زیبایی های اهر

شهرستان اهر یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی بوده و در مرکز منطقه سرسبز و خوش آب و هوای ارسباران قرار گرفته و در میان ارتفاعات مهمی چون قیز قلعه سی و کوه تاریخی معروف هشت سر محصور شده است.

به گزارش ایسنا رشته کوه های قره داغ همراه با فعالیت های رودخانه ای اهر چای و تا حدودی نیز رشته کوه های قوشاداغ عوامل اصلی تشکیل وضعیت مورفولوژیکی منطقه اهر است و این سرزمین دارای گذشته ای دور است.

 سنگ نبشته اورارتویی، بر دامنه کوه زاغی واقع در شمال روستای سقین دل، در نزدیکی اهر و نیز بقایای دژهای ساسانی در این منطقه گواه این ادعاست.

شهر اهر قبل از اسلام «اوزاتلار» نام داشته و این منطقه به نام «میمد» مشهوربوده است. بعد از ظهور دین مقدس اسلام به نام اهر پا اهریج خوانده شد که حاکم نشین قراداغ بوده است.

در سال 23 هجری قمری در زمان خلیفه دوم، قوای اسلام به فرماندهی بکربن عبدالله به این منطقه دست یافتند.

جنگل های زیبای ارسباران، چشمه های آب معدنی گازدار عربشاه، آب معدنی مشک عنبر و آب معدنی آبریس همراه با سایر عوامل طبیعی از جمله دشت اهر و تالاب ها و ارتفاعات منطقه چشم انداز زیبایی از طبیعت شهرستان اهر را به نمایش می گذارند.

 3

بقعه شیخ شهاب الدین اهری

این بقعه در پارک شیخ شهاب الدین قرار گرفته و آرامگاه شیخ شهاب الدین محمد اهری -عارف بزرگ قرن هفتم هجری- است. این بنای تاریخی با معماری اسلامی نشانگر ذوق هنر مردم این دیار در روزگار گذشته است.

تاریخچه این بقعه به عصر شاه عباس اول می رسد. ولی قدمت بعضی از قسمت های آن از جمله حصار سنگی مقبره و درب شرقی به قبل از دوره صفویه (دوره ایلخانی) مربوط می شود.

مسجد جامع اهر

این مسجد با 21 گنبد و با طاق های آجری و ستون های عریض و استوار یادگاری از دوران سلجوقیان و اتابکان آذربایجان است.

خانه دکتر قاسم اهری

این خانه واقع در خیابان حزب الله از قدیمی ترین خانه های موجود در اهر و دارای سرسرا و اتاق های متعدد است.

 زیباترین قسمت بنا نورگیرها و تزئینات داخل آن است و در سال های اخیر قسمت هایی از بنا آسیب دیده که به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در دست مرمت و استحکام بخشی است و در سال 84 پارکی به نام پارک دکتر قاسم اهری در مقابل این بنا توسط شهرداری اهر احداث شده و مورد بهره برداری است.

کاروانسرای شاه عباسی

این کاروانسرا با اطاق های آجری و معماری زیبا در مسیر جاده اهر - تبریز و گردنه گویجه بیل واقع شده و دارای یک سالن بزرگ و غرفه های متعدد بوده و منصوب به دوره صفویه است.

بازار سرپوشیده اهر

این بازار از طاق های آجری ساخته شده و در زمان حکمران ارسباران (رشید الملک) مرمت و بازسازی شده و دارای راسته بازار نصیر بیک و بازار جعفر قلی خان و بازار کفاشان است.

این بنا دارای حمامی بوده که در زمان های قدیم از بین رفته است و اکنون محوطه آن دیده می شود.

جنگل طبیعی تنباکولو

این جنگل در بخش هوراند واقع شده و به عنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند رویشگاه گونه های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان به شمار می آید که سالانه پذیرای هزاران گردشگر است.

 

 

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی