طبیعتی ناب در لردگان

منطقه لردگان چهارمحال بختیاری هم اکنون به یکی از زیباترین مناطق طبیعت گردی کشور تبدیل شده و مسافران بسیاری روانه این منطقه شده اند.

زیبایی طبیعت چهارمحال بختیاری در فصل بهار جدای زیبایی های دیگر در نقاط مختلف کشور است.

این استان اگر چه استانی کوچک است اما به علت داشتن شرایط آب و هوایی مختلف دارای طبیعت و نقاط دیدنی مختلفی است که مسافران بسیاری را در فصول مختلف به سمت خود می کشاند.

به گزارش مهر، این استان دارای رودخانه پرآب زاینده رود، کارون، خرسان، بهشت اباد و ... است که رودخانه ها در کنار جنگل های منطقه نقاط دیدنی و خارقالعاده ای را ایجاد کرده است.

17

شهرستان لردگان چهارمحال و بختیاری یکی از شهرستان ها زیبای این استان به شمار می رود که جاذبه های گردشگری بی شماری را در خود جای داده است.

مرکز این شهرستان لردگان در دامنه جنوبی کوه آثار عجم (آس عجم) و آب باغ قرار دارد. گرداگرد بلندی های این شهر را جنگل های بلوط فراگرفته که نشان از پوشش جنگلی کل منطقه در گذشته های نه چندان دور است.

رودخانه «خرسان» در این شهرستان جاری است و از لا به لای دره های زیبای پوشیده از درختان بوط می گذرد به طوری که نقاط دیدنی را ایجاد کرده است.

آب شدن برف ها و افزایش آب رودخانه ها موجب خروشان شدن این رودخانه شده است و خروشان شدن رودخانه در کنار منطقه سبز اطراف رودخانه منظره بسیار بدیعی را ایجاد کرده است.

وجود روستاهای کوچک و بزرگ در کنار رودخانه خرسان یکی از جاذبه های این منطقه است که این روستاها هنوز بکر بودن خود را حفظ کرده اند و هنوز از بافت جدیدی که با مصالح ساختمانی جدید ساخته می شود خبری نیست.

 18

رودخانه خرسان در کنار جنگل های پوشیده از بلوط

بسیاری از اهالی روستاهای منطقه در کنار رودخانه خرسان شالیزارهای برنج دارن و سبز شدن شالیزارها به زیبایی منطقه افزوده است . برنج تولیدی این منطقه معروفیت بالایی دارد و به برنج «چمیا» شهرت دارد

با وجود طبیعت بسیار زیبا ورود گردشگران و مسافران به منطقه بسیار کم است و اهالی روستاهای این منطقه از درآمد حوزه گردشگری بی بهره هستند

به عنوان مثال روستای ساطع یکی از بکرترین و تاریخی ترین روستاهای منطقه است که در حال حاضر با خودرو نمی توان به داخل این روستا آمد بلکه باید با پیاده روی یک ساعته به روستا رسید و این نشان دهنده این است که این روستا هنوز بکر بودن خود را حفظ کرده است و می تواند برای بسیاری از دوستداران حوزه گردشگری برای بازدید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار لردگان با اشاره به اینکه لردگان یکی از شهرستان های پر روستای استان چهارمحال و بختیاری است، عنوان کرد: شهرستان لردگان یکی از شهرستان های استان است که دارای طبیعت دست نخورده و زیبا و دارای 700 محوطه باستانی و تاریخی است.

هم اکنون در ماه اردیبهشت ماه زیباترین طبیعت را در این منطقه شاهد هستیم به طوری که درختان جنگلی سبز شده اند و رودخانه های منطقه پرآب هستند و جاری شدن چشمه ها در جنگل های منطقه از زیبایی هایی است که در فصل بهار پدیدار می شود.

مناطق گردشگری شهرستان لردگان بسیار زیاد هستند که از مهمترین آنها می توان به آبشار آتشگاه، حاشیه رودخانه و پل ارمند، جنگل هایبلوط، چشمه سندگان، پارک جنگلی پروز، چشمه برم، قلعه دشت پاگرد و ... اشاره کرد.

 

منبع: روزنامه اطلاعات - اردیبهشت 1394

بررسی و نوشته: سید محمدرضا موسوی

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی