جاذبه های معماری و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری در ناحیه مرکزی سلسله جبال زاگرس که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد، استقرار یافته است . بلندترین نقطه استان در ناحیه غربی با 4548 متر ارتفاع ، قله ی زردکوه بختیاری و پست ترین نقطه ی آن ، ناحیه سپید دشت و لردگان در قسمت شرقی چهار محال است . کوه های مرتفع این استان ، کانون اصلی آبخیز رودخانه های دائمی زاینده رود و کارون هستند که در سراسر سال پوشیده از برف می باشند.

بررسی های تاریخی از اواخر دوره ی صفویه به بعد نشان می دهد که ایلات بختیاری ، در بیشتر حوادث وقایع تاریخی کشور حضوری موثر و فعال داشته اند ، از جمله آنکه در تمامی دوران حکومت صفوی ، افشار ، زندیه و قاجار ، عمده قشون سلاطین سلسله های مزبور از بختیاری ها تشکیل می شد. همچنان بارزترین نقش طایفه بختیاری در تحولات دوران مشروطیت روی داد . و سران ایلات توانستند پس از انقلاب مشروطیت به پست های حساس کشوری و لشکری دست یابند . این بررسی ها همچنین بیانگر آن است که بختیاری ها  یکی از بزرگترین طوایف کوچنده ایران بوده اند که سالیان درازی با قدرت و سلطه فراوان توانستند بر قسمتی از اراضی ایران حکومت کنند . پس از به قدرت رسیدن رضاخان ، نظام سنتی ایل بختیاری دچار دگرگونی فراوان شد . رضاخان برای کسب قدرت دولت مرکزی ، به سرکوب شدید عشایر از جمله بختیاری ها پرداخت و به تدریج سیاست "تخته قاپو" کردن عشایر تحقق یافت .

نوسانات سیاسی داخلی منطقه از یک سو و تغییرات حکومت های مرکزی از سوی دیگر ، مجال و فرصت رشد و تکامل را به روستاها و روستا - شهرهای منطقه نداده است . در کنار این عوامل تاریخی ، دور بودن از شبکه راههای اصلی و مراکز شهری ایران ،علت دیگری در عقب ماندگی نسبی شهر نشینی و صنعتی منطقه محسوب می شود . پس از سال 1300 و تا سال 1340 ده کرد و منطقه چهار محال و بختیاری (معروف به شهر چهار محال ) از طریق مرکز اصفهان اداره می شد و از آن پس تا سال 1352، شهرکرد ، مرکز فرمانداری کل چهار محال و بختیاری و سپس به مرکز استانی با همین نام تبدیل شد . این استان منطقه ای عشایری است ، اما در بخش های شرقی (اطراف شهرکرد و بروجن ) سیمای زندگی از کیفیت و شاخص های روستا - شهری برخوردار شده و صنایع استان هم عمدتا در این شهرها استقرار یافته اند . استان چهار محال و بختیاری از طرف گروه ایرانشناسی انجمن مفاخر معماری ایران به عنوان استان سال 1394 انتخاب شده است .

گالری تصاویر جاذبه های معماری و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری
اخبار و مقالات مرتبط با جاذبه های معماری و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

جاذبه های گردشگری و مناطق استان

 • آشنایی با آبشار آتشگاه - چهارمحال و بختیاری

  آبشار آتشگاه در 190 کیلومتری شهرکرد، ۴۰ کیلومترى شهر لردگان، پس از روستاهاى میلاس و سردشت شوش در روستاى آتشگاه قرار دارد. این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند.

 • آشنایی با بقعه امام‌زاده حمزه علی - چهارمحال و بختیاری

  بقعه امامزاده حمزه علی (ع) که از نوادگان امام سجاد (ع) است در 35 کیلومتری بروجن و 5 کیلومتری غرب شهر بلداجی، در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد
  این بقعه یکی از قطب‌های مهم سیاحتی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.

 • آشنایی با تالاب چغاخور - چهارمحال و بختیاری

  تالاب چغاخور از جمله تالاب‌های بین‌المللی و زیبای کشورمان است و در 65 کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد

 • آشنایی با تالاب گندمان - چهارمحال و بختیاری

  تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری و در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد

 • آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بروجن - چهارمحال و بختیاری

  بروجن یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و در دشتی به وسعت حدود ۵۸۰ کیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه این استان قرار دارد

 • آشنایی با قلعه چالشتر - چهارمحال و بختیاری

  قلعه خدا رحم خان یا قلعه چالشتر اثری باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران، در سال 1323 قمری در چالشتر در 5 کیلو‌متری شهرکرد احداث شد.

 • آشنایی با مسجد اتابکان - چهارمحال و بختیاری

  مساجد علاوه بر آنکه نشانگر پیشینه و قدمت اسلام در ایران است، نمایانگر هنر ذاتی معماری در ایرانی‌ها نیز می‌باشد، یکی از این مساجد قدیمی، مسجد اتابکان شهرکرد است.
  این مسجد در سال 605 هجری قمری در زمان اتابکان لر بزرگ که در منطقه چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد امروزی حکومت می کردند بنا شده است.

 • آثار باستانی چهارمحال بختیاری

  خانه چراغ چشم - بنای تجارت خانه - سایر خانه ها و عمارت ها - حمام درب امامزاده شهر كرد ...

 • امامزاده خاتون حلب سرپیر

  سرپیر خاتون حلب«تابلو زیبای طبیعت»
  روستای زیبای سرپیر، در استان چهارمحال بختیاری و با فاصله ی کوتاه سه کیلومتری درشمال شهر دشتک قرار دارد. سرپیر نیز مانند دشتک پیشینه ی تاریخی طولانی و آثار متعدد تاریخی دارد و با وجود جایگاه تاریخی و مرقد امامزاده «خاتون حلب» همواره در طول تاریخ رونق خاصی داشته است.

 • معرفی شهر اردل پایتخــــــــــــــت بختیــــــــــــــــاری

  اَردَل يکي از شهرهاي استان چهارمحال و بختياري ايران است. اين شهر مرکز شهرستان اردل مي‌باشد و در بخش مرکزي اين شهرستان واقع شده‌است.مردمان اين شهرستان وحومه داراي گويش،موسيقي وآداب بختياري هستند. بر اساس آمار سال ۱۳۹۰ جمعيت اردل بالغ بر ۸۹۹۲ نفر مي‌باشد.

 • کوگان غاری دست‌ساز در دل کوهستان

  غار کوگان از جمله معدود غارهای مصنوعی دست‌ساز توسط انسان در دل کوهستانی بکر و شگفت‌انگیز است.

 • ماسوله زاگرس

  روستای سر آقا سید از روستاهای گردشگری است که در فاصله 140 کیلومتری شهرکرد از توابع شهرستان کوهرنگ قرار دارد و ساختار آن مشابه روستای ماسوله است. برای دیدن جاذبه های کوهرنگ باید از جاده خاکی، پیچ در پیچ، باریک و ناهموار عبور کرد، اگر این گذر در اردیبهشت و خرداد باشد، کوچ عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چارمحال و بختیاری وارد می شوند، دیگر جاذبه چشم نواز است .در یکی از دورترین نقاط این شهرستان در ارتفاعات زاگرس مرکزی، پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی روستای پلکانی «سرآقا سید» یا همان «ماسوله زاگرس» بر دامنه کوه خودنمایی می کند.

 • طبیعتی ناب در لردگان

  منطقه لردگان چهارمحال بختیاری هم اکنون به یکی از زیباترین مناطق طبیعت گردی کشور تبدیل شده و مسافران بسیاری روانه این منطقه شده اند.
  زیبایی طبیعت چهارمحال بختیاری در فصل بهار جدای زیبایی های دیگر در نقاط مختلف کشور است.
  این استان اگر چه استانی کوچک است اما به علت داشتن شرایط آب و هوایی مختلف دارای طبیعت و نقاط دیدنی مختلفی است که مسافران بسیاری را در فصول مختلف به سمت خود می کشاند.