جاذبه های معماری و گردشگری استان سمنان

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز آن شهر سمنان است. مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۹٫۵ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت ششمین استان ایران است.

گالری تصاویر جاذبه های معماری و گردشگری استان سمنان
اخبار و مقالات مرتبط با جاذبه های معماری و گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری و مناطق استان

 • روستای مجن، شاهرود

 • ارگ علاء – سمنان

  ارگ علاء در ۹ کیلومترى جنوب شرقى سمنان و کنار جادهٔ‌ سمنان به پایگاه هوایى در بخش علاء‌ واقع شده است و یکى از آثار تاریخى اواسط قاجاریه به شمار مى‌رود که به ثبت آثار تاریخى رسیده است. مساحت تقریبى آن در حدود ۱۰۰متر و داراى زیربنایى در حدود ۱۲۰ متر است. ارتفاع آن، حدود ۴/۵متر، با اضافه شدن طبقه دوم به حدود ۸ متر مى‌رسد

 • آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی، روستای صوفی‌آباد، سمنان (تركمانان، ایلخانیان)

  اين ساختمان واقع در روستاى صوفى‌آباد سمنان، در آغاز بنايى رفيع و با عظمت بود که به دستور عمادالدين جمال‌‌الدين عبدالوهاب وزير سلطان محمد خدابنده از خشت خام ساخته شد، سپس شيخ، خانقاهى بر آن افزود و در آنجا به رياضت پرداخت و پس از مرگ در آنجا به خاک سپرده شد.

 • آشنایی با دروازه ارگ سمنان

  دروازه ارگ سمنان در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و حکومت انوشیروان میرزا ضیاءالدوله که از سال 1300 تا 1305 هجری قمری حاکم ایالت قومس بود، بنا شد و روی کاشی‌های این دروازه تاریخی نام ناصرالدین شاه قاجار درج شده است.

 • برج چهل‌ دختر، دامغان

  برج چهل‌دختر برج آجری در مغرب شهر دامغان پشت آرامگاه امام‌زاده جعفر و کنار جاده دامغان به سمنان قرار دارد. ارتفاع برج مذکور تقریباً ۱۵ متر و محیط خارجی آن ۲۳ متر و قطر داخلی آن ۵/۵ متر است. این برج که تقریباً به سبک برج طغرل ری و میل رادکان بنا شده در سال ۴۴۶ هجری(۱۰۵۴ میلادی) به امر ابوشجاع اصفهانی ساخته شده‌است.

 • تاریخچه شهر دامغان

  دامغان یکی از شهرهای استان سمنان ومرکز شهرستان دامغان می باشد . جمعیت این شهر براساس سرشماری سال 1385 ، برابر با 59،300 نفر بوده است .بنا به نوشته مورخین، دامغان از شهرهای معتبر قومس و مرکز آن ایالت بوده است. به گفته ابن واضح یعقوبی مولف " البلدان " و ابوالفداء مولف " تقویم البلدان" قومس شهری با وسعت و جلیل ، نام شهر آن دامغان و دامغان آغاز شهرهای خراسان می باشد.

 • مفاخر و مشاهیر استان سمنان

  در استان سمنان شخصیت‌ها و مفاخر بزرگ فرهنگی، دینی و عرفانی برجسته‌ای به دنیا آمده و پرورش یافته‌اند. مفاخر بزرگی مانند بایزید بسطامی عارف بزرگ، شیخ ابوالحسن خرقانی، شیخ علاءالدوله سمنانی، فروغی بسطامی، منوچهری دامغانی، ابن یمین فریومدی، یغمای جندقی، حاج ملا‌علی حکیم الهی سمنانی،آیت ا... شاهرودی، علامه حائری سمنانی و بسیاری از شعرا و بزرگان علم و ادب که در ایران از شهرت خاصی برخوردارند همه از این دیار برخاسته و در این سامان زیسته اند و در عالم عرفان و علم وادب می درخشند.

 • در سه کيلومتری غرب سمنان سه محله وجود دارد که در حال حاضر به نام های کوشمغان، زاواغان و کديور خوانده مي‌شوند و مجموع اين سه محله را نيز محلات ثلاث مي‌نامند.

  با توجه به آثار موجود، محله های مذکور از محله های بسيار کهن سمنان محسوب مي‌شوند. نام اصلی کوشمغان کوشک مغان بود که براثر کثرت استعمال کوشمغان شده است.
  در اين محله قلعه قديمی ويرانی وجود دارد که در گذشته خندقی نيز در اطراف آن وجود داشت و مردم با استفاده از تخته پل وارد قلعه مي‌شدند. در قلعه که از گذشته باقی مانده يکپارچه از سنگ است.

 • روستای ملاده ، از نقاط دیدنی شهرستان مهدیشهر

  فاصله روستای ملاده تا مرکز بخش ( شهمیرزاد ) ۶۰ ، تا مرکز شهرستان ( مهدی شهر ) ۶۶ و تا مرکز استان ( سمنان ) ۷۶ کیلومتر است . رودخانه سفید رود که در زبان محلی آن را اسبه رو می نامند در شمال روستا جریان دارد. نام این روستا در گذشته های دور ایوک و جز منطقه دودانگه ساری بوده است .
  در منطقه دو دانگه چهار طایفه جوش جولا سادات و ملا زندگی می کردند. پس از مهاجرت و اسکان گروهی از طایفه ملا به روستای ایوک نام ایوک به ملاده تبدیل شد.

 • شکارگاه ملاده (خانه ابراهیم خان) ملاده استان سمنان

  خانه ابراهیم خان که به شکارگاه ملاده نیز معروف است، در روستای ملاده از توابع شهرستان مهدیشهر و در 70 کیلومتری شمال سمنان قرار دارد و عبارت است از دو ساختمان بزرگ که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود 50 متر به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند.

 • صنايع دستي وگردشگري سمنان

  نمد مالي: يكي ديگر از صنايع دستي كه قدمتي ديرينه در استان سمنان دارد، نمد مالي است. وضعيت فعلي توليد نمد در استان سمنان از نظر كمي و كيفي بسيار مطلوب است و مراكز توليد نمد در استان، شهرستان سمنان، دامغان و روستاي ابرسيج شاهرود است. مواد اوليه مصرف شده در نمد مالي پشم است كه در اندازه هاي مختلف تهيه مي شود. آنچه در نمد مالي مي توان مشاهده كرد، ذوق و هنر، به همراه تحرك توليد كننده است. توليدات اين زحمت كشان علاوه بر استفاده شخصي به روستاهاي شمالي استان و شهرستان مازندران ارسال مي شود.

 • قلعه‌ های ساروی سمنان، دو قلعه بسیار محکم و تسخیرناپذیر

  در ده کیلومتری شمال شرقی سمنان در محلی به نام کلاته سارو که چشمه سار زیبایی است و بر فراز دو رشته کوه طرفین آن، آثار دو قلعه مستحکم و پر ابهت به چشم می خورد. وجود پرتگاه های خطرناک و صعب العبور بودن راه این دو دژ را به صورت دژهای تسخیر ناپذیر در آورده است

 • کاروانسراي شاه سليمانی آهوان

  اين کاروانسرا که در روستای آهوان، در 42 کيلومتری شرق سمنان واقع شده‌است، در سالِ 1097 هجری قمری در زمانِ شاه سليمان صفوی، برای استراحت زايرين امام هشتم که از سمنان و آهوان به مشهد مقدس، مشرف مي‌شدند، ساخته شد. اما به غلط، کاروانسرای شاه عباسی نام گرفت.

 • کویر دلازیان، سمنان

  کویر دلازیان در موقعیت جغرافیایی N3522 شرقی و E5328 شمالی در استان سمنان و در شمال کویر مرکزی ایران (دشت کویر) و جنوب روستای دلازیان قرار دارد. روستای دلازیان در ۸ کیلومتری جنوب سمنان در سوی دیگر خط راه‌آهن تهران - مشهد و پس از روستاهای خیرآباد و رکن‌آباد جای دارد. مردم این روستا به زبان فارسی و لهجه سمنانی سخن می‌گویند.

 • گرمابه حضرت

  این‌ حمام‌ که‌ مابین‌ مسجد جامع‌ و امامزاده‌ یحیی‌ در سمنان‌ قرار دارد، درزمان‌ سلطنت‌ ابوالقاسم‌ با برخان‌ پادشاه‌ تیموری‌ (در سال‌ ۸۵۶ ه.ق‌) و به‌ دستور وزیر وی‌ خواجه‌ غیاث‌ الدین‌بهرام‌ سمنانی‌ ساخته‌ شده‌ است‌. این‌ بنا در زمان‌ مظفرالدین‌ شاه‌ قاجار (در سال‌ ۱۳۱۲ ه.ق‌) و به‌ دستور حاج‌ملاعلی‌ حکیم‌ الهی‌ دانشمند معروف‌ تعمیر و تجدید بنا شد. ساختمان‌ حمام‌ مشتمل‌ بر سه‌ قسمت‌ رختکن‌ یاسر بینه‌، گرمخانه‌ و خزانه‌ است‌.

 • گرمسار

  شهرستان گرمسار غربي ترين شهر استان سمنان است كه با وسعتي معادل 9233 كيلومتر مربع از طرف شمال به دماوند و فيروزكوه از غرب به ورامين از مشرق به سمنان و از جنوب به كوير مركزي و در نهايت به شهرستان نائين در استان اصفهان محدود مي گردد . مركز شهرستان شهر گرمسار است كه در ارتفاع 825 متري از سطح دريا قرار دارد . همچنين اين شهرستان داراي سه بخش به نامهاي آرادان ، مركزي و ايوانكي مي باشد .
  فاصله مركز شهرستان تا مركز استان 110 كيلومتر و تا مركز كشور ( تهران ) 95 كيلومتر است.

 • مسجد جامع زاوغان سمنان

  مسجد زاوغان در شمال محله زاوغان سمنان و در میان باغ‌های سرسبز واقع شده است. این مسجد كه از بناهای قرن دوم هجری و مربوط به دوره تسلط علویان در این سرزمین است، به همت سید ضیاءالدین محمد، فرزند و جانشین سید زین‌الدین علی صالح پسر عبیدا... بن حسین اصغر بن امام زین‌العابدین (ع) بنا شده است.

 • مسجد سلطاني (امام) سمنان

  يكي از مساجد زيباي سمنان مسجد امام يا همان مسجد سلطاني مي باشد كه در سال 1242 هجري قمري ساخته شده است .
  در زمان فتحعلي شاه قاجار ، حاكم وقت سمنان ذوالفقار خان نام داشت كه حاكمي جبار و ستمگر بوده است و ماليات اضافي از مردم دريافت مي نموده است به همين علت مردم سمنان از او به نزد فتحعلي شاه شكايت برده و فتحعلي شاه بعد از تحقيقات حق را به جانب مردم سمنان داده و اموال ذوالفقار خان را به طور كامل مصادره كرده و با مبلغي از پول خود و اموال مصادره شده حاكم ، مسجد سلطاني را بنا نموده است تا بدين صورت اين بنا مرهمي باشد بر زخم دل مردم سمنان .

 • معرفی شهرستان شاهرود

  شهرستان شاهرود یکی از چهار شهرستان استان سمنان(شاهرود،دامغان،سمنان،گرمسار) است که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری تهران،در حاشیه کویر ودر دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است .

 • معرفي شهرستان سمنان

  این سرزمین در گذشته جزو چهاردمین ایالت تاریخی((ورن)) (ورنه) از تقسیمات شانزده گانه اوستایی در دوران باستان بوده است. قدر مسلم این است ورن یا ورنه متشکل از صفحات جنوبی البرز و خوار شامل سمنان، دامغان، خوار(گرمسار)، مهدیشهر، فیروزکوه، شهمیرزاد، لاسگرد، هفدر، ده نمک، آهوان، قوشه و نقاط کوهستانی مازندران بوده است. در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشیان (کومیسنه) یا کومشان(قومس بعد از اسلام) جزو ایالت بزرگ((پارت)) یا پرثو به شمار می رفت.

 • منار سلجوقی مسجد جامع سمنان

  این منار كه در شمار زیباترین منارهای تاریخی دوره سلجوقی است در گوشه شمال شرقی مسجد جامع سمنان و در كنار شبستان شرقی واقع شده و به منار مسجد جامع نیز معروف است

 • شاهرود مهد عرفان/ هرکه در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید

  شاهرود-خبرگزاری مهر: شاهرود به دلیل در بر داشتن آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و بایزید بسطامی به عنوان مهد عرفان ایران لقب گرفته است.
  به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مقاصد متنوع توریسم در شهرستان شاهرود گردشگری معنوی و عرفانی یا همان (Spiritual tour) است.

 • آثــار تاریخی بســطام

  بسطام را شهر عارفان و سالکان می‌نامند ؛ شهری که روح در آنجا بسط می‌یابد و هر آنچه نادیدنی است، آن می‌بیند. این شهر تاریخی در شش کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد.بسطام را یکی از ایالت‌های قومس یا کومش می‌دانند که راه ارتباطی بین شرق و غرب بوده است.

 • راهنمای سفر به بسطام؛ شهری برای رسیدن به آرامش

  این سخن با بایزید گفتند
  می خواهیم به بسطام برویم؛ شهری آرام در 6 کیلومتری شاهرود که به دلیل وجود آرامگاه بایزید بسطامی، یکی از بهترین مقصد گردشگری عرفانی است

 • سفر پاییزی به مهد تاریخ و عرفان

  اینجا سمنان است استانی تاریخی با طبیعت سخاوتمند و پروسعت که کوه، کویر و جنگل را در دل خود دارد. اگر به عرفان و تاریخ علاقه مند باشید در این استان می توانید آثار تاریخی و عرفانی ارزشمندی را ببینید. با ما به سمنان و دامغان بیایید؛ شهرهایی که سفر به آن ها فرصتی غنیمت است، برای تماشای مجموعه ای از دیدنی های بی شمار جاده ابریشم، مساجد کهن، بازارها و قلعه های باستانی ایران، متاسفانه یا خوشبختانه همین دو شهر از استان سمنان چنان به لحاظ تعداد اماکن دیدنی شان کامل هستند که امکان اشاره به تمام جاذبه های تاریخی و مناطق گردشگری آن ها در یک گزارش برایمان فراهم نشد.

 • شاهرود؛ جنگلی در دل کویر

  بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران به جای ترکیه و دبی در نوروز پیش‌ رو دعوت می‌کند، تصمیم دارند به سفرهای داخلی بروند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو «دنیای اقتصاد» تصمیم دارد جاذبه‌های عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کند. چهل و چهارمین مقصد نوروزی ما شاهرود است.


  Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/1030101/#ixzz45Ph4sSqD