌اند.

 
يزد براي رسيدن به عنوان "پايتخت فرهنگي" چقدر بايد ركاب بزند؟يزد براي رسيدن به عنوان "پايتخت فرهنگي" چقدر بايد ركاب بزند؟

عنوان پايتخت فرهنگي ايران مدتي است، اذهان شرق‌شناسان، باستان‌شناسان، ايران‌شناسان و حتا مسؤولان را به خود مشغول كرده است. البته اصفهان در سال 1385 عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام را با خود يدك كشيد و امسال بعد از اهداي كليد اين سمت به سفير ازبكستان، تاشكند به‌شكل رسمي پايتخت فرهنگي جهان اسلام نام گرفت. چندي است كه برخي مسؤولان به فكر انتخاب پايتخت فرهنگي ايران افتاده‌اند و در اين ميان شهرهايي نيز مانند شيراز، اصفهان، مشهد، تبريز و يزد مطرح‌اند.

 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: براساس كاركرد ويژه‌ي استان‌ها براي آن‌ها نام‌گذاري مي‌شودوزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: براساس كاركرد ويژه‌ي استان‌ها براي آن‌ها نام‌گذاري مي‌شود

به گفته‌ي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشنهاد شده است كه انتخاب پايتخت فرهنگي كشور چرخشي باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدحسين صفار هرندي درباره‌ي انتخاب شهري به‌عنوان پايتخت فرهنگي کشور، گفت: وقتي بحث پايتخت فرهنگي به ميان آمد، ابتدا چند استان اين ادعا را مطرح کردند؛ اما بعد، استان‌هاي ديگر هم مدعي شدند که ادعاهاي آن‌ها را نيز نمي‌توان ناديده گرفت.

 
12