مرمت مسجد جامع همدان

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از پایان مرمت ایوان مسجد جامع این استان تا آبان ماه سال جاری خبر داد.

احمد ترابی افزود: مرمت ایوان ضلع جنوب غربی مسجد جامع که مربوط به دوران قاجاریه است، از سال 88 آغاز شده و تا دو ماه دیگر به پایان خواهد رسید. وی با اشاره به اینکه تخریب این بنا از ناحیه رسمی بندی‌ها، طاق و تویزه‌ها است، اظهار داشت: تویزه‌ها طاق‌هایی به شکل هفتی، پنجی یا هلالی هستند که بین دو پایه قرار دارند. ترابی اظهار داشت: تویزه‌های این بنا به مرور زمان دچار فرسایش شده و نیاز به مرمت داشتند.

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اضافه کرد: وقفه‌های اجباری در مرمت این بنا به دلیل شرایط نامساعد جوی بوده است. ترابی با بیان اینکه احیا بنا به دلیل وسیع بودن محدوده و ظرافت بافت محدوده مرمت شده، طولانی شده است، گفت: مسجد جامع همدان به شماره 1733 در 26 خردادماه 1375 به ثبت ملی سیده است.

وی گفت: این مسجد در سال 1253 هجری مقارن با حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و دارای سه در ورودی، سه ایوان، شش مناره، دو شبستان قدیم و جدید، حیاط و گنبد بزرگ آجری است.

شاسا - 30 شهریور 90

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/مرمت-مسجد-جامع-همدان/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/3238