معماری ما در بی‌هویتی به سر می‌برد

رئیس کانون صنفی مهندسان ساختمان کرج گفت: معماری کشور ما در بی‌هویتی به سر می‌برد که منشاء آن آموزش نادرست معماری در دانشگاه‌هاست. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رضا طهماسبی، در چهارمین جشنواره «روز معمار» که عصر روزگذشته (10 اردیبهشت)، به همت مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شعبه کرج برگزار شد، گفت: متأسفانه معماری کشور ما در بی‌هویتی به سر می‌برد که منشاء آن آموزش نادرست معماری است، چراکه در دانشگاه‌های مختلف کمیت را به کیفیت ترجیح می‌دهند و در نتیجه اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته یا در این رشته فعالیت نمی‌کنند و یا حرفی برای گفتن در این زمینه ندارند. 

وی گفت: سطح علمی رشته معماری در دانشگاه‌ها کاهش یافته و شاید به این دلیل است که تا حدودی اخلاق حرفه‌ای را گم کرده‌ایم و نقشه‌هایی را مهر می‌زنیم که خودمان آن را طراحی نکرده‌ایم و در واقع این یک سکوت حرفه‌ای است.

 طهماسبی خاطرنشان کرد: بودجه کل کشور در دو بخش جاری و عمرانی برنامه‌ریزی می‌شود که بودجه عمرانی با طراحی معماران هزینه می‌شود و اگر به این قسمت بی‌اعتنا باشیم از ارزش کار مهندس و معمار کاسته‌ایم ولی متأسفانه مسئولان شهری به طراحی معماران و مهندسان توجه ندارند و شهرها قربانی بی‌توجهی مسئولینی هستند که داعیه توجه به شهر را دارند ولی با بی‌توجهی به معماری، شهر و نمای شهری را قربانی می‌کنند. 

وی با بیان اینکه یک معمار با تداعی نما و یا معماری با مردم و فرهنگ مردم ارتباط برقرار می‌کند، گفت: یک معماری برجسته فقط طراح حرفه‌ای نیاز ندارد بلکه به مدیریت خوب برای طرح مسئله، طراحی خوب توسط مهندس و یک مجری مناسب نیاز دارد.

 طهماسبی ادامه داد: مسئولان شهری ما در رابطه با بحث نظارت‌هایی که در رابطه با پروژه‌های ساخت و ساز است، توجه دارند ولی متأسفانه فقط به زیرساخت‌ها توجه می‌شود و به معماری توجهی ندارند. 

وی در پایان گفت: ما نباید نظارت معماری را خارج از مباحث مالی ببینیم و اگر به دنبال معماری مناسب و اجرای مناسب پروژه‌های ساختمانی هستیم باید این دو مسئله در کنار هم در نظر گرفته شود. 

در ادامه دکتر ابوالحسن میرعمادی، عضو هیأت امنای انجمن مفاخر معماری ایران گفت: با توجه به رشد شهرنشینی سریع، افزایش جمعیت و همچنین وارد شدن ماشین در زندگی ایجاد تعادل و نظم در شهر توسط هر سازمانی بسیار مشکل شده است و گذار از دوره‌ی کشاورزی به سمت صنعتی شدن نیز شتاب فوق‌العاده‌ای در شهرسازی به وجود آورده است، هر چند سازمان‌ها و حتی طراحان شهری همیشه به دنبال افزایش جمعیت بودند و فرصتی را برای تدابیر لازم و توسعه شهری در نظر نگرفته‌اند.

 وی با اشاره به اهمیت مقیاس زمان در شهرسازی، افزود: برای گروهی که در حوزه‌ی شهری تصمیم‌گیر هستند طبیعتاً دوره‌هایی که شهرداری، وزارت کشور و یا سازمان‌هایی که مسئول طراحی شهری هستند یک دوره‌ی سیاسی در یک ترم کوتاه است اما باید توجه کرد که هر عملی که ما امروز در شهرسازی انجام می‌دهیم اثراتش برای نسل‌های بعدی بسیار زیاد است.

 عضو هیأت امنای انجمن مفاخر معماری ایران یادآور شد: اِلِمان‌ها و طراحی که در ستون فقرات شهری تعریف شده امروز عامل تعیین کننده توسعه شهری است، به عنوان مثال اسکلت اصلی و پایه‌گذاری شهر اصفهان به 400 سال پیش و یا 900 هزار سال مرتبط است و تصور من این است که ما به عنوان شهرساز و معمار این دوره در مقیاس زمانی جوابگوی این مسئله نیستیم.

 میرعمادی خاطرنشان کرد: شهر علاوه بر مدیریت شهری که کارهای جاری دارد به افراد فرهنگی که در جامعه، فعالیت دارند، نیاز دارد تا در حقیقت مسائل فرهنگی گذشته، آینده و حال را بررسی کنند که در این راستا سازمان‌های دانش‌بنیان و ایجاد اتاق فکر موثر خواهد بود.

 وی با انتقاد از ترویج فرهنگ غرب در معماری ایرانی گفت: مثبت‌نگری به گذشته معماری ایران و عدم تقلید از غرب باید اساس کار معماران باشد چراکه تاریخ به ما نشان داده است که همیشه مسائل را به زیباترین وجه حل نموده‌ایم ولی متأسفانه در حال حاضر معماری ما دچار تشتت افکار است.

 این مدرس دانشگاه در پایان گفت: معماری کشور تبلور فرهنگ اصیل ایرانی است و توجه به فرهنگ اصیل ایرانی در معماری، موجب توسعه معماری ایرانی براساس بن‌مایه‌های فرهنگی اسلامی خواهد شد.

 همچنین، حسین آبین، رئیس مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شعبه کرج و دبیر جشنواره، نیز در پایان گفت: این جشنواره هر ساله به مناسبت بزرگداشت شیخ بهایی برگزار می‌شود که در چهارمین دوره آن با محوریت «معماری و شهر» مباحث مرتبط با حوزه‌ی شهر و شهرسازی بررسی می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: این جشنواره با همکاری جهاد دانشگاهی استان البرز، کانون مهندسان کرج و دانشگاه جامع علمی- کاربردی واحد استان البرز ویژه‌ی دانشجویان و اساتید دانشگاهی برنامه‌ریزی شده است.

 آبین افزود: جشنواره روز معمار با هدف ارتقاء سطح کیفی آموزش‌های معماری، پیوند عرصه اندیشه، عمل و ایجاد فضایی با نشاط و پویا در میان دانشجویان برگزار می‌شود.

 وی در ادامه گفت: انجمن علمی معماری در این مرکز راه‌اندازی شده است تا دانشجویان بتوانند برای ورود به عرصه اشتغال، در انجمن به فعالیت‌های علمی و پژوهشی بپردازند.

 در ادامه، این جشنواره با برگزاری پانل‌های تخصصی در زمینه‌ی «معماری و شهر» با حضور استادان معماری ایران، از جمله مجید غمامی، دکتر شهروز تهرانی، دکتر ابوالحسن میرعمادی و دکتر کاوه بذرافکن ادامه یافت.

 

به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/بی-هویتی-معماری-ما/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/11367