پابلو پیکاسو نقاش اسپانیایی (1881-1973) یکی از پرکار ترین و با نفوذترین هنرمندان مدرن قرن بیستم است که در زمینه نقاشی، مجسمه سازی، قلمزنی، طراحی و سفالگری، هزاران اثر خلق کرده است. وی خالق مکتب "کوبیسم" به همراه ژرژ براک بود و فن در هم آمیختن رنگها بر پرده نقاشی را به عالم هنر معرفی کرد.

او در زمان اقامت در پاریس و در جوانی با آثار "امپرسیونیست" خود معروف شد. اما بعدها با تاثیر از قالب "امپرسیونیسم فرانسوی" سبک جدیدی را ارائه کرد که از نظر منتقدان از مکعب های کوچکی تشکیل می شد و به همین جهت "کوبیسم" نام گرفت. در سال 1931 به مجسمه سازی روی آورد و با ایجاد نمایشگاه های برزگی در پاریس و زوریخ و انتشار اولین کتاب خود، به شهرت فراوانی رسید.

جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936، تاثیر زیادی بر پیکاسو گذاشت و تابلوی "گرنیکا" متاثر از وقایع آن دوره است. وی از 1940 تا زمان مرگش (1973) به خلق آثار باارزشی در حوزه نقاشی، طراحی، عکس های چاپی، سفالگری و مجسمه سازی پرداخت.

پیکاسو با خلق آثار خود، گام مهمی در هنر مدرن برداشت و مکتب کوبیسم او در سال های (14-1907) به عنوان جدیدترین و با نفوذترین سبک هنری قرن بیستم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

طی سال های بعد "پیکاسو" و "براک" با حفظ شیوه های "کوبیسم تحلیلی" شیوه جدیدی را توسعه دادند که "کوبیسم ترکیبی" نامیده می شد.

در سیزدهمین گفتمان هنر و معماری کتاب پابلو پیکاسو تالیف آقای دکتر محمدمنصور فلامکی مورد نقد و بررسی سه نفر از هنرشناسان معاصر ایران آقایان محمدرضا اصلانی، خسرو خسروی و شهریار سیروس قرار می گیرد.

در این نشست علاوه بر نمایش فیلم، یک نسخه از کتاب پابلو پیکاسو به شرکت کنندگان در جلسه اهدا می شود.

زمان: شنبه 16 مهر ماه 1390 از ساعت 16 الی 19
مکان: موزه هنر امام علی (ع) - خیابان ولیعصر - چهارراه نیایش - بلوار اسفندیار - شماره 35
بن کتاب راس ساعت 16 توزیع می گردد

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-انجمن/پابلو-پیکاسو/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/3206