معماران و مسوولیت های اجتماعی - جليل قنادزاده

معماران، خالقان زیبایی‌های بصری جهان هستند. در اصل، معماران با آثاری که برای جامعه خلق می‌کنند نقشی مهم در زیباسازی فضای جامعه بر عهده دارند. هزاران سال از زمان معماری بشر در روی زمین می گذرد.

نگاهی به حیات معماران ما را به هزاران سال قبل می‌برد. جایی که قدیمی ترین آثار معماری را می توان شناخت.
در واقع هخامنشیان اولین گروهی بودند که توانستند بر تمام سرزمین ایران تسلط یابند و یک حکومت پرقدرت مرکزی را تشکیل دهند. همچنین قدیمی‌ترین آثار معماری (خانه سازی) که تا به حال در ایران شناخته شده است حدودا" به ده هزار سال پیش باز می‌گردد. تنها اطلاعی که از معماری این خانه‌ها در دست می باشد، سنگی بودن پایه‌ها (پی‌ها) است.

حال بعد از گذشت هزاران سال همچنان معماران نقشی بی بدیل در خلق آثار دارند. از نقش آن ها در زیباسازی شهر گرفته تا بنای بلندترین و زیباترین سازه‌های جهان.

در ایران؛ معماری از دیرباز مورد توجه قرار گرفته و ساخت بناهای منحصر به فردی همچون منار جنبان در اصفهان، ایران را یکی از پیشگامان این عرصه معرفی کرده بود. اما بدون شک حضور بزرگان معماری در شناساندن این هنر بی‌نظیر به جهان انکار ناپذیر است. بزرگانی همچون هوشنگ سیحون در ایران از مفاخر کشورمان در جهان به حساب می‌آید. سیحون که خالق آثار ماندگاری همچون آرامگاه نادرشاه در مشهد- آرامگاه کمال الملک در نیشابور- آرامگاه ابوعلی سینا در همدان- آرامگاه خیام در نیشابور- آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان- مقبره عباس میرزا و بعضی دولتمردان قاجار- ساختمان بانک سپه در تهران- بنای موزه توس - مرکز فرهنگی یزد و ده‌ها اثر ارزشمند دیگر است. البته کم نیستند بزرگانی همچون سیحون که با معماری‌های زیبایشان نام ایران را در جهان پر آوازه کردند.

در پایان این نوشته بد نیست برخی از گفته های معماران بزرگ جهان را مرور کنیم تا با دیدگاه های آنان بیشتر آشنا شویم.

لوکوربوزیه: من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح می‌دهم، زیرا ترسیم کردن سریع‌تر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی می‌گذارد.
پاول جاناک: رفتار معماران مدرن بر محور مصالح است و می‌خواهند کار خود را بر اساس ساختار و مصالح قرار دهند برای این‌که نمایش ساختار و مصالح تشکیل دهنده یک یک اصول خلاصه شده است.
بهرام شیردل - طراح سفارت ایران در برزیل: معماران هم مثل اهل حرفه‌های دیگر در یک مقطع زمانی پی می‌برند که شرایط جهان دارد تغییر می‌کند و کار حرفه‌ای آنها وقتی ارزش دارد که در این شرایط جدید بتواند نقشی ایفا کند.
سید هادی میرمیران - طراح ساختمان کتابخانه ملی ایران: معماری رد زمان است بر فضا.
پل آندرو طراح فرودگاه امام خمینی(ره): اخلاق معماری حکم می‌کند که معمار در خدمت بنایی باشد که می‌سازد.
هوشنگ سیحون: کلام آخر من، ایران است.

«جليل قنادزاده» - مديرمسؤول روزنامه «مناقصه‌مزايده»

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/معماران-و-مسوولیت-های-اجتماعی-(1)/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/4101