دانشجویان هنر در قزاقخانه رضا شاه

گروه معماری و دکوراسیون:  قزاق خانه‌ای که در دوره قاجار محل تجمع نیروهای ارتش بود، به دانشگاه هنر داده شد تا از آن به‌عنوان مرکز آموزشی استفاده شود اما اکنون بعد از گذشت هشت سال از این واگذاری نه تنها کاربری جدیدی به آن داده نشده بلکه به دلیل فرسودگی، دیوارهای این مجموعه تاریخی در حال فروریختن است.

عمارت قزاقخانه واقع در محدوده باغ ملی به‌عنوان اثر میراثی از مهم‌ترین بافت های تاریخی و فرهنگی شهر تهران است. مجموعه ساختمان های قزاقخانه به‌جز ساختمان جنوبی که مربوط به عهد مظفری است در سال 1280 و بقیه در دوره پهلوی اول ساخته‌شده‌اند که بنا به شواهد عینی ابتدا ساختمان های شمالی شرقی و غربی به مجموعه افزوده شده‌اند و سپس دو ساختمان مرکزی در داخل محوطه بنا شده‌اند. در سال 1380 خرید بخش عمده‌ای از عمارت قزاقخانه توسط دانشگاه هنر انجام شد و در سال 1384 مشاور، مطالعات و طراحی مربوط به مرمت و احیا و نوسازی عمارت قزاقخانه را با مطالعات رفع خطر آغاز کرد.

جواد سلیمی، معاون پشتیبانی دانشگاه هنر دراین‌باره گفت: 20 تا 30 میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است تا این مکان مرمت و بازسازی شود.وی ادامه داد: قرار بود این مجموعه مرمت شود اما بودجه آن کفاف این عملیات را نداد درحالی‌که اینجا بزرگ‌ترین دانشگاه هنر  ایران است و در زمان قاجاریه به‌عنوان پایگاهی برای ساماندهی ارتش استفاده می‌شد. حتی پله‌های عریض این مجموعه برای رفت‌وآمد اسب‌ها تعبیه شده بود و اعلان جنگ از این مکان داده می‌شد.

بااین‌حال عدم رسیدگی به ساختمان قزاقخانه باعث شده تا نگهبانان این ساختمان‌ها به افرادی که قصد ورود دارند گوشزد کنند که مراقب باشید ! امکان سقوط مصالح و ریزش بخش‌هایی از ساختمان وجود دارد. همانطور که وقتی رئیس شورای شهر تهران چند روز پیش برای بازدید از این ساختمان تاریخی رفت و به او گفته شد ساختمان مقاوم‌سازی نشده و تحمل حضور تعداد زیاد افراد در طبقات آن وجود ندارد. چون کف بخش‌هایی از طبقه دوم چوب و داربست های چوبی  است که قدم زدن افراد باعث لرزش می‌شود.

احمد مسجد جامعی در بازدید خود از این مجموعه تاریخی واقع در باغ ملی گفت: دانشگاه هنر تنها  این مجموعه را حفظ کرده و گرنه تا به حال به پاساژ و یا مجتمع تجاری و یا فست فود تبدیل می‌شد. وی پیشنهاد کرد که موزه ملی ایران و دانشگاه هنر تفاهم‌نامه‌ای امضا کنند و کتابخانه موزه ملی به بخشی از ساختمان دانشگاه هنر یا همان قزاقخانه انتقال پیدا کند.

به نقل از هفته نامه پیام ساختمان

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/دانشجویان-هنر-در-قزاقخانه-رضا-شاه/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/11199