نمایش 700 اثر فاخر هنری ایران و جهان در سطح شهر تهران

بیش از 1500 سازه تبلیغاتی در سطح شهر تهران به مدت 10 روز از دیروز تا 26 اردیبهشت به نمایش حدود 700 اثر فاخر هنری ایران و جهان اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ما، دكتر جمال كامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در نشست رسانه‌ای پروژه «نگارخانه‌ای به وسعت یك شهر» برگزار شد، خبر را اعلام كرد و در همین ارتباط ادامه داد: ما نباید فراموش كنیم كه میراث‌دار فرهنگ، تمدن و هنری هستیم كه از گذشته‌های دور به ما رسیده‌است و باید بهانه‌هایی را فراهم كنیم تا نگاه‌ها و نظرها را به این میراث معطوف كنیم و طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یك شهر» ادای دینی به همه هنرمندان و هنردوستانی است كه به اجرا درآمدن چنین پروژه‌ای را انتظار می‌كشیدند.

كامیاب افزود: این سازمان در كنار وظایفی كه به عهده دارد، مسئول ارتقای سطح سواد بصری شهروندان نیز هست و اجرای این طرح در سطح شهر، شاید عاملی شود كه شهروندان تشویق به استقبال از برنامه‌ها و نمایشگاه‌های مراكز فرهنگی هنری مانند موزه‌ها شوند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران دربارة طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یك شهر» بیان كرد: در این طرح 500 اثر از كل700 اثر هنری به آثار هنری ایران شامل نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، فرش، بناهای تاریخی و... اختصاص خواهد داشت و بقیه هم به آثار ارزشمند هنری دیگر كشورهای جهان.

كامیاب گفت: دركنار عزیزانی چون سعید شهلاپور، مجتبی موسوی و... كه با ما در این طرح همواره همراه بودند، مجموعه‌های مختلفی نیز مانند موزه ملك، موزه هنرهای معاصر ـ موزه كمال‌الملك، موزه فرش، مجموعه فرهنگی هنری نیاوران، نشریه «تندیس»، نشریه «حرفه، هنرمند» و نشر نظر در این مسیر با ما همكاری‌های لازم را كردند.

در ادامة این نشست، سعید شهلاپور هنرمند مجسمه‌ساز و مشاور زیباسازی شهر تهران گفت: ایدة این طرح حدود 10 سال پیش به فكرم رسید كه برای یك بار در سال هم شده در برابر هجوم تبلیغات روی بیلبوردهای سطح شهر آثار فاخر هنری را به جای تبلیغات در این بیلبوردها به نمایش بگذاریم تا مردم با آثار هنری آشنا شده و سواد بصری‌شان بالاتر رود و این طرح بالاخره توسط دكتر كامیاب پذیرفته شد و از 15 اردیبهشت اجرای آن نهایی می‌شود.

شهلاپور با اشاره به اینكه چنین اتفاقی و به این صورت تاكنون در هیچ كشور دیگری رخ نداده است و برای اولین بار در ایران و در تهران اتفاق می‌افتد، گفت: امیدوارم این رویداد به عنوان بخشی از تقویم سازمان زیباسازی در آید و برای آن دبیرخانه‌ای دائمی درنظر گرفته شود. محمدحسن حامدی، مدیرمسئول و دبیر نشریه تندیس هم كه در این نشست خبری حضور داشت، گفت: این طرح از آنجا كه هنر را به میان مردم می‌آ‌ورد، مهم است. در این طرح مردم تصاویری از آثار فاخر و گنجینه موزه‌های ایران و جهان را می‌بینند و این امكان بزرگی است كه نصیب شهر تهران شده و قطعاً برای مردم لذت‌بخش خواهد بود.

مجتبی موسوی، مدیر اداره تجسمی سازمان زیباسازی شهر تهران در ادامه نشست با اشاره به اینكه شروع پروژه «نگارخانه‌ای به وسعت یك شهر» به وی واگذار شده است، گفت: برنامه‌ریزی فشرده‌ای را برای انجام این پروژه به كار بستیم و با توجه به محدودیت زمانی كه داشتیم به سرعت كار گردآوری آثار ایرانی و خارجی را آغاز كردیم و در این زمینه با موزه‌های مختلف مكاتباتمان را شروع كردیم و علاوه بر آن از «حرفه، هنرمند»، «تندیس» و نشر نظر تصاویر با كیفیت آثار هنری را گردآوری كردیم و تصاویر كتابهایی كه در این زمینه وجود داشت عكاسی حرفه‌ای انجام دادیم. گروه سیاستگذاری این پروژه، انتخاب آثار را هم به عهده گرفت.

موسوی با بیان اینكه در این پروژه اثر هنری را به فضای عمومی كشانده‌ایم، گفت: با اجرایی شدن این پروژه دو نگاه حرفه‌ای و تخصصی از مخاطبان خاص و یك نگاه عمومی‌تر از مخاطبان عام خواهیم داشت و قطعاً در انتظار بازخوردهای هر دو نگاه هستیم. موسوی ادامه داد: ما در زمینة انتخاب آثار مشكلاتی داشتیم، مثلاً تصمیم داشتیم حتی یك سانت از تصاویر اصل آثار هنری را در جای دهی فضاهای در نظر گرفته كم نكنیم، از طرفی ابعاد و اندازه‌های فضاهای در نظر گرفته شده با ابعاد برخی آثار همخوانی نداشت و به همین دلیل اجرای این پروژه با توجه به مشكلات، كاستی‌هایی خواهد داشت. مدیر اداره تجسمی سازمان زیباسازی شهر تهران تأكید كرد: بیش از 1600 بیلبورد، پلی تابل و عرشه در سطح شهر تهران اختصاص به نمایش تصاویر آثار هنری یافته‌است و 70درصد این آثار ایرانی خواهند بود و 30درصد آثار خارجی هستند.

در بخش دیگری از این نشست محمد حسن حامدی دربارة آثار هنری انتخاب شده در این پروژه گفت: در مورد آثار ایرانی سعی شده از تاریخ هنر ایران و در گرایش‌های مختلف، آثار گردآوری شود و خوشنویسی و نقاشی بیشترین سهم را در این انتخاب به خود اختصاص داده است. از هنر غرب و شرق و از اروپا و آمریكا هم آثاری برای نمایش در سطح شهر طی این 10 روز انتخاب شده است. در هنر معاصر ایران نیز طی جمع‌بندی كه از استادان فقید هنر معاصر داشتیم، تعدادی اثر را از این میان انتخاب كردیم و در دوره‌های بعدی این رویداد قطعاً از میان هنرمندان معاصر در قید حیات نیز آثاری را انتخاب خواهیم كرد.

به نقل از روزنامه اطلاعات

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/نمايش-700-اثر-فاخر-هنری-ايران-و-جهان-در-سطح-شهر-تهران/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/38370