زندگینامه دکترقیصر امین‌پور

دکتر قیصر امین‌پور بختیاری از شاعران بزرگ ایرانزمین پس از انقلاب اسلامی است که از سرزمین بختیاری برخاست و گام در راه فتح قله های علم و ادب نهاد. 

وی در دوم‌ اردیبهشت‌ ماه‌ سال 1338 در گُتوند بختیاری از توابع‌ استان خوزستان به‌ دنیا آمد. دوران‌ کودکی‌ و تحصیلات‌ ابتدایی‌ را در زادگاهش‌ گذراند و برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ به‌ دزفول‌ رفت. 

   در سال‌ 1357 دیپلم‌ تجربی‌ گرفت‌ و سپس‌ تحصیلات‌ دانشگاهی‌ خود را در رشته‌ دامپزشکی‌ در در دانشگاه تهران آغاز کرد.

وی‌ در سال‌ 1358 با انصراف‌ از رشته‌ دامپزشکی، به‌ جمع‌ دانشجویان‌ علوم‌ اجتماعی‌ پیوست. قیصر امین‌پور مجدداً در سال‌ 1363 تغییررشته‌ داد و تحصیلات‌ خود را در رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ دانشگاه‌ تهران‌ دنبال‌ کرد و در سال‌ 1366 به‌ دریافت‌ مدرک‌ کارشناسی‌ نائل‌ آمد.

 وی‌ در همان‌ سال‌ به‌ ادامه‌ تحصیل‌ پرداخت‌ و در سال‌ 1369 مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ را کسب‌ کرد و در ادامه‌ این‌ راه‌ در بهمن‌ ماه‌ سال‌ 1376 با دریافت‌ مدرک‌ دکترای‌ زبان و ادبیات‌ فارسی‌ از دانشگاه‌ تهران‌ فارغ‌التحصیل‌ شد.

دکتر قیصر امین‌پور از زمره ی شاعرانی‌ بود‌ که‌ از همان‌ آغاز فعالیت‌های‌حوزه هنری به‌ جمع‌ گروه‌ شعر آنجا پیوست‌ و همگام‌ با سایر شاعران‌ فعال‌ حوزه‌ هنری‌ در بسیاری‌ از شب‌های‌ شعر برگزار شده‌ در جبهه‌های‌ دفاع مقدس شرکت‌ کرد و در مناطق‌ مختلف‌ عملیاتی‌ به‌ شعرخوانی‌ پرداخت.

وی‌ عضو شورای‌ شعر و ادبیات‌ حوزه‌ بود و در تشکیل‌ جلسات‌ شعرخوانی‌ و نقد و بررسی‌ شعر و تشویق‌ و ترغیب‌ شاعران‌ جوان‌ انقلاب‌ نقش‌ مؤ‌ثر و ارزنده‌ای‌ داشت. فعالیت‌های‌ امین‌پور در حوزه‌ اندیشه‌ و هنر تا اواخر سال‌ 1366 ادامه‌ یافت.

   وی‌ سپس‌ به‌ جمع‌ نویسندگان‌ و شورای‌ سردبیری‌ مجله‌ سروش‌ نوجوان‌ پیوست‌.همچنین دکتر امین‌پور به‌ تدریس‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ در دانشگاه‌ اشتغال‌ داشت.  و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز بود. دکتر قیصر امین‌پور در سال‌ 1367 از مؤ‌سسه‌ گسترش‌ هنر، جایزه‌ ویژه‌نیما یوشیج را دریافت‌ کرد. همچنین در سال‌ 1378 از سوی‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از شاعران‌ برتر دفاع‌ مقدس‌ در دهه‌های‌ 60 و 70 برگزیده‌ شد. دکتر قیصر امین پور به گویش بختیاری نیز اشعاری سروده است.

 او در آخرین‌ روزهای‌ سال‌ 1377 دچار سانحه‌ تصادف‌ در جاده‌ کناره‌ شمال‌ گردید و به‌ شدت‌ مجروح‌ شد. شدت‌ جراحات‌ وارده‌ به‌ دکتر امین‌پور به‌ حدی‌ بود که‌ وی‌ به‌ دفعات‌ تحت‌ عمل‌های‌ مختلف‌ جراحی‌ قرار گرفته‌ و برای‌ ادامه‌ معالجات‌ برای‌ مدت‌ کوتاه‌ به‌ کشورانگلستان اعزام‌ شد.

وی‌ در سال‌ 1381 تحت‌ عمل‌ پیوند کلیه‌ قرار گرفت‌ و بهبودی‌ نسبی‌ یافت. اما همواره از بیماریهای مختلف رنج می برد.سر انجام پس از سالها تحمل درد و رنج در هشتم آبان 1386 در تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند خوزستان به خاک سپرده شد.

    آثار دکتر قیصر امین پور : تنفس صبح، در کوچه آفتاب، طوفان در پرانتز، ظهر روز دهم،مثل چشمه مثل رود، بی بال پریدن، آینه های ناگهان، به قول پرستو،، گلها همه آفتابگردانند، دستور زبان عشق، کلیات اشعار و....

شعر گویشی بختیاری دکتر قیصر امین پور:

قافله

قافله بــار ایکُـــنه دلُــم وِ بـارس       چی باری سـرِ دلُم  گَرت  و غُوارِس
قافله بار ایکُـــنه زِ شـاه خراســو      دلُم چی چاله تشی مَندِه  وِ  جاسو
تش سُهری وِ دلُم زیـدی وُ رَهدی      مروَدی بی سی تشی،ویدی ورهدی
زِ گُتند تا دشــتِ او بیـد تا عقیلی      همه جا سـوز آویده سـوزِ  قصیلی
همه جا سوز آویده غیـر اِز دلِ مو       ای گِره نِه  کی گُشه  زِ مشکلِ مو
زِ گُتند زِیدم  وِ دَر تا شیـخ سلیمو      تا قـیامت  یادُمِ  او  عـهد  و پیــمو
زِ گُتـند زِیــدم  وِ دَر تا پـُـل پـرزی         پُرِ لام  گُـل باوینــه  پُـر ِ دلُم خـین
زِ گُتـند زِیـدم  وِ دَر دینـداتـِه گردم        تو گُلِ سُهـرِ مونی ، مو  خارِ زردُم
زِ گُتند زِیدم وِ دَر دینــداتهِ گَـشتُم       گُلِ سُهری نِه چیدُم  جاتو نیشــتُم
آسمــو اَوری گِـرِه ز قیــل سیـا تر        روز و شو تی رَه تونُم  وا ای تیا تَـر
بختِ تو چی رختِ تو سوزِ قصیلی      بختِ مو چی رختِ مو سیا وُ نیلی 
وا کِـتاوِ حافـظُـم  گِـرِه مــِه  فـالـی       دِشمَنت بینا!چه فالی وُ چه حالی:

سينه مالامال درد است اي دريغا مرهمي         دل ز تنهايي به جان آمد خدارا همدمي
زيركي راگفتم اين احوال بين خنديدوگفت:     صعب روزي بوالعجب كاري پريشان عالمي!

 

منبع : موسیقی و ترانه های بختیاری ـ کاظم پوره ـ تهران
تحقیق و گردآوری: رضا بهرامی دشتکی ۱۳۹۱
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/زندگینامه-دکترقیصر-امین‌پور/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/38283