روستای ملاده ، از نقاط دیدنی شهرستان مهدیشهر

فاصله روستای ملاده تا مرکز بخش ( شهمیرزاد ) ۶۰ ، تا مرکز شهرستان ( مهدی شهر ) ۶۶ و تا مرکز استان ( سمنان ) ۷۶ کیلومتر است . رودخانه سفید رود که در زبان محلی آن را اسبه رو می نامند در شمال روستا جریان دارد. نام این روستا در گذشته های دور ایوک و جز منطقه دودانگه ساری بوده است .

در منطقه دو دانگه چهار طایفه جوش جولا سادات و ملا زندگی می کردند. پس از مهاجرت و اسکان گروهی از طایفه ملا به روستای ایوک نام ایوک به ملاده تبدیل شد.

مردم روستای ملاده به زبان مازندرانی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای ملاده ۵۵۰ نفر گزارش شده است . بیشتر درآمد روستائیان بر فعالیت های زراعی دامپروری باغداری و صنایع دستی استوار شده است . زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی به بافت گلیم قالی و جاجیم و پارچه کت و شلوار پشمی (چوخا) می پردازند.

محصولات عمده زراعی روستای ملاده عبارت است از : گندم جو سیب زمینی نخود لوبیا عدس سیر چغندر هویج و سبزیجات گیلاسی آلبالو و گردو و نیز محصولات باغی این روستاست . مراتع سرسبز پیرامون روستای ملاده موجبات رونق دامداری را فراهم نموده است و انواع لبنیات مانند شیر ، پنیر ، ماست ، کشک ، قره قوروت ، کره و روغن حیوانی در این روستا فرآوری می شود.

روستای ملاده در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. مصالح به کار رفته در خانه ها بیشتر از سنگ گل و چوب است . خانه ها دارای اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، انبار علوفه و غله طویله ایوان بزرگ و حیاط است . حیاط به وسیله چند پله به ایوان که محل نشیمن تابستانی است اتصال می یابد. سقف شیروانی خانه ها جلوه ویژه ای به روستای ملاده بخشیده است .

در منطقه شمالی روستای ملاده ییلاق های زیبایی سنگ چشمه پشت لد اشکبستون لوتک و جنگل معروف افرا مرتبط با جنگل های شمال قرار دارند. راه ارتباطی روستای ملاده با روستاهای دودانگه ساری از جنگل افرا می گذرد. درختان بلوط نارون افراد و راش در این جنگل قد برافراشته اند. در ناحیه جنوبی روستا نیز انبوهی از درختان ارس کوهها و تپه ها را پوشانیده اند.
سرطلا مشهورترین کوه روستاست در اطراف این کوه ییلاق های کلاته وشاه زمین فضای دلپذیری را به وجود آورده اند. در باغ های زیبای این ییلاق انواع درختان گردو سیب گیلاس آلبالو هلو و بعضی درختان جنگلی میوه دار مانند سیاه دانه ازگیل زالزالک زرشک و توت صحرایی وجود دارد.
قله های اطراف روستا تا اواخر بهار از برف زمستانی پوشیده است چشم انداز زیبایی را به وجود می آورند. آرامگاه بی بی طیبه در ورودی روستا واقع شده است . مردم روستا بی بی طیبه را دختر حضرت موسی بن جعفر(ع ) می دانند.

روستا دو باب آسیاب آبی قدیمی داشته است که هنوز آثاری از آن به جا مانده است . در سال جاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نسبت به سنگ فرش کوچه ها و آسفالت خیابان اقدام نموده که زیبایی خاصی به روستا بخشیده است . راه ارتباطی مناسب مهمترین اقدامی است که متاسفانه هنوز به انجام نرسیده است . با وجود راه ارتباطی مناسب ، ملاده می تواند پذیرای گردگشران بیشتری از سراسر ایران باشد.

 

 

 

 

منبع: سایت سمنان شناسی

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی