گزارش هم اندیشی از زمان و زمین


جایزه دو سالانه مرحوم دکتر قهاری امسال به تشکل های فعال در حوزه محیط زیست رسید
جایزه چهارم مراسم، به موسسه طبیعت پژوهان زیما اهدا شد

چهارشنبه مورخ هشتم بهمن ماه مراسم جایزه دوسالانه مرحوم دکتر قهاری مثل دو سری قبل برگزار گردید. اما مراسم امسال با رنگ و بوی حفاظت از محیط زیست همراه بود و جایزه دو سالانه به تشکل های فعال در حوزه محیط زیست رسید. از بین بیست و هشت تشکل انتخاب شده ای که مدارک خود را برای این مراسم ارسال کرده بودند ده تشکل انتخاب شدند که اسامی پنج تشکل اول به این شرح بودند:

در این مراسم که با صحبت های خانم مهندس ظفرنژاد آغاز شد متن بالا قرائت گردید و تصاویری در همین رابطه نمایش داده شد. سپس نوبت اولین پنل مراسم به مدیریت خانم ظفرنژاد بود که با حضور دکتر صدوق ریاست پیشین محیط زیست استان تهران، خانم مژگان جمشیدی فعال و خبرنگار محیط زیست و خانم مهندس رضوی عضو کنوانسیون های زیست محیطی برگزار گردید. در این پنل دکتر صدوق با اشاره به بی توجهی های دولت های گذشته به مقوله محیط زیست،دولت ها را اصلی ترین عامل برای تخریب محیط زیست دانست و در مورد احیای دریاچه ارومیه که آن را امری نشدنی می داند، افزود : "آب رسانی از هر حوضه از کشور برای احیای این دریاچه پیامدهای زیست محیطی دیگری به همراه خواهد داشت. دلیل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه سد های ساخته شده بر حوضه های آبی دریاچه بوده است. سدهایی که ساخته شد و موجب خشکی دریاچه ارومیه شد و بهانه ای که برای استفاده برای آب کشاورزی بود ولی تنها پنج درصد آب پشت سدها برای کشاورزی استفاده شد". دکتر صدوق استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی و حفر غیر قانونی چاه ها را نیز از دلایل دیگر خشکی دریاچه ارومیه نام برد. وی یکی از بزرگترین مشکلات محیط زیست ایران را نبود ارزیابی اصولی زیست محیطی برای هر پروژه ملی دانست. سخنران دیگر پنل خانم مژگان جمشیدی بود که اصلی ترین بخش صحبت های ایشان را موضوع واگزاری جزیره آشوراده برای اجرای طر های گردشگری تشکیل می داد. ایشان با انتقاد از رفتار سازمان حفاظت محیط زیست و دولت، خواهان لغو کامل تفاهم نامه بین سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری شد.

پنل دوم برنامه نیز به صحبت های فعالین محیط زیست در مورد نجات جزیره آشوراده اختصاص یافت که آقایان پارسی، میرسنجری و وطن پرست به بیان فعالیت های ستاد مردمی نجات آشوراده پرداختند.

در آخر برنامه نیز مراسم اهدای جوایز به ده تشکل فعال انجام شد که مهندس قهاری به شرح داوری و اهدای جوایز پرداختند. ده تشکل برتر که جوایز خود را دریافت کردند به این شرح هستند: به ترتیب القبا :

قابل ذکر است بنیان گذاران مراسم جایزه دوسالانه مرحوم دکتر سید جواد قهاری که از سال 1388 آغاز شده را موسسات خیریه امداد دارویی مدد، مطالعاتی بین المللی فاطر و مطالعاتی فرزان حقیقی تشکیل می دهند و هر دو سال یکبار به یکی از تشکل های فعال در زمینه های مختلف اهدا می شود. در سال ابتدای آن نیز در سال 1389 به یکی از تشکل های مردم نهاد و فعال در زمینه دارویی درمانی تعلق گرفت. و در سال 1391 به موسسات فعال در حوزه حمایت از توان یابان و معلولین اهدا گردید.

درباره دکتر سید جواد قهاری :

دکتر سید جواد قهاری پزشک و ادیب در 22 آبان 1288 در تهران متولد شد. تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه دارالفنون به اتمام رسانید و در خرداد 1315 دانشنامه دکتری خود را در رشته طب از دانشگاه تهران دریافت نمود. در سال 1317 به ریاست بهداری رفسنجان، سیرجان، زنجان، یزد، ورامین و اراک منصوب گردید. از سال 1336 وی علاوه بر داشتن مسولیت در مراکز درمانی استان یکم، به فعالیت ادبی و فرهنگی، از جمله تاسیس روزنامه اجتماعی تهران روی آورد. وی در ششم اسفند ماه 1350 در تهران درگذشت.

از زمان و زمین ((دوسالانه جایزه محیط زیست ))

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-انجمن/گزارش-هم-اندیشی-از-زمان-و-زمین/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/31348