كلاردشت، جُردن مازندران مي‌شود؟

«كلاردشت، مانده جردن شود يا روستا بماند!»... اين تنها جمله‌ معاون گردشگري كشور است كه پس از بازديد ميداني منطقه گردشگري كلاردشت بيان كرد. زمين‌خواري، كوه‌خواري و ميزان تخريب طبيعت به حدي زياد است كه او حتی نمي‌تواند درباره تغيير شرايط و بهبود اوضاع اظهارنظر صريح كند. مرتضي رحماني‌موحد در بازديدي كه اخيرا از جاده چالوس و همچنين منطقه «كلاردشت» داشت گفت: در منطقه طبيعي كلاردشت آن‌قدر ساخت‌ و‌ساز شده و آشفتگي به وجود آمده كه اصلا نمي‌توان درباره‌اش حرف زد، ولي ما براي آن فكرهايي كرده‌ايم كه قطعا همكاري همه دستگاه‌ها را مي‌طلبد. كلاردشت 170 كيلومتر با تهران (شهري با بيشترين خروجي مسافر در كل كشور) فاصله دارد. زمين‌خواري، كوه‌خواري و برداشت بي‌رويه معدن و شن و ماسه در اين منطقه به حدي است كه اين دشت وسيع را با وجود كوه‌هاي مرتفع 4000 متري كه زماني درياچه و جنگل‌هاي بكر داشت و به بهشت گمشده معروف بود، اكنون به گفته رئيس كميسيون اصل 90 مجلس، به «جهنم» تبديل كرده است. 
 رودربايستي در تخريب ساخت‌وسازهاي غيرمجاز
ابتداي زمستان سال گذشته رئيس كل دادگستري مازندران از توقف ساخت‌و‌ساز غيرمجاز در منطقه مازيچال كلاردشت خبر داد. محمدعلي تقوي‌فرد با اعلام اين خبر گفت: ساخت راه دسترسي به اين منطقه نيز به دليل شرايط نامناسب آب وهوايي، متوقف شده و در صورت آغاز فعاليت جديد، دستگاه قضائي با متخلفان برخورد خواهد كرد. نماينده دوره نهم مجلس، محمدعلي پورمختار نيز در همان زمان وقتي از كلاردشت بازديد كرد و در جريان زمين‌خواري و كوه‌خواري‌هاي آن قرار گرفت، از وجود شش تا هفت هزار تخلف طي ساخت‌وسازهاي غيرمجاز خبر داد و تاكيد كرد، اين واحدها بايد تخريب شوند. گزارش اين زمين‌خواري‌ها حتي به صحن مجلس هم آمد، تخريب برخي سازه‌ها نيز از اوايل امسال آغاز شد، اما ظاهرا در اجراي اين دستور نوعي رودربايستي وجود دارد، چرا كه تمام سازه‌هاي غيرمجاز موجود در ارتفاع 3000 متر از سطح دريا همچنان به قوت خود باقي مانده‌اند و معادني هم كه برداشت بي‌رويه دارند متوقف نشده‌اند. 
 توقف ساخت‌وساز براي اشخاص حقيقي و حقوقي
رحماني‌موحد با بيان اينكه اداره كل منابع طبيعي استان بايد توجه ويژه‌اي به اراضي مازيچال داشته باشد، افزود: اداره كل منابع طبيعي متولي اراضي ملي است و اگر در اين خصوص كوتاهي و سهل‌انگاري داشته باشد از سوي دستگاه قضائي مجازات خواهد شد. اين مسئول عالي قضائي درباره حمايت از سرمايه‌گذاري در اين استان و حفظ امنيت آنها همچنين بيان كرد: همان‌گونه كه حمايت خود را از سرمايه‌گذاران اعلام مي‌كنيم، همانطور هم با زمين‌خواري و سودجويي مقابله خواهيم كرد و در بخش صنعت و توليد نيز نگاه مثبت و حمايتي داريم. رئيس كل دادگستري استان مازندران درباره ساخت و سازهاي غيرمجاز در مازندران، خاطرنشان كرد: با پيگيري‌هاي استاندار، دستگاه‌هاي قضائي و اجرايي در مسير كنترل و جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرقانوني قرار گرفته‌اند و به اشخاص حقيقي و حقوقي اجازه ساخت و ‌ساز غيرقانوني داده نخواهد شد. 
 بازديد مسئولان گردشگري از كلاردشت
اكنون نوبت بازديد به مسئولان گردشگري كشور رسيده تا شايد سند گردشگري كلاردشت كه سال‌هاست درباره آن فقط حرف زده مي‌شود، به سرانجامي برسد و راه گسترش نابساماني‌ها به اين شكل متوقف شود. مديركل دفتر همكاري‌ها و توافق‌هاي ملي گردشگري و همچنين دبير كميته ملي طبيعت‌گردي پس از بازديدي كه معاون گردشگري كشور از منطقه گردشگري كلاردشت داشت، به تصميم‌هاي اتخاذ شده درباره اين منطقه اكوتوريستي اشاره كرد و گفت: قرار است سند گردشگري كلاردشت كه نقشه راه فعاليت‌هاي پايدار طبيعت‌گردي را در آن منطقه مشخص مي‌كند تدوين و به دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابلاغ شود. محمدعلي فياضي، ادامه داد: با توجه به ظرفيت رودخانه «سردآب رود» براي توسعه فعاليت‌هاي رفتينگ و به دنبال بازديد ميداني مسئولان استاني و ستاد هماهنگي خدمات سفر و البته تأييد انجمن رفتينگ ايران قرار شد طرح گردشگري اين رودخانه با هدف توسعه فعاليت‌هاي رفتينگ توسط آن انجمن تهيه و بعد از تصويب در كارگروه گردشگري استان مازندران، اجرايي شود. به گزارش ایسنا، او همچنين به طرح ساماندهي محور عباس‌آباد به كلاردشت اشاره كرد و افزود: به دنبال بازديد ميداني از اين محور و ارزيابي بهره‌برداري نامطلوب و ناپايدار در آن منطقه، قرار شد با تشكيل كارگروهي در استان مازندران به مديريت فرماندار، ساماندهي اين محور و همچنين تهيه سند گردشگري كلاردشت در كنار توسعه فعاليت‌هاي طبيعت‌گردي در رودخانه سردآب رود مورد بررسي قرار گيرد.

 

منبع : روزنامه آرملن

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/كلاردشت،-جُردن-مازندران-مي‌شود؟/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/44798