دیگر رودی باقی نمانده است (مقالات گذشته - 1387)

ما در محو رودهایمان از بسیاری از کشورهای دنیا جلوتر ایستاده‌ایم. بيش از هزار سد روي نزديك به صد رودخانه ايران ساخته‌ايم.   اين سبب شده كه در محو درياچه‌ها و تالاب‌هايمان نيز جلوتر از دنيا بايستيم. سدسازان دیگر روی کدام رودها می‌خواهند سد بزنند؟  شاید بشود گفت که به نسبت وسعت کشورمان نخستین کشور سدساز جهان هستیم (که اصلا بالیدن ندارد).

کاربرد ابزارهای مالی دربخش آب، یکی از اثرگذارترین راهکارهایی است که با تسریع در کاهش هدررفت و کاهش مصرف به ذخیره مقادیر بسیار زیاد آب و پیشگیری از آلودگی آن می‌انجامد. این راهکار در دستورالعمل 21 کنفرانس ریودوژانیرو توصیه شد و ترجمه فارسی دستورالعمل 21 در 1374 می‌بایست ما را به صرافت تغییر شیوه مدیریت آب و دست برداشتن از رویکرد سدسازی می‌کشانید. چرا چنین نشد؟

تعيين قيمت درست براي آب شهريبا توجه به كميابي آن در اين سرزمين خشك از عوامل مهم اصلاح الگوي مصرف است. چه عاملی عملکرد بخش آب کشور را تا این اندازه نه‌تنها نسبت به یافته‌های جهان که نیز نسبت به یافته‌ها و نشریات داخلی عقب نگه می‌دارد؟ آب را با ریخت و پاش بسیار مصرف می‌کنیم. پردرآمدترین اقشار جامعه بیشترین استفاده را از آب یارانه‌ای می‌برند و زمان شستن خودروها و حیاط‌ها با فشار آب، پروخالی کردن استخرها و... کمتر به سختی‌های تامین آب در کشوری با منابع آب محدود می‌اندیشند. و البته روزبه‌روز با بیشترشدن شمار خودروهای متعلق به خانوارها و گسترش مجتمع‌‌های استخردار و.. وضع بدتر می‌شود.

 چرا کاربرد ابزارهای مالی را نمی‌آزماییم. کسی با مصرف و رفاه مخالف نیست اما نه به جیب کم‌درآمدترین اقشار جامعه و از بودجه عمومی! اگر تاکنون پژوهش دقیق و جامعی در این زمینه به انجام رسانده بودیم امروز این همه سردرگم نبودیم. ما آزموده‌ها را بارها و بارها باز آزمودیم و بسیار به خطا رفتیم.

فاطمه ظفرنژاد -  خرداد 1387

 

 

 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/دیگر-رودی-باقی-نمانده-است/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/10207