انجمن مفاخر معماری ایران استان خراسان رضوی، استان سال 1396 میراث مکتوب معماری(اسناد مصور) مقالات گذشته کانال تلگرام انجمن مفاخر معماری ایران
برای آشنائی جوانان و پژوهشگران حوزه معماری و شهرسازی با گذشته ی نگارش و تألیف مقالات ، سعی داریم از لابلای متون و با کمک پژوهشگران جوان ، صفحه جدیدی تحت عنوان مقالات گذشته داشته باشیم . هم یادی از بزرگان و مؤلفین است و هم شناخت فضای نگارش در دهه های پیشین .
فهرست مقالات
بناهای تاریخی و معماری ایران
علاقمندان به مشارکت می توانند تصاویر خود مربوط به بناهای تاریخی و معماری ایران را از طریق وب سایت انجمن در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار دهند.آثار ارسالی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران در دسترس بینندگان قرارخواهد گرفت.
اطلاعات بیشتر ...
میراث مکتوب معماری
علاقمندان به مشارکت می توانند تصویر اسکن شده آثار خود (عکس ، نقشه و ...) را با ذکر اطلاعات مربوط به آثار (نام صاحب/خالق اثر - سال - مکان اثر) از طریق فرم ارسال آثار و یا از طریق پست الکترونیک به آدرس asnad (at) ammi (dot) ir ارسال نمایند. اسنادی که قدمت آنها بیش از 25 سال باشد مد نظر است.
ارسال اخبار مربوط به معماری و شهرساز
اگر مایل به انتشار اخبار و مقالات مربوط به معماری و شهرسازی در وب سایت انجمن دارید ، آنها از طریق فرم ارسال اخبار و مقالات معماری و شهرسازی برای ما ارسال کنید. اسناد ارسالی پس از بررسی ، با نام شما در وب سایت انجمن منتشر خواهد شد.
میراث جاودانه امیرکبیرمیراث جاودانه امیرکبیر

اغلب ما می‌دانیم که میرزا محمد تقی خان فراهانی(امیرکبیر)، منشاء خدمات بسیاری برای ایران بوده که یکی از آنها ساخت مدرسه دارالفنون است، اما شاید خبر نداشته‌باشیم که این مدرسه تاریخی، هنوز جایی در نزدیکی ما زنده‌است و نفس می‌کشد؛ مدرسه‌ای که امیرکبیر با رویای پیشرفت ایران ساخت، اما خودش ۴روز پیش از افتتاح آن عزل شد و ۱۳روز بعد از افتتاح‌اش، به قتل رسید و هرگز نتوانست نتیجه تلاش‌های خود را ببیند.

 
لایحه‌ای جدید درباره نفت شماللایحه‌ای جدید درباره نفت شمال


قوام‌السلطنه رئیس‌الوزراء پس از اینکه پیشنهادهای دو کمپانی استاندارد و سینکلر را برای تصویب یکی از آنها به مجلس شورای ملی داد و مجلس این روش را (انتخاب یکی از دو پیشنهاد) نپذیرفت و آن را خلاف مقررات داخلی مجلس و نیز دخالت قوه مجریه در مقننه دانست

 
باغ لاله‌زار «مسکونی» شدباغ لاله‌زار «مسکونی» شد


در حدود خیابان‌های لاله‌زار و سعدی امروز باغ بزرگی بوده است، موسوم به باغ لاله‌زار که برای بیان سرگذشت و تاریخچه آن باید رساله‌ای جداگانه تدوین شود.

 
سفر به تخت سلیمانسفر به تخت سلیمان

باید برای سفر آماده شوم. مقصد مجموعة آثار باستانی تخت سلیمان، یعنی آتشکده آذرگُشنَسب و معبد آناهیتا در استان آذربایجان غربی است. روز حرکت ۳۰ تیر ۱۳۸۴و مسیر بعد از ترک تهران،گذر از کرج، قزوین، زنجان، بیجار، تکاب و سرانجام رسیدن به تخت سلیمان است.

 
فراخوان ها و همایش های معماری
خراسان رضوی - استان سال ۱۳۹۶
خراسان رضوی - استان سال ۱۳۹۶
چهارمین دوره دو سالانه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی)
چهارمین دوره دو سالانه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی)
گالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایران
سلسله برنامه های هم اندیشی انجمن مفاخر معماری ایران
موضوع زمان مکان
حکمت اسلامی در هنر و معماری ۱ شهریور - ۱۶ الی ۱۸ موزه امام علی (ع)
حوزه تمدنی کارون ۸ شهریور - ۱۶ الی ۱۸ موزه امام علی (ع)
باغ جهانی اکبریه (بیرجند) ۱۵ شهریور - ۱۶ الی ۱۸ موزه امام علی (ع)
علی حاتمی و معماریِ تصویر ۲۲ شهریور- ۱۶ الی ۱۸ موزه امام علی (ع)
روایت های ناگفته از فضا ۲۹ شهریور- ۱۶ الی ۱۸ موزه امام علی (ع)

   آدرس : موزه هنرهای دینی امام علی (ع) : تهران ، خیابان ولی‌عصر، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵