خالد بن سنان(ع)

مجموعه زیارتی و سیاحتی زیارتگاه خالدبن سنان (ع) در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۶۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو و بر فراز قله کوه «گوگجه داغ» واقع شده است.

خالد بن سنان

قله کوه گوگجه داغ یکی از رشته کوههای جرجان می باشد که در بین مردم و اهالی منطقه به قله« قدرت» یا ««تانگری داغ » نیز معروف است و ۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد
رشته کوه گوگجه داغ از شرق به کوههای بابا شملک مراوه تپه و از شمال و غرب به هزار دره و از جنوب به دره پنچ شیر پیوسته است.
خالد نبی یکی از پیغمبران عرب بعد از حضرت عیسی و قبل از ظهور اسلام بود، که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان و اهل سنت، ایشان را «خالت نبی» می‌گویند. محدثان و مورخان اهل سنت بسیاری در بیان فضائل و جایگاه ایشان، به نگارش مطلب پرداخته اند که این خود موجب توجه بیشتر مردم منطقه به این مکان شده است.
به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال۵۳۰ میلادی بر نبوت رسیده و مردم زمان خود را به شریعت «اسماعیل ذبیح الله» دعوت می‌کند. او در سرزمین عدن که در یمن می‌باشد، می زیسته‌است. و از قبیله «بنی عبس بغیض» می‌باشد. از آنجایکه ایشان در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب  بوده و وظیفه اش ایجاب می‌کرد که بعنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش پرستش خداوند یگانه کند و در آن زمان در ایران، خسرو انوشیروان پادشاهی می‌کرد.
لازم به ذکر است که این منطقه جز مناطق توریستی کشوری و جهانی به شمار می آید که همه سال گردشگران و زائران بسیاری از آن دیدن می‌کنند.

برای سفر و زیارت مرقد خالدنبی (ع) از چند مسیر می توانیم به مقصد برسیم: مسیر شماره یک: کلاله، روستا های تمر قره قوزی، یلی بدراق، اقچی، گچی 
سو، زیارتگاه خالدنبی (ع)

مسیر شماره دو: گنبد، روستاهای آق آباد، حاجی قوشان، تمر قره قوزی، یلی بدراق، اقچی، گچی سو،زیارتگاه خالدنبی (ع).

مسیر شماره سه: گنبد، جاده شمالی به طرف مراوه تپه،روستای داده الوم،جاده فرعی شن ریزی عشایری امین دالق معروف به چوپانچق به طرف سوملی،زیارتگاه 
خالدنبی (ع).

مسیر شماره چهار: مراوه تپه،جاده غربی به طرف گنبد، روستای کرند،جاده فرعی خاکی، زیازتگاه خالدنبی (ع)

گردآوری: تبیان گلستان
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی