ایران دارای میراث بزرگ معماری جهان است . از كهن‌ترین بناهای مهم معماری ایران، زیگورات چغازنبیل كه در 1250 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است تا بناهای دوره معاصر، تاریخی بیش از 3000 سال را در بر می‌گیرد. در تمامی دوره‌های تحول تاریخ معماری تا آستانه معماری معاصر، آثار زیادی در گوشه و كنار این سرزمین كهن وجود دارد كه سهم بزرگی را در شكل دادن و پیشبرد جریان معماری جهان به عهده داشته‌اند.

دغدغه پیوند با گذشته وعدم توفیق در به وجود آوردن یك جریان معماری كه بتواند به صورت صحیح، تداوم‌بخش و تكامل دهنده تاریخ معماری ایران باشد و سهمی را در معماری معاصر جهان به خود اختصاص دهد و یا بتواند به پیشبرد معماری جهان كمك كند، موجب شده است كه معماران ایرانی با استفاده از تجربیات قبلی تلاش‌های جدیدی را آغاز كنند. در این تلاش دو نكته حائز اهمیت است:

انجمن مفاخر معماری ایران بر این باور است كه:
  1. حمایت از ایجاد و تقویت تشكل‌های معماری و نیز انسجام جوامع، انجمن‌ها و كانون‌های موجود معماری و شهرسازی در سراسر كشور با حضور معماران و شهرسازان و اندیشمندان هر استان و براساس نیازهای منطقه‌ای.
  2. تقویت واحد‌ها و بخش‌های معماری و شهرسازی در سازمان‌ها و مراكز ذیربط دولتی و عمومی كه در حال حاضر متولی امر ساخت و ساز در كشور می‌باشند. و نیز ایجاد آن در دستگاه‌های اجرایی كه بنحوی با خلق محیط مصنوع سروكار دارند.
  3. تبیین جایگاه معمار و معماری در جامعه و ارتقاء نقش معماران در طرح‌ها و پروژه‌های فنی و اجرایی.
  4. تحول در آموزش معماری و شهرسازی و جذب نیروهای متخصص و فرهیختگان برای اصلاح و پیشرفت سیستم‌های موجود آموزشی در سراسر كشور.
  5. ارتباط مستمر بین آحاد مردم، معماری و معماران از طریق رسانه‌ها و مراكز دانشگاهی و تحقیقاتی.

قدر مسلم آن كه دست‌یابی به برآیند همسو در نیروهای كارآمد و سازنده علاوه‌بر حفظ دست‌آوردهای با ارزش این بخش از تمدن ایرانی، به ارائه مفاهیم نو و هویت‌بخش در معماری ایران خواهد انجامید.

انجمن مفاخر معماری ایران

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-انجمن/بیانیه-روز-معمار/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/1544