پیشنهاد حجت برای یک بنای تاریخی / عمارت ارباب هرمز به خانه تهران تبدیل شود

رییس ایکوموس ایران درباره پیشنهادات مطرح شده برای عمارت ارباب هرمز بیان کرد: امیدواریم با موافقت سازمان زیباسازی شهرداری تهران این مکان به «خانه‌ تهران» تبديل شود تا مجموعه‌ فعالان و دوستداران میراث فرهنگی کنار یکدیگر در این بنای تاریخی فعالیت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای شورای بناها و محوطه ها در ایران (ایکوموس) ظهر روز جمعه، 29فروردین  به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در عمارت قاجاری ارباب هرمز واقع در پارک پلیس در خیابان استخر گرد هم آمدند. در این برنامه که  اسکندرمختاری، مهناز گرجی، جلیل گلشن، محیط طباطبایی، ابراهیم حیدری، هایده لاله، ترانه یلدا،چگینی، امیر انوشفر،قهاری، اعضای مرکز مطالعات کلان شهر تهران، جمال کامیاب رییس سازمان زیباسازی و سایر اعضای ایکوموس و شهرداری منطقه 4 حضور داشتند، مهدی حجت، قائم مقام سابق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگری گفت: بايد به اين قضيه توجه كنيم كه در زمان بررسي يك بناي تاريخي پس از مرمت، به وضعيت نابسامان آن پيش از مرمت نيز توجه شود، سپس درباره‌ مرمت  آن بنا قضاوت کنیم.

او افزود: بناها می‌توانند خاطراتی را یادآوری کنند که دستخوش فراموشی شدند و بناهای تاریخی بهترین گزینه برای یادآوری هویت و شناسنامه فرهنگی یک کشورند.و عمارت ارباب هرمزنیز مصداق یکی از این خانه هاست.

حجت درباره‌ سازه‌ ایجاد شده در چند متری عمارت تاریخی  «ارباب هرمز» که قرار است به پارک آبی تبديل شود، توضیح داد: دو مشکل در سازه ایجاد شده وجود دارد؛ مغازه‌هایی که برای این سازه ایجاد شده‌اند، مشکل‌ داراند و شنيده می‌شود سرمایه‌گذار از نوع سرمايه‌گذاری‌اش در اين مكان راضی نیست و تصمیم گرفته فعالیت خود را ادامه ندهد اکنون این پروژه معلق است. از سوی دیگر باید درباره احداث پارک آبی در این محدوده مطالعه و دقت بیشتری شود.

رییس ایکوموس با اشاره به این که كاربري سازه ايجاد شده در حريم اين بناي تاريخي، نباید در تعارض با عمارت ارباب هرمز باشد، تصریح کرد: با توجه به استحکام بخشی و عایق بندی انجام شده در مرمت عمارت ارباب هرمز، احتمال می‌دهیم میزان رطوبت این دریاچه خسارت جدی به بنا وارد نکند.

رییس ایکوموس درباره پیشنهادات مطرح شده برای این عمارت نیز اظهار کرد: تا جایی که می‌دانم پیشنهادهای مختلفی برای کاربری این بنای تاریخی به سازمان زيباسازي شهرداري تهران ارائه شده است، كه امیدواریم با موافقت سازمان زیباسازی شهرداری تهران این مکان به «خانه‌ تهران» تبديل شود تا مجموعه‌ فعالان و دوستداران میراث فرهنگی کنار یکدیگر در این بنای تاریخی فعالیت کنند. با این وجود شهرداری باید نخست نظرات مختلف را در این زمینه جمع‌آوری کند.

 اسکندر مختاری یکی از اعضای شورای اجرایی ایکوموس در این جمع گفت: ما عادت داریم بر سر مزار اثار و بناهای تاریخی حضور یابیم اما امروز تولد یک اثر تاریخی است. برای همین  دور هم جمع  شدیم.

Emarate -arbab -hormoz -2 

مختاری افزود: بهتر است رویکرد دوباره بنای ارباب هرمز به سمتی برود که ارزش‌هایی را که دوستداران فرهنگ این سرزمین در حیطه تهران به دنبال آن هستند بازآفرینی کند و این فضا ظرفی شود برای احصا ارزش‌ها و باروری  فرهنگی که به صورت خودجوش  و مردمی به دنبال حفظ ارزش‌هاست.

او درباره بنای ارباب هرمز توضیح داد: علاوه برمعماری شاد و فانتزی حفظ اصالت اثر است. دو گوشواره موجود در دو گوشه حیاط به بنا افزوده شده اما چون بخشی از زندگی بنا بود تصمیم گرفتیم باقی بماند.

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز درباره‌ پیشنهاد ایکوموس ایران برای تبدیل این خانه به «خانه‌ تهران» گفت: ترجیح می‌دهیم پس از پایان مرمت این بنای تاریخی، در جلسه‌ای پیشنهادهای مختلف برای نوع کاربری این بنا را مشخص کنیم.

 جمال کامیاب توضیح داد:با توجه به موقعیت جغرافیایی این بنای تاریخی تا کنون پیشنهادهایی مانند ایجاد تشکل‌های مردم نهاد در حوزه‌ تهران‌، موزه ادیان‌، موزه نقاشی آبرنگ‌ و چند پیشنهاد دیگر به ما رسیده است که قصد داریم پس از پایان مرمت‌ها، درباره کاربری آن صحبت کنیم تا متناسب با فضا‌، مکان و اقدامات انجام شده باشد.

او همچنین تبدیل عمارت ارباب هرمز به خانه‌ تهران را از گزینه‌های خوب و پیشنهادهای مناسب دانست.

کامیاب تآکید کرد:مرمت یکی از ده‌ها وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که ما نیز در این زمینه به آنها کمک می‌کنیم.

 

به نقل از خبرگزاری مهر

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/پیشنهاد-حجت-برای-عمارت-ارباب-هرمز/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/11188