استان گیلان -استان سال 1393

غنای میراث فرهنگی و گرانقدری موهبت های طبیعی و جغرافیایی در سرزمین کهن سال ایران، دست کم بر ساکنان این مرز و بوم پوشیده نیست. ایرانیان از دیرینگی تمدن ایران زمین و تحول آن در طول تاریخ آگاه اند و هر انسانی که در هر گوشه از این آب و خاک زندگی می کند، با جلوه های زیبای طبیعی و میراث فرهنگی پیرامون خود آشناست واقعیت اینست که ایران، جهانی است در یک مرز، جهانی که اقلیم ها و فرهنگ های گوناگون را در چهارگوشه خود جای داده است.
با این همه، برخی زوایای تاریخی، اجتماعی و هویتی این سرزمین ناشناخته است و حتی بسیاری از مردم ما و دوستداران این مرز و بوم، به ویژه جوانان، به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات لازم، به اندازه کافی آن آشنایی ندارند. از این رو انجمن مفاخر معماری ایران از سال 1384 با تشکیل کارگروه ایران شناسی،  برای آشنایی حرفه مندان و متخصصان در درجه اول و جوانان و سایر اقشار مردم، نسبت به برنامه ریزی سالیانه شناخت استان های کشور اقدام نموده که با استقبال روبرو گردیده است. از سال 1385 به ترتیب استان های سمنان، مرکزی، اصفهان، زنجان، همدان، بوشهر، گلستان را انتخاب و با برگزاری مراسم مختلف، سعی در شناخت و معرفی بخش های منتخب سرزمین نموده است. در این راه هر زمان که همکاری مقامات و مسئولین استان ها با برنامه ها ارائه شده مسئولانه تر بوده، در موفقیت آن تاثیر بیشتر داشته است.
در انتخاب استان سال 93، پس از تماس با دفاتر استانداری چندین استان، نهایتا با پیگیری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، این استان به عنوان استان منتخب سال 1393 معرفی و انتخاب گردید.
استان گیلان از استان های شمالی کشور است و به واحد جغرافیایی جنوبی دریای مازندران تعلق دارد و رشته کوه های البرز غربی مانند حصاری آن را در بر گرفته است. تاریخ گیلان تا شش قرن پیش از میلاد با تکیه بر کاوش های باستان شناختی امکان پذیر است. کاوش ها نشان می دهد که با مهاجرت آریایی ها و دیگر اقوام به این سرزمین، قوم های جدید پدید آمده اند که در این میان دو قوم "گیل" و "دیلم" اکثریت داشته اند.
از همان آغاز، فرمان روایان این دو قوم از آزادی کامل برخوردار بوده اند و هیچگاه در برابر بیگانگان تسلیم نشده و حتی به اطاعت دولت ماد نیز در نیامده اند. در قرن ششم پیش از میلاد، گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند و در جریان محاصره و تسخیر بابل، به یاری کوروش شتافتند. بعدها و در طول تاریخ ایران، گیلانیان با حمایت از آل بویه، دولت صفویه، افشاریه و انقلاب مشروطیت نقش موثر خود را بر جای گذاشتند.
در برنامه های معرفی این استان به ایرانیان و جهانیان، توجه ویژه به ساخت و ساز، هویت معماری و شهرها و روستاها، بزرگداشت مفاخر علیم - ادبی و هنری، برگزاری سمینارهای فرهنگی - اجتماعی و مسابقات هنری، برگزاری برخی مناسبتهای ملی و کشوری به مرکزیت استان - بزرگداشت سازمان های مردم نهاد - تجلیل از صنعت کاران، کشاورزان، معلمان و مدیران نمونه استان، تقویت تشکل های مردمی در زمینه محیط زیست و ... خواهد بود.
گالری تصاویر استان گیلان -استان سال 1393
اخبار و مقالات مرتبط با استان گیلان -استان سال 1393

جاذبه های گردشگری و مناطق استان

 • آشنایی با استان گیلان

  استان گیلان با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است
  این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است،‌ آن را از استان مازندران جدا می کند.

 • بقعه شیخ زاهد گیلانی

  بقعه شیخ زاهد گیلانی با تمام زیبایی معماری و مسیری پر از جاذبه طبیعت گردی، نشان دیگری از زیبایی‌های گردشگری گیلان است

 • جاذبه‌های گردشگری املش

  شهرستان املش در استان گیلان قرار دارد و از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است.

 • جاذبه‌های گردشگری آستانه اشرفیه

  آستانه اشرفیه از جمله شهرهای استان گیلان است و در حدود 35 کیلومتری رشت قرار دارد

 • جاذبه‌های گردشگری تالش

  تالش شهری با مساحت ۲۳۷۳ کیلومتر مربع در شمال غرب استان گیلان قرار دارد و یک‌چهارم خاک استان را تشکیل می‌دهد

 • جاذبه‌های گردشگری سیاهکل

  شهرستان سیاهکل با وسعتی حدود یک‌هزار و 48 کیلومتر مربع در شرق استان گیلان واقع شده است. سیاهکل از شمال و شرق به لاهیجان، از جنوب به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود.

 • جاذبه‌های گردشگری شاندرمن

  بخش شاندرمن یکی از بخش‌های شهرستان ماسال در استان گیلان در شمال ایران است

 • جاذبه‌های گردشگری شفت

  شاید نام شفت به عنوان یکی از شهرستان‌های گیلان برای خیلی‌ها آشنا باشد. شهری که به آن کمتر از سایر شهرستان‌ها پرداخته شده و کمتر به مردم معرفی شده است. در صورتی که این شهرستان دارای مکان‌های گردشگری فراوان بوده و جاذبه‌هایی زیبایی نسبت به سایر شهرستان‌های استان دارد.

 • جاذبه‌های گردشگری لاهیجان

  لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی و با جاذبه‌های فراوان گردشگری استان گیلان است و در شمال دیلمان قرار دارد.

 • عجایب هفتگانه اشکورات

  اشکور در امتداد سلسله کوه‌های البرز قرار دارد و از جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز و تا جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه دارد

 • قاسم آباد

  سفر به یکی از شهرهای شمالی که هنوز ویلاسازی ناهمگون با جامعه روستایی در آن به حدی نرسیده که دل هر گردشگری را برباید، یکی از آرزوهای گردشگران شده، گردشگرانی که البته خودشان نقش کمی در تبدیل خانه های روستایی به ویلایی نداشته اند.