قطع درختان با مجوز شهرداری

بحث نابودی درختان و جنگل‌ها با توجه به اینکه در روزهای اوج آلودگی هوا به‌سر می‌بریم بیش از هر زمان دیگری نمود می‌یابد. در کشور ما با وجود اینکه قوانین محکمی برای جلوگیری ازقطع درختان وجود دارد و مجازات حبس از سه تا شش سال همراه با جریمه مالی برای این افراد در نظر گرفته شده، ما شاهدیم هر روز نه‌تنها در جنگل‌ها و نقاط غیرشهری بلکه در داخل خود شهرها نیز به بهانه ساخت بنا درختان را قطع می‌کنند.
هفته گذشته در یکی از پارک‌های تهران درختانی با عمر بیش از 20 سال قطع شدند و از آنجا که این محدوده به شهرداری تعلق دارد باید گفت این سازمان  مجوز این کار را صادر کرده است. بنابراین، باید متذکر شوم هیچ خلا قانونی برای جلوگیری از این اقدام و نابودی سرمایه‌های ملی وجود ندارد و اگر در جایی به صورت آزادانه و در متراژ بالا این اقدام صورت بپذیرد باید گفت این ماحصل توافقات و صدور مجوز از سوی شهرداری بوده است.
در مواردی که قطع درختان به‌صورت خودجوش و مخفیانه انجام می‌شود باید گفت با وجود اینکه قانون این اقدام را منع کرده و تا جایی که ممکن بوده مجازات برای این امر در نظر گرفته، قطع درختان در باغات و شهرها هنوز صورت می‌گیرد و مهم‌ترین دلیل این مساله نیز این است که در کشور ما درختان بی‌هویتند. در تمام کشورهای دنیا روی درختان پلاکاردی نصب می‌کنند که علاوه بر سن درخت نوع آن نیز درآن ذکر شده و سازمان محیط زیست از این طریق جلوی قطع غیرقانونی و نابودی درختان را می‌گیرد اما در کشور ما با وجود اینکه سال‌های گذشته به‌صورت آزمایشی این اقدام انجام شد، دیگر پیگیری نشد و الان نه‌تنها درختانی که داخل باغ یا محدوده مسکونی مردم وجود دارند شناسایی نشده‌اند بلکه حتی درختان داخل خیابان و اطراف معابر نیز شناسنامه ندارند واگر فردسودجویی شبانه و مخفیانه اقدام به نابودی درختان بکند نمی‌توان حتی ثابت کرد که درختی در آن منطقه بوده و به این امر پی برد.
از سوی دیگر در تمام دنیا مردم به دلیل فرهنگ‌سازی دولت‌ها خودشان را بانیان حفظ محیط زیست می‌دانند و به مسئولان در حفاظت از سرمایه‌های کشور کمک می‌کنند اما در ایران نه‌تنها این همکاری وجود ندارد بلکه افراد وقتی به طبیعت وارد می‌شوند انگار قصد انتقام‌گیری دارند و به هر شکل ممکن از روشن کردن آتش و ریختن آشغال گرفته تا بستن تاب به شاخه‌های نازک و کم جان درختان به محیط زیست آسیب می‌رسانند.
همچنین سمن و سازمان مردم‌نهادی که به صورت مستقل این قضیه را پیگیری کند و با لابی بامراکز قدرت حتی مانع از اقدامات دولتی در بحث نابودی باغات و درختان شهری باشد نداریم. این خلا‌ها در بحث قانون نیست بلکه در بحث اجرا و نحوه مشارکت مردم با مسئولان برای این امراست که خودنمایی می‌کند. همچنین در منازل جدید و آپارتمان‌ها معمولا به‌دلیل کمبود فضا مجال کمتری برای فضای سبز و ایجاد یا حفظ درختان وجود دارد که البته درمصوبه برج باغ شهرداری سعی شده این نقیصه برطرف گردد.
در گذشته اگر فردی می‌خواست ساختمان بسازد تا حدود 60درصد از فضایی که در اختیار داشت را باید به ساخت بنا و بقیه را به حیاط و فضای دیگر اختصاص می‌داد اما، در این قانون هر مالک فقط اجازه دارد سی درصد از کل متراژ را به ساخت بنااختصاص  داده و بقیه را به کاشت درخت و فضای سبز اختصاص می‌دهند اما به جای سه طبقه مجوز ساخت شش طبقه را دارند. از این طریق هم جلوی نابودی تعدادی از باغ‌های قدیمی و درختان با چند صد سال قدمت به بهانه ساخت خانه گرفته می‌شود و هم فضای سبز بیشتری در شهرها ایجاد می‌شود.
محیط زیست به‌عنوان متولی اصلی آلودگی هوا باید به بحث شناسنامه دار کردن درختان و فرهنگ‌سازی بین مردم برای دلسوزی وهمکاری درمورد قطع درختان بیشتر توجه کند و این فرهنگ را بین شهروندان جا بیندازد که در هر مکانی که شاهد قطع درختان بودند به نیروی انتظامی گزارش دهند.
مهرداد بائوج‌لاهوتی
به نقل از روزنامه آرمان

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/قطع-درختان-با-مجوز-شهرداری/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/27012