تخریب محوطه تاریخی امیرآباد با ترانشه‌برداری اداره راه چهارمحال و بختیاری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از تخریب محوطه تاریخی باستانی امیرآباد بر اثر ترانشه‌برداری اداره‎‌کل راه و شهرسازی این استان خبر داد.

بهمن عسگری سوادجانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، اظهار کرد: بخشی از محوطه تاریخی و باستانی امیرآباد در حریم راه جاده جونقان به شلمزار توسط اداره‌کل راه و شهرسازی استان چهارمحال و بختیاری بدون استعلام قبلی از این اداره‌کل تخریب شده است.

وی ادامه داد: طی گشت‌زنی و بازدید پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری از آثار تاریخی شناسایی شده متوجه این موضوع شده و ادامه عملیات اجرایی را متوقف کردند.

عسگری سوادجانی در ادامه به بازدید میدانی و بررسی کارشناسان همچنین گزارش بررسی‌های باستان‌شناسی به عمل آمده، عکس‌های هوایی و مستندات موجود اشاره کرد و افزود: با توجه به قانون حفظ آثار این اداره‌کل نسبت به بررسی دقیق موضوع اقدام کرده و پیگیری لازم از طریق مراجع قضایی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه‌بر قوانین بازدارنده جهت حفظ آثار تاریخی، بر اساس مصوبات هیئت وزیران نیز کلیه دستگاه اجرایی موظفند قبل از هرگونه فعالیت عمرانی از میراث فرهنگی استعلام به عمل آورند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری به شناسایی 4 هزار و 500 تپه، محوطه و بنای تاریخی در سطح این استان اشاره و خاطرنشان کرد: از این مجموع تعداد 600 اثر تا امروز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 3 هزار و 900 اثر دیگر به صورت اولویت‌بندی در حال تکمیل پرونده و ثبت هستند.

 

منبع: خبرگزاری فارس- دی 1393
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/تخریب-محوطه-تاریخی-امیرآباد/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/38368