مقدمه :

امروز در این قرن ارتباطات الكترونیكی و برقراری ارتباط سریع با صرف كمترین هزینه ممكن و انرژی بایستی در تمام زمینه‌های زندگی نیز از این دنیای الكترونیك بهره‌گیری نمود . در این دنیای سرعت ، بهره‌گیری از انرژی در تمام لحظه‌های زندگی امری اجتناب ناپذیر و غیرقابل انكار است و استفاده بهینه و مطلوب از آن خالی از تاثیر در زندگی بشر و لحظه لحظه‌های آن نمی‌باشد و این همبستگی و احتیاج به حدی است كه با روند زندگی جهانیان آمیخته است .

پس بایستی در تمام مراحل زندگی به بهینه‌سازی كل احتیاجات بشری فكر كرد و برای آینده بشر طوری اندیشید و برنامه‌ریزی نمود تا تمام زیان‌ها ضایعات مادی و معنوی را به حداقل ممكن رسانید و از لحظه لحظه‌های زنده بودن بهره‌گیری حیاتی نمود . بنابر این برای رسیدن به یك زندگی ایده‌آل بشری در درجه اول بایستی به تمام موارد ازجمله مطالب زیر و بهینه‌سازی آنها اندیشید و طرح‌های جامع و كافی ارائه نمود .

  1. محیط زندگی
  2. آموزش و پرورش
  3. تغذیه
  4. وسیله داد و ستد (پول)
  5. تاثیر بافت جوامع در استفاده بهینه از انرژی ، بهداشت و درمان ، اقتصاد وتمام مسائلی که در زندگی تاثیرگذارند

هسته تمام جوامع بشری خانواده‌ها هستند این خانواده‌ها ابتدا هسته‌های چند خانواری و به تدریج روستاها دهستان‌ها و بالاخره بخش‌ها و شهرها و در خاتمه كشورها را می‌سازند . بنابر این هسته‌های جوامع ،‌ وقتی صاحب كشوری سالم‌اند كه خود سالم باشند . در اینجا بد نیست به طبیعت بنگریم كه بشر اولیه در آن شروع به پیدایش كرد و در اثر رشد فكری ومعیشتی ، آنها رفته رفته به تکامل امروزی رسیدند .

در طبیعت مخلوقات دیگری هم بودند كه هیچ یك خرد آدمی را نداشته و نخواهند داشت . زیرا آفریدگار توانا ، بشر را اشرف مخلوقات آفرید و از خرد الهی خود كه همانا روح آدمیست به او اعطا نمود تا درخاتمه به منظور نهائی که همانا بشرکمال یافته است برسد .

پس بر انسان‌ها لازم بوده و هست كه از این خرد الهی ( تفكر ) بهره‌مند گردند . تا به تكاملی كه همانا خواست پروردگار است برسند ولی چگونه ؟

برمی‌گردیم به جوامع بشری در كره خاكی خودمان ، ‌اگر مقایسه‌ای بین شهروندان اروپائی ، آفریقائی ،‌ عرب و آمریكایی و غیره داشته باشیم . ملاحظه خواهیم نمود كه اروپائیان بعلت مشکلاتی که از جنگ‌هائی مانند جنگ جهانی اول و دوم به کشور و مردمانشان ناخواسته تحمیل شد و آنان را مجبور به دفاع از خود و کشورشان نمود آنانرا ناچار به چاره اندیشی‌های متفاوتی نمود . (جنگ ، تجاوز و حاصل آن نابودی اما دفاع در جنگ نتیجه‌اش زندگی و بقاء خواهد بود ) . پس برای رسیدن به نتیجه دفاع و چگونگی آن بایستی از هوش و تفکر و خرد بهره می‌گرفت . در نتیجه این انسان‌ها خواه ناخواه عادت به فكر كردن و چاره اندیشی در مقابل مشكلات زندگی را دریافتند .

مردم كشورهایی كه انسان‌هایشان بدون احساس مسئولیت ، دیگران جورشان را کشیده و امكانات زندگی را برایشان فراهم می‌نمایند . احتیاج به فكر كردن برای موانعی كه وجود ندارد نخواهند داشت . بنابر این این گونه انسان‌ها از رشد فكری بهره‌ای نمی‌برند . نتیجه این نوع زندگی عدم احساس مسئولیت در مقابل جامعه‌ائی که در آن زندگی می‌کنند خواهد بود . ( انسان‌های ماشینی بدون تكامل فكری لازم ) لذا در خانواده‌هایی كه یكی از والدین و یا هر دو بجای فرزندان در تمام امور زندگی از بدو تولد تا ازدواج ، تصمیم می‌گیرند و سبب آن می‌شوند تا این فرزندان هیچ نوع سختی زندگی را احساس نكنند در بزرگسالی آنان صاحب محیطی فلج از نظر اجتماعی خواهند بود . و در این صورت دارای جامعه‌ای پوچ و باری به هر جهت و پیچیده و گنگ و بدون اراده‌ای در پیشرفت و در بعضی موارد منحرف می‌شوند ، تا جائی که در قبال قوانین کشور بی‌اطلاع و بی‌تفاوت می‌شده و احساس مسئولیتی به مردم و کشور ندارند .

1- محیط زندگی

الف ) محل سكونت

خانه‌های مسكونی بایستی دارای تمام شرایط عالی زندگی كه عبارتند از : نور كافی و سالم ـ هوای كافی و سالم فضاهای مورد احتیاج كافی و مناسب و بهداشتی با قابلیت دسترسی سریع و آسان و صرف حداقل زمان و انرژی ممكن به مراكز آموزشی ، فرهنگی ، تفریحی ، ورزشی ، پارك ، تجاری ، اداری و ترمینال‌های مسافری و غیره باشند .

ب) شهرسازی

در طراحی شهرها و چگونگی بوجود آمدن بافت شهرهای فعلی جهان سخن زیاد رفته و كتاب‌ها و نوشتارهای فراوانی در آن زمینه منتشر شده است . اما در هیچ یك از اینكه شهر بایستی محدودیت گستردگی متاثر از جمعیت داشته باشد سخن نرفته است . من نیز بر این عقیده‌ام محیط زندگی در شهری بشرح زیر ایده‌ال و خالی از لطف نیست پس یك شهر جدید ایده‌آل در دنیای جدید بایستی قانونمند و دارای امتیازات مشروحه ذیل باشد :

2- آمــوزش

مسئله آموزش بایستی به دو دسته در مقطع ابتدائی و متوسطه و همچنین دو دسته در آموزش عالی گروه بندی گردد :

توضیحات : تمام دوره‌های تحصیلی در مقاطع دو ساله برای رسیدن سریع به بازار كار و تقلیل سن كاری و وارد شدن به بازار كار از ابتدای تحصیلات مقدماتی صورت پذیرد .

3- تغذیه

تهیه غذا در منازل و آشپزخانه‌های عمومی به صورت سرخ‌كردنی ، غذاهای آماده طبخ تا آنجا که ممکن است آماده شود و از پخت غذاهائی كه برای طبخ آن‌ها احتیاج به زمان طولانی است تا جائی که ممکن می‌باشد پرهیز گردد .

4- وسیله داد و ستد (پول)

پول از روز شروع معاملات بین افراد بشر متداول و تا به امروز به شكل و گونه‌های مختلف رایج بوده است که تقریباً‌ می‌توان گفت كم خرج‌ترین و مطمئن‌ترین آن‌ها برای رهگیری بعضی معاملات غیرقانونی و رعایت بهداشت جهانی و مسائل دیگر همان كارت‌های اعتباری و از طریق اینترنت و ماشین‌های كارت‌خوان عملیات جابجائی پول را انجام داده و بدون احتیاج به مراجعه به مراکز بانکی و صرف زمان ، جابجائی اسناد و غیره حتی می‌توان در معاملات از طریق کــد مبلغ مالیات نیز کسر و به حساب خزانه واریز گردد .

5- تاثیر بافت جامعه در مصرف انرژی

جوامع اجتماعی تشكیل شده از انسان‌هائی با خصوصیات ، خلق و خوی و فرهنگ‌های متفاوت كه هیچ یك در اصل با هم همسان نیستند و نباید هم باشند و انتظار همین است ، ولی می‌توان آن‌ها را به سمت و سوئی دلخواه هدایت نمود . اما چگونه ؟ من بر این عقیده هستم كه انسان با شروع زندگی جنینی شروع به یادگیری از طریق ضبط امواج صوتی در مغز خود بدون درك و تفكر تحت تاثیر محیط خود می‌باشد و این روند تا تولد و بعد از آن نیز ادامه دارد به چه دلیل ؟ به این دلیل كه كودكان امروز خیلی با كودكان سال‌های پیش در تمام زمینه‌های فكری و دركی متفاوت هستند ( اتفاقات ، گفتارها ، و مسائل متفاوتی كه در كنار مادران بارد اتفاق افتاده آن‌ها این اتفاقات را در مغز خود ضبط نموده‌اند و از بدو تولد از آنها بهره گرفته‌اند ) و این مسئله با دقیق شدن به رفتار ، افكار ، برداشت‌ها ، سوال و جواب‌های كودكان آنان در همه زمینه‌ها كاملاً مشهود است .

در حد سن خود فكر می‌كنند ، ‌اندیشه دارند و به مسائل و اتفاقات شنیدنی و مشاهدات روزمره خود می‌اندیشند و آن‌ها را سبک و سنگین و ارزیابی می‌نمایند و دارای اندیشه سالم و بدور از تصرف و تجاوز دیگران هستند تا رفته رفته زمانی می‌رسد كه ما بدلیل تربیت اجتماعی كه داریم با تحت تسلط گرفتن روش زندگی آنها چه در فكر كردن ، خوردن ، آشامیدن ، لباس پوشیدن و تمام پیشامدهای زندگیشان بجای آن‌ها فكر می‌كنیم ، تصمیم می‌گیریم ، حرف می‌زنیم ، عقاید و افكار خودمان را بر آن‌ها تحمیل می‌كنیم ( از بدو تولد تا روز مرگ خود یا آن‌ها ) حتی برای آن‌ها همسر انتخاب و مقدمات زندگی و شغل آینده‌شان را فراهم می‌كنیم و شاید خیلی فراتر از این‌ها چون سایه‌ای بر روند حیاتشان سنگینی می‌كنیم تا بالاخره بشری به جامعه بشریت تحمیل نمائیم كه در هیچ زمینه‌ای از زندگی به اندازه لازم كافی از مغز و اندیشه خود بهره‌مند نبوده و نخواهد بود . لذا تابع جامعه در برابر روند زندگی خود و دیگران و هماهنگ با جامعه طی طریق نموده و فكر می‌كنند .

این خود در معاملات ، رفتار ، كارها و روند زندگی و تمام شئونات آن پیداست پس این گونه افراد بدون اندیشه در تمام حیات خود معنی واقعی زندگی كه همانا اعتدال و بهره‌گیری از زندگیست را بواقع و به معنی كامل درك نخواهد نمود ، ( اكثریت ) برای مثال برخورد عادتی با مسائلی بشرح زیر :

6- منابع استفاده از انرژی

منابع استفاده از انرژی برای بشر در این دنیای قوی الكترونیك كه لحظه به لحظه در پیشرفت است بجای بكارگیری فنون الكترونیك در ساخت جنگ افزارها جهت نابودی بشر ، زمین ، جامعه ، تحمیل فقر و درماندگی و عقب افتادگی بشریت ،‌ آن را در راه سالم‌سازی نوع مصرف انرژی و انرژی رسانی و مصرف بهینه آن بكار برد تا بشر ضمن كنترل جمعیت در جهانی كاملاً ‌كنترل شده از نظر سلامت جسم و روان و در نتیجه به طرف معنی اصلی زندگی مطلق و رسیدن به آن گام بر دارد .

7- از چه منابعی بایستی كسب انرژی کرد

برای كسب انرژی مورد احتیاج بشر بایستی در تمامی جنبه‌های زندگی و كاری از انرژی برق استفاده نماید و برای رسیدن به برق ارزان از منابع انرژی زیر استفاده نمود :

انرژی‌های خورشیدی ، باد ، امواج ، جذر و مد دریاها ، آبشارها و سدهای ایجاد شده بر روی رودخانه‌ها و شدت جریان رودخانه‌ها با بسترسازی لازم در اینگونه رودخانه‌ها ، آبهای گرم و بخار درون زمین ، دمای دهانه‌های آتشفشان‌های در حال فعالیت ، گرم و سرد شدن هوا در فصول مختلف ، پائین آوردن ولتاژ مصرف برق و یكسان‌سازی آن در تمام كشورهای جهان تا حد ممكن ( ایده‌آل 10 تا 20 ولت ) برای مصارف زندگی ، استفاده ننمودن از تولیدات مواد نفتی برای تهیه البسه ، وسائل استراحت و غیره ، مورد احتیاج بشر و جایگزین نمودن آن با مواد طبیعی ، ممنوع نمودن استفاده از انرژی‌های فسیلی و سوختی مضر برای حفظ حیات كره زمین و بشر .

نتیجه :

  1. مهندسی ترافیك خلاصه می‌شود در مهندسی صحیح طراحی شهری و مكان نمایی صحیح مراكز خدماتی و مسكونی و غیره .
  2. با توجه به مطالب بیان شده در بالا در نتیجه شهر ، كشور و جهانی ایده‌آل با جهانیان سالم خواهیم داشت و بشر از مصیبت ترافیك و مصرف بی‌رویه انرژی رهائی خواهد یافت به امید آن روز كه همه خوب فكر كنند و در اندیشه خود دوستی و نتیجتاً بشر دوست و بشر اندیش باشند .
  3. شهرهای بابیش ازچهارصد خانوار بایستی هرمنطقه شهرداری آنها هماند یک شهر مستقلا" دارای فرمانداری وشهرداری مستقل باشند, وتمام ادارات ,اوگانها ومواسسا ت ,مراکزآموزشی,بهداشتی,کلینکهای تخصصی جهت حضوریک روزدرهفته پزکان وسایرمراکز کلیدی درآن نمایندگی داشته باشند .
بهروز چگینی

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/بهینه-سازی/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/1795