اخبار و مقالات مربوط به گردشگری

استراتژی‌های مقابله با فصلی بودن گردشگریاستراتژی‌های مقابله با فصلی بودن گردشگری

فصلی بودن از مهم‌ترین چالش‌های صنعت گردشگری و به نوعی بزرگ‌ترین معضل این صنعت محسوب می‌شود؛ چراکه به تجمع سفر دامن زده و همه مکانی و همه زمانی بودن سفر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد ساماندهی تعطیلات آخر هفته یکی از راه‌های برون‌رفت از این چالش مهم باشد که نیاز به همراهی و همکاری تمام ارگان‌های مربوطه و اراده‌ای جمعی دارد.

 
آشوراده، نیازمند ساماندهی پیش از گردشگریآشوراده، نیازمند ساماندهی پیش از گردشگری

جزیره آشوراده شاید همان جزیره آبسکون باشد که محمد خوارزمشاه به آنجا گریخت تا از دست مغولان در امان بماند. اکنون قلعه تاریخی جزیره به کمینگاه شکارچیان تبدیل شده است و می خواهند در آن هتل بسازند.
به گزارش مهر، آشوراده ارزشمندترین دارایی بندر ترکمن است، جزیره ای که برخی از مورخان و سفرنامه نویسان می گویند یا بخشی از جزیره مفقود شده آبسکون است، یا جزیره ای متفاوت از آن.

 
فرآیند احیای اماکن فرهنگی- تاریخی و عوامل موثر بر آن فرآیند احیای اماکن فرهنگی- تاریخی و عوامل موثر بر آن

به رسمیت شناختن احیا به‌‌عنوان یک فرآیند، مستلزم آن است که این روند را واجد سه ویژگی مهم بدانند؛ اولا احیا مسیری هدفمند است، ثانیا دارای آغاز و انجام است و ثالثا مرحله به مرحله انجام می‌شود. بدیهی است که تعیین هدف یا اهداف این فرآیند و نیز تعریف محدوده‌های مکانی و زمانی آغاز و پایان آن و در نهایت طراحی و برنامه‌ریزی و اجرای مراحل مختلف، هر یک متاثر از عوامل مختلفی است که بدون آگاهی و شناخت درست آنها نمی‌توان مسیری بی‌نقص و علمی برای فرآیند احیا در نظر گرفت. هسته اصلی روش علمی همان تعریف درست پرسش‌ها یا پرسش‌سازی است.

 
شرایط مساعد توریسم ایران برای کارآفرینیشرایط مساعد توریسم ایران برای کارآفرینی

: سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در شماره اخیر نشریه آسیا- پاسیفیک خود، به معرفی ایران به‌عنوان مقصدی مهم در این منطقه پرداخته است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در گزارش مقصد که در این نشریه به چاپ می‌رسد، گونه‌های گردشگری، تجارب فرهنگی، جاذبه‌های گردشگری عمده، منابع گردشگری و مشخصات ویژه گردشگری در سطوح کشوری، منطقه‌ای و شهری برای کشور‌های آسیا و اقیانوسیه عضو سازمان جهانی گردشگری برجسته و به اشتراک گذاشته می‌شود. در جدیدترین شماره از نشریه مذکور، ایران به عنوان مقصدی دارای میراث ناملموس غنی، مقصدی برای گردشگران سلامت و کشوری دارای تنوع زیستی و غذایی و صنایع دستی، معرفی شده است

 
توسعه پایدار گردشگری به زبان سادهتوسعه پایدار گردشگری به زبان ساده

اگر نگاهی گذرا به تاریخچه گردشگری بیندازید، از رشد عجیب ارقام و اعداد تعجب خواهید کرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی (گردشگری بین المللی) به بیش از 1.13 میلیارد نفر در سال 2014 رسیده بوده است.
همچنین درامد مقاصد حاصل از گردشگری بین المللی از 2 میلیارد دلار آمریکا در سال 1950، 104 میلیارد دلار در سال 1980 و 415 میلیارد دلار در سال 1995 و بیش از 1.245 میلیارد دلار در سال 2014 رسیده است.