قلعه تاریخی دزک میزبان نخستین رصد ستاره شناسان چهارمحال وبختیاری شد

نخستین برنامه گشت رصدی انجمن نجوم سپهر شهرکرد در سال۹۴ با حضور علاقه مندان دانش ستاره شناسی استان شامگاه سه شنبه در قلعه تاریخی دزک انجام شد. 

این گشت علمی- فرهنگی رصدی با همکاری انجمن نجوم سپهر شهرکرد و انجمن معماران و شهرسازان شهرکرد برگزار در قلعه تاریخی دزک برگزار شد.

مسوول انجمن نجوم سپهر شهرکرد در گفت و گو با ایرنا هدف برگزاری این گشت رصدی را آشنایی اعضای هر دو گروه با بناهای تاریخی استان و ترویج علم نجوم در بین جوانان عنوان کرد.

سحر نجات اظهار داشت: بازدید از بنای تاریخی قلعه دزک، آشنایی با پیشینه ی تاریخی این بنا، آموزش کروکی قلعه، آشنایی با صورتهای فلکی، رصد ماه و سیاره مشتری از برنامه های این تور علمی فرهنگی بوده است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف دولت شبکه کردن سازمانهای مردم نهاد است در این راستا استانداریهای یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری کارگاه آموزشی در این رابطه برای مدیران عامل انجمنها را در اسفندماه در یزد برگزارکردند و انجمن نجوم سپهر در راستای تحقق این هدف اولین گام را با اجرای این برنامه مشترک باانجمن معماران وشهرسازان شهرکرد برداشت.

نجات تصریح کرد: از آنجایی که آستروتوریسم (گردشگری ستاره شناسی) شاخه جدیدی از صنعت گردشگری است این انجمن در نظر دارد این قبیل برنامه ها را با انجمنهای هم هدف در برنامه کاری خود در سال ۹۴ بگنجاند.

وی اظهار امیدواری کرد؛ با همکاری مسئولان استان درراستای فعالیت بیشتر انجمنهای مردم نهاد استان حرکت شود و از اقدامات معاونت میراث فرهنگی استان در زمینه بسترسازی برای تحقق این هدف تقدیر کرد.

قلعه تاریخی دزک در روستای تاریخی دزک از توابع شهرستان شهرکرد به دستور امیر مفخم بختیاری پسر امامقلی خان حاجی ایلخانی در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری مرکز استان چهارمحال وبختیاری در دوره قاجار بنا شده است، نگارش لغت نامه دهخدا در زمان حضور علی اکبر دهخدا در این قعله تاریخی آغاز شد.

 

منبع: سایت استان چهارمحال بختیاری
بررسی و نوشته: رضا دوستی ایرانی
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/قلعه-تاریخی-دزک/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/38250