یك دهه برای ثبت بناهای تاریخی اختصاص یابد

رییس شورای هماهنگی انجمن مفاخر معماری ایران پیشنهاد كرد: دهه‌ی 1385 ـ 1395 به‌عنوان دهه‌ی ثبت بناها و جاذبه‌های تاریخی كشور اعلام و با برنامه‌ریزی و اجرای دقیق برنامه‌ها از تمام نهادها و دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی و آموزشی در بخش عمومی و خصوصی درخواست همكاری شود. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا بهبهانی یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال 1385 را به‌عنوان سال ثبت بناها و جاذبه‌های تاریخی كشور اعلام كرده است. اقدامات و توجه ویژه برای تسریع در ثبت آثار تاریخی باید بسیار پیش از این انجام می‌گرفت، تا از انهدام، تخریب و به یغما رفتن هزاران اثر تاریخی و ملی كشور جلوگیری شود. اكنون نیز اجرای این برنامه به اذهان مشتاق جامعه به‌لحاظ اهمیت و لزوم حفاظت آنچه از گذشتگان و نیاكان ما برجا مانده است، اطمینان و تسلی می‌دهد. 

عضو هیات امنا انجمن مفاخر معماری ایران ادامه داد: در طول یك‌صد سال اخیر، موضوعی كه همواره نگرانی فرهیختگان و آگاهان را به ارزش‌های تاریخ ایران موجب شده است، جدایی و عدم شناخت نسل‌ها از پیشینه‌ی دیرین خود و در نتیجه، سودجویی و سودپرستی نااهلان و معترضان به حریم میراث گران‌قدر تمدن و فرهنگ ایران بوده است. 

او گفت: وجود سازمانی ملی، ‌مقتدر و كارآمد كه اهرم‌های قانونی و اجرایی لازم و حمایت اقشار دلسوز جامعه را به همراه داشته باشد، از دغدغه‌های موجود می‌كاهد و مسیر خلاف را بر سودپرستان می‌بندد. در این راه رسانه‌ها، صدا و سیما، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، مراكز اجرایی و قانون‌گذاری، شهرداری‌ها و شوراهای مردمی باید متولیان حفظ میراث را حمایت كنند. 

وی با اشاره به این‌كه انجمن مفاخر معماری ایران 28 اردیبهشت ـ روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ـ را گرامی می‌دارد، تاكید كرد: اكنون لزوم تدوین طرح جامع حفاظت از میراث ملی كشور احساس می‌شود كه برنامه‌ی ثبت صدها هزار اثر تاریخی و ملی همان‌گونه كه متصدیان امر نیز اعلام كرده‌اند، در زمان كوتاه یك‌سال عملی نیست و در جایی كه امروز پس از گذشت ده‌ها سال تنها 16هزار اثر تاریخی به ثبت رسیده‌اند، به زمان بیشتری برای تحقق این برنامه نیاز دارد. 

بهبهانی با بیان این‌كه انجمن مفاخر معماری ایرانی برای همكاری در این‌باره آمادگی دارد، اضافه كرد: در حوزه‌های مدیریتی، نسبت به بررسی و شناسایی بناها و آثار تاریخی و ملی كه به دوران قبل از انقلاب اسلامی تعلق دارند و تاكنون ثبت نشده‌اند، می‌توان اقدام و مراتب را به اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری منطقه و یا دبیرخانه‌ی شورای هماهنگی ثبت آثار تاریخی و ملی مستقر در انجمن مفاخر معماری ایران اعلام كرد. 

 

 

 

 

 

منبع: سایت ایسنا- سه‌شنبه ۴ مهر ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/یك-دهه-برای-ثبت-بناهای-تاریخی-اختصاص-یابد/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/39719