یادداشت های سفروصف سفر به یزد وصف سفر به یزدبعد از چند روز كه سیاحت یزد و اطراف را كردم، عزم نمودم سیاحت اردكان و نایین و اردستان را نیز بنمایم. به حاجی گفتم: «به حاجی میرزا تقی از ورود و حركت من اطلاع داده، اسب و شتر كه در نزد او است بخواهید كه فردا روانه شوم.» او چون اطلاع یافت پسر خودش را فرستاد.

 
شهرهای ایران در نگاه ونیزیانشهرهای ایران در نگاه ونیزیانسفرنامه‌هاي ونیزیان در ایران که اینک ترجمه فارسی آن از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد، مشتمل بر شش سفرنامه است که پنج‌تاي آن را چهار تن از سفیران ونیزي و یکی را بازرگانی گمنام از مردم همان دیار، نوشته‌اند.

 
گذر از تهران ؛ سفرنامه ارنست اورسلگذر از تهران ؛ سفرنامه ارنست اورسل

اندوه بزرگ صنیع‌الدوله این است که به حروف چاپی یونانی دسترسی ندارد. یک نفر فرانسوی نیز که شخص تحصیل کرده و بسیار مطلعی است، در تهیه مقالات این روزنامه با وی همراهی می‌کند.

 
روایت گاردین درباره سفر از تهران تا اصفهانروایت گاردین درباره سفر از تهران تا اصفهان

گاردین در جدیدترین گزارش خود، روایتگر سفری به ایران از تهران تا اصفهان بوده است. نویسنده این گزارش با اشاره به معماری حیرت‌انگیز، مناظر فوق‌العاده و فرهنگ غنی کشورمان از تجارب ناب خود طی این سفر نوشته است. این گزارش، ضمن توصیف حال و هوای تهران آورده است: «به سمت کاخ گلستان می‌رویم که در قلب تهرانِ قدیم قرار دارد.

 
روایت سفیر آلمان از عاشورا در صاحبقرانیهروایت سفیر آلمان از عاشورا در صاحبقرانیهروز عاشورا ناصرالدین شاه از سفیر و اعضای سفارت دعوت کرد تا در مراسم تعزیه که در کاخ نیاوران (صاحبقرانیه) برپا می‌شد شرکت کنیم.

 
سراپرده سنجرسراپرده سنجر

پاکت حاجی محمدباقرخان عمادالملک حاکم طبس را آدم او آورد. از قراری که نوشته است گرفتار ناخوشی وجع‌المفاصل شده است و الاّ به خاکپای مبارک مشرف شده بود. سررشته‌دار جواب مختصری نوشته او را روانه ساختیم .

 
 سفرنامه يزد : سفر به كويرآباد سفرنامه يزد : سفر به كويرآباد

عطيلات شهريورماه امسال مجلس، براي خبرنگاران پارلماني يک تفاوت با سال هاي قبل داشت. نماينده اردکان در مجلس، ما را براي بازديد از شهرهاي استان يزد به قلب کوير دعوت کرده بود؛ سفري کوتاه اما پر از کار و خاطره.

 
جشن چهارشنبه سوری در سفرنامه هانرى رونه دالمانى جشن چهارشنبه سوری در سفرنامه هانرى رونه دالمانى

گروه تاریخ و اقتصاد: روز چهارشنبه قبل از عید نوروز را چهارشنبه‌سوري یا چهارشنبه آخر سال می‌گویند. در شب قبل از این‌روز جشن می‌گیرند و از روي آتش می‌پرند و بازیگران با لباس‌هاي مضحک عجیب‌وغریب و ماسک‌هاي خنده‌آوري که به‌صورت می‌زنند می‌آ‌یند و به‌انواع مختلف وسایل سرگرمی جوانان و کودکان را در بازارها و محلات شهر فراهم می‌سازند.

 
خلعت‌های شاهانهخلعت‌های شاهانه

گروه تاریخ و اقتصاد: هانری رونه دالمانی، سیاحی فرانسوی (۱۸۶۳- ۱۹۵۰) بود که به علت علاقه فراوانش به اشیای عتیقه، مسافرت‌های زیادی به کشورهای مشرق زمین انجام داد. وی در سال ۱۸۹۸ م از شهرهای سمرقند، بخارا، خیوه و عشق‌آباد بازدید کرد. او در این سفر آثار هنری از جمله قالی، منسوجات زربافت و اشیای فلزی قدیمی را جمع آوری کرد و با خود به فرانسه برد.

 
تمثال همایونتمثال همایون

کنده‌کاری‌ها و قلمزنی‌های زیبایی با مجسمه‌های کوچک دور تا دور تخت را ‌به غیر از قسمتی که رو به حیاط است، فرا گرفته است. پشت تخت فقط دو ستون کوچک قرار دارد و روی شیرهای خوابیده دوپله ساخته و در کنار آنها دو مسجمه‌ی کوچک ابوالهول گذاشته شده است و از آنجا باید به بالای تخت رفت. در بعضی از ایعاد رسمی، مخصوصاً نوروز، شاه بالای این تخت به بالش‌هایی که به انواع زیورها و سنگ‌های قیمتی آراسته شده است،‌ تکیه می‌دهد و رجال و مشاهبر پایتخت به حضورش بار می‌یابند. در چنین مواقعی شاه با لباس‌های جواهر نشان و دور از جمع درباریان تنها در آن بالا با چنان ابهتی می‌نشیند که در چشم رعایای خود ـ که سخت مجذوب زرق و برق محیط شده‌اند ـ موجودی مافوق بشر، حتی ظل‌الله جلوه می‌کند.