خرمدره، شهر تپه های هشت هزار ساله

 

khoramdare 1

خرمدره شهری با فرهنگ و تمدنی هشت هزار ساله، 90 تپه و اثر تاریخی و مساحتی معادل 407 کیلومتر مربع در قسمت جنوبی استان زنجان واقع شده است که از شمال به استان قزوین، از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از جنوب به شهرستان خدابنده محدود می شود.

به گزارش مهر، مهم ترین دلیل وجودی شهر خرمدره، جریان ابهررود در طول شهر است که دلیل اصلی وجود باغ ها و زمین های کشاورزی و چهره سبز و خرم منطقه نیز به حساب می آید.

خرمدره در گذشته شامل محله های  لشگری، چاله محله و محله حصاری بوده و پس از آن محله های نوکر رگ (قنات نو)، حاج ملاعلی، ناوک و گونه زار، سلطان آباد، تازه کند و شهرک قدس به آن اضافه شده است و به این ترتیب شهر در مقاطع مختلف تاریخی توسعه یافته است.

 همچنین بارندگی مناسب و عبور ابهر رود از میان آن سبزی و طراوت خاصی به خرم دره بخشیده که باعث شده است سفرنامه نویسان و جغرافی دانان از آن با عنوان باغ شهر نیز یاد کنند.

باغ و چشمه و کوه

کشتزارها و باغ های میوه که با دستان پرتوان اهالی شهر و روستاهای خرمدره ایجاد شده این منطقه را به ناحیه ای خوش آب و هوا و دیدنی تبدیل کرده است.

 بیشتر خیابان های خرمدره به دلیل انبوهی درختان در سایه هستند و در فصول چهارگانه به تابلوهای زیبای طبیعی تبدیل می شوند که تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزند.

 شهرستان خرم دره کوچک ترین شهرستان استان زنجان است و از طبیعت زیبا و منحصر به فردی برخوردار است.

خیابان بندی های منظم، طراوت آب و هوایی، دسترسی به خدمات و بازرگانی مطلوب و نزدیکی به بناهای تاریخی شهرستان شهر، سبب شده است که این منطقه بستر مناسبی برای اسکان مسافران منطقه سلطانیه و شهر باشد و قابلیت های خوبی برای جذب جهانگردان داشته باشد.

khoramdare 2

 

این شهرستان با توجه به خاک حاصلخیز و هوای معتدلی که دارد یکی از مهم ترین مراکز کشاورزی استان زنجان محسوب می شود.

از مهم ترین محصولات این منطقه می توان به سیب، انگور، گردو، گوجه، سیب زمینی و ... اشاره کرد که در این میان سیب لبنانی خرم دره از شهرت جهانی برخوردار است.

از جاذبه های بکر و دیدنی این شهرستان می توان به باغ های وسیع میوه به ویژه محمود آباد، جاده بین مزارع داستاران، کوچه باغ های قدیمی، جنگل های شاه باغی، ارتفاعات همجوار الوند، پلاس و ویستان، دریاچه کوچک سدهای خلیفه لو و شبر، مسجد بهمن حجت کاشانی و غار بهمن حجت کاشانی اشاره کرد.

شهرستان خرم دره به علت واقع شدن در مجاورت کوه های شمال (لچلین و ...) و همچنین ارتفاعات بلند منطقه و بارش های فصلی از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است؛ به طوری که در برخی مناطق این شهرستان جانوران و پرندگان حمایت شده همچون بزکوهی، کبک، گرگ و ... دیده می شوند.

 

تپه های باستانی

قدیمی ترین محوطه شناخته شده سکونت بشری در دوره دهکده نشینی و پیش از تاریخ در تپه ای به نام تپه خالصه در باغات خرم دره شناسایی شده است.

از جاذبه های طبیعی و بکر این شهرستان می توان به کوچه باغ های زیبا و کوه های الوند با سه هزار متر ارتفاع و «هبی داغی» با ارتفاع تقریبی 1500 متر اشاره کرد که از گذشته های دور تا کنون نام شهرستان خرم دره با آنها قرین بوده است.

از آثار به ثبت رسیده این شهر می توان به تپه خالصه، تپه داستاران، تپه ارلج، قیزلر قلعه سی، آینه لر داشی، محوطه گوره چال، قبرستان سوکهریز، تپه سهنداران، محوطه قیرچه، محوطه کرم بلاغی، محوطه خرابه لر، محوطه آخاریاخار، درمان تپه سیو تپه نصیرآباد اشاره کرد.

 این شهرستان همچنین دارای تپه ها ئ محوطه باستانی است. یافته ها و نتایج کاوش های باستان شناسان در تپه خالصه خرم دره که در حدود یک کیلومتری جنوب این شهر واقع شده است نشان می دهند که مردم این دیار در هشت هزار سال پیش، از فرهنگ و تمدن پیشرفته برخوردار بوده اند.

صنایع دستی شهرستان خرم دره قالی و فرش بافی، جاجیم، گلیم، گلدوزی، مت، گیپوربافی و خیاطی از مظاهر هنری و فرهنگی این شهرستان اند.

خرم دره دارای یک حمام تاریخی معروف به «حمام بان بان» است که در گذشته های دور ساخته شده است ولی اکنون این اثر تاریخی به یک سفره خانه سنتی تبدیل شده است.

 

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی