بندر ترکمن

بندر ترکمن شهری است در غربی ترین نقطه "ترکمن صحرای" ایران که هم اکنون در تقسیمات کشوری جزو استان گلستان قرار گرفته است. شهرستان ترکمن شامل سه شهر گمیش‌تپه، سیمین‌شهر و بندر ترکمن است و از جمعیت 200 هزار نفری آن حدود 90% آنرا ترکمن ها تشکیل می دهند. این شهر در سال 1306 شمسی در محلی كه قرارگاه نظامیان برای سركوبی عشایر تركمن بود، به دستور رضا شاه احداث و به نام بندرشاه نام‌گذاری شد. در جنگ جهانی دوم، راه آهن سراسری ایران به این شهر متصل گردید. محل فعلی بندر تركمن، امتداد بخشی از شهرستان گرگان بود كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شهرستان مستقلی تبدیل شد. عواملی همچون اجرای سیاست اسكان عشایر تركمن، احداث خط راه آهن سراسری، ایجاد فعالیت‌های بندری و احداث اسكله بارگیری، پیدایش سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و ایجاد تسهیلات شهری، از جمله عوامل مؤثر در توسعه شهر بندر تركمن محسوب می‌شوند.
بندر ترکمن در ده کیلومتری کوه و جنگل (از سمت جنوب)؛ در 10 کیلومتری بیابان های ترکمنستان و در ساحل دریا قرار دارد و جزیره آشوراده و اسکله تاریخی آن که نقش مهمی در جنگ جهانی دوم داشته از جلوه های گردشگری این شهرستان به شمار می آید. دوشنبه بازار بندرترکمن از دیدنی های دیگر این شهر ترکمن نشین است که در آن صنایع دستی ترکمن به ارزانترین قیمت عرضه می شود.


از دیگر مراکز دیدنی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
تالاب گمیشان، پادگان روسها، قدمگاه بهاء الدین نقش بندی، پنج‌شنبه بازار آق قلا، دوشنبه بازار، مسجد و مدرسه كریم ایشان، آرامگاه مختومقلی فراغی و روستای آق تقای.