قاسم آباد

سفر به یکی از شهرهای شمالی که هنوز ویلاسازی ناهمگون با جامعه روستایی در آن به حدی نرسیده که دلهر گردشگری را برباید، یکی از آرزوهای گردشگران شده، گردشگرانی که البته خودشان نقش کمی در تبدیل خانه های روستایی به ویلایی نداشته اند.

به گزارش مهر، از تهران که سوار خودروهای عمومی بشوی ساعاتی را باید در مسیر تهران رشت باشی تا برسی به شهر رشت و از آنجا به سمت روستای قاسم آباد در شهرستان رودسر. همین مسیر را می توان با خودروی شخصی رفت از دو مسیر متفاوت یکی از مسیر تهران - رشت و دیگری مسیر تهران - چالوس جاده تهران - چالوس گرچه خطرناک و پرترافیک است.

gghasemabad 1

اما جاذبه های طبیعی خودش را دارد که گردشگران رابه سمت تنکابن می رساند و می توان از جاذبه های رامسر نیز در طول مسیر دیدن کرد از آنجا که روستای قاسم آباد در استان گیلان، شرقی ترین روستای گیلان است که با استان مازندران فاصله زیادی ندارد به همین دلیل می توان دو تیر و یک نشان زد و هم از جاذبه های گیلان بهره برد و هم از جاذبه های مازندران در شهرهایی مانند رامسر و چالوس

دامنی پرچین از طرح و رنگ طبیعت

قاسم آباد را بیشتر با نام هنر و پوشش قاسم آبادی ها می شناسند، حرکات موزون محلی که آنها را جزو شادترین مردم خطه شمال قرار داده و لباس و دامن قاسم آبادی که شهرت کمی ندارد، با همان دامن های چین چین و دور تا دور نوار دوزیشده رنگارنگ و بزرگ.

هنوز هم خیاطان و زنان این روستا دامن های قاسم آبادی می دوزند و آن را به شهرای دیگر ارسال می کنند و حتی برای نمایشگاه های مختلف آماده می کنند.

این لباس از قدیمی ترین و اصیل ترین لباس های ایران و مشرق زمین است که به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بسیار بالا معروف بوده است به طوری که نشانه هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می شود. این لباس شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل) است که به جای آن از کلاه نیز استفاده می شود و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزیین می شود.

البته این کلاه مختص قاسم آباد نیست، جلیقه این لباس مانند جلیقه های دیگر است با فرق این که با سکه تزیین شده است، پیراهن لباس قاسم آبادی تفاوت خاصی با پیراهن های نقاط مختلف گیلان دارد. دامن آن از پارچه ای ساده یا گل دار که روی آن با فرم استانداردی نواردوزی شده تشکیل می شود.

 البته این نوارزودی در روستاهای مختلف متفاوت است و در واقع تکمیل کننده لباس های محلی روستاهای همجوار قاسم آباد شده است مردان قاسم آبادی هم با لباسی مرکب از پیراهن قرمز جگری و شلوار شیاه در مسابقات کشتی گیله مردی شرکت می کنند.

گیله مردان هم جاذبه های دیگر قاسم آباد هستند آنهایی که آوازه شان در کتاب های داستانی نیز پیش رفته است و اگر به روستای قاسم آباد رفتید بعید است یکی از این گیله مردان را در حال تمرین نبینید.

برای دیدن جاذبه های قاسم آباد سفلی و علیا باید چندروزی وقت گذاشت جاذبه های این روستا کم نیست شاید در زمان اول متوجه تمام این جاذبه ها شوی اما وقتی وارد روستا شدی و از دور و اطراف خبردار شدی، محال است نخواهی همه آنها را ببینی کارخانه چای روستای قاسم آباد هم خودش جاذبه ای است همان جا برایتان چای می ریزند و فرق چای ایرانی و خارجی و طعم دار و قلابی را برایتان شرح می دهند.

کارکنان این کارخانه خودشان اهل قاسم آبد و کلاچای هستند و موزه ای تشکیل داده اند تا با چای ایرانی و نحوه تهیه آن بیشتر آشنا شوی.

خودروهای جنگ جهانی که شمالی شدند

کار اصلی حدود 300 هنرمند این روستا صنایع دستی است.

ghasemabad 2

صنایع دستی قاسم آباد از چادرشب بافی گرفته تا حصیربافی به حدی شهرت پیدا کرده که موجب شده است تا اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان نام دهکده صنایع دستی را برای روستای قاسم آباد پیشنهاد بدهد غیر از صنایع دستی یکی از مهم ترین جاذبه هایی که برای هر گردشگر این روستا جذاب به نظر می رسد خودروهای خارجی است که وقتی در طبیعت سبز روستای قاسم آباد حرکت می کند، آدم را یاد جنگ جهانی می اندازد.

این خودروها اگرچه از رده خارج هستند اما در این روستا کارایی زیادی دارند. به جای وانت کار می کنند و از دشت و کوه بالا می روند و قدرت زیادی برای این کار دارند.

 اگرچه صاحبانشان باید خرج زیادی برای این ماشین های کنند اما می ارزد به اینکه کوه و دشت را با آن بپیمایند چون هر ماشینی توان رفتن در این مسیرها را ندارد

باید اینجا مراقب چند موضوع هم بود یکی از آنها احترام به جامعه محلی است و دیگری حفظ محیط زیست. مردان و زنان گیله بوم سعی می کنند که زباله ها را تفکیک کنند و این کار را به زنان و مردان روستا هم یاد بدهند.

چون هنوز لابه لای طبیعت سبز این روستا می شود دید که تلی از زباله طبیعت را زشت کرده است. پس باید این فرهنگ تغییر کند شاید با ورود گردشگران و توسعه گردشگری در این روستا این اتفاق بیفتد

گشتی در مزارع کیوی و چای

مردان و زنان گیله بوم در کنار خدمات اقامتی و پذیرایی که به مهمانانشان می دهند برای آنها تورهای مزرعه گردی که گردشگران را به مزراع و باغات کیوی می برند و به انها چای چیدن یاد می دهند و سعی می کنند برای جمع آوری بهارنارنج و پخت مربا کمکشان کنند.

 جنگل پیمایی و پرنده نگری هم در تالاب بوجاق، امیر کلایه بخشی از این تورهای گردشگری است حتی می توان به قله سماموس رفت و در ییلاقات جواهردشت اقامت کرد و برای کوهنوردی به جنگل های جنگ سرارفت و سری هم به جواهرده زد.

چهارشنبه سوری، جشن سب یلدا و جشن سده از جمله برنامه های شب های فرهنگی گیله بوم است. می توان از آنها خواست تا کارگاه های صنایع دستی روستای قاسم آباد را هم نشانتان بدهند و به کارگاه هایی رفت که مردان و زنان نمدمالی می کنند و زنان را در حال چادر شب بافی می بینید که با چه زحمتی با دستگاه های چوبی پارچه می بافند.

در همین مسیرهای منتهی به هر جاذبه گردشگری قاسم آباد می توان مزارع برنج را دید چه در زمان نشاکاری و چه در زمان برداشت در بخشی از روستای قاسم آباد علیا می توان کوه، مزرعه و دشت را کنار هم دید، آن طور که تصور می کنی وسط یک پوستر عکس ایستاده ای!

هر گوشه ای از روستای قاسم آباد که باشی می توانی راه بروی و برسی به کوچه پس کوچه هایی که تنها تصاویرش را در عکس ها دیده ای می توان کوچه آشتی کنانی را دید و حدود 5 دقیقه در آن راه رفت وقتی که همه شاخه و برگ درختان دور تا دورت را محاصره کرده اند آن وقت برسی به خانه عمواکبر همان بالای روستای قاس آباد علیا که هم می توان دریا را دید.

هم مزارع و باغات و هم کل روستا را آنجا بام قاسم آباد است و عمواکبر یکی از جاذبه هایش، در خانه او هم می توان اقامت کرد با این تفاوت که باید حتما طبیعت گرد باشی روستای قاسم آباد فاصله کمی با دریا دارد. جنگل، دریا، فرهنگ و مردمان این روستا در کنار هم جاذبه ای است که باید چند روزی را در روستا ماند و از آن استفاده کرد در ان صورت حتی متوجه می شوی که زنان روستا برای کودکانشان در همان مزارع برنج عروسک هایی با ساقه برنج می ساختند شاید اگر شالی داشته باشد بتواند در مدت 15 دقیقه یک عروسک با ساقه برنج برایتان بسازند و به شما بازی های سنتی روستا را یاد بدهند.

بررسی و نوشته: فاطیما کریمی

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی