نکوداشت روز جهانی معماری و شهرسازی

ایران دارای میراث بزرگ معماری جهان است. از کهن‌ترین بناهای مهم معماری ایران، زیگورات چغازنبیل که در ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است تا بناهای دوره معاصر، تاریخی بیش از ۳ هزار سال را در بر می‌گیرد. در تمامی دوره‌های تحول تاریخ معماری تا آستانه معماری معاصر، آثار زیادی در گوشه و کنار این سرزمین کهن وجود دارد که سهم بزرگی در شکل دادن و پیشبرد جریان معماری جهان به عهده داشته‌اند.
ستاد گرامیداشت روز جهانی معماری و روز جهانی شهرسازی بر این باور است که؛ بـزرگداشت ارزش‌ها و مفاهیم والای انسانی در معماری ایران، به همراه معرفی جلوه‌های باشکوه در هنر و فرهنگ معماری و شهرسازی ایران‌زمین و تجلیل از معماران فرهیخته معاصر، می‌تواند در یک گفت‌وگوی فراگیر و در تماس با معماری معاصر دنیا به ارائه اندیشه‌های پیشرو و قابل‌تأمل بینجامد. این کار ناچار بر زمینه‌ای از ادراکات قابل‌انعطاف در زمینه فلسفه و اندیشه معماری ایران، در شرایطی تکیه می‌کند که سنت‌های نیرومند پژوهشگری در جهان و فشار ناشی از حجم عظیم اطلاع‌رسانی، هرگونه نگرش نو را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
بــا علم بــر ضرورت بازنگری در معیارها و ضوابط جاری در فضای معماری کشور، ضمن دعوت از همه دست اندرکاران، معماران و شهر سازان برای همکاری در معرفی و شناخت ارزش‌های متعالی در این حیطه، امیدواریم که برگزاری همایش‌های این‌چنینی منجر به تعیین روز معمار در تقویم رسمی کشور شده و اجرای برنامه‌های متناسب و فراگیر در روز جهانی معماری و روز جهانی شهرسازی بتواند توجه آحاد جامعه را بیش‌ازپیش به نیازهای امروز و فردای محیط مصنوع پیرامون خود جلب کند.
امسال در فاصله بین نخستین دوشنبه ماه اکتبر تا هشتم نوامبر - 13 مهر تا 17 آبان - در سراسر کشور؛ روز جهانی معماری و روز جهانی شهرسازی را گرامی می‌داریم.این روزها نه‌تنها به همه معماران و شهرسازان جهان، بلکه به همکاران آنها، عموم مردم، کسانی که درگیر کار معماری و شهرسازی هستند و به علاقه‌مندان واقعی آنها نیز تعلق دارد.
اتحادیه بین‌المللی معماران (UIA) تصمیم گرفته، رویداد امسال را به موضوع معماری، ساختمان، اقلیم اختصاص دهد. جامعه بین‌المللی برنامه ریزان شهری و منطقه‌ای (ISOCARP) نیز تصمیم گرفته، رویداد امسال روز جهانی شهرسازی را به موضوع شهرها جهان را نجات می‌دهند، بیایید از نو برنامه‌ریزی کنیم؛ اختصاص دهد.
امروزه جهان در حال تجربه کردن بحران‌های بی‌سابقه و به‌طور هم‌زمان است؛ بحران‌های محیط زیستی، آب و هوایی، اقتصادی، اجتماعی که ما را مجبور می‌کنند تا به‌صورت اضطراری در بسیاری از عوامل در هر بخش تجدیدنظر کنیم.
 هر پروژه جدید فرضیه‌های جدیدی را ایجاد می‌کند؛ مشتری جدید، سایت جدید، شرایط آب و هوایی جدید، برنامه‌های جدید و کاربران جدید توسط راه‌حل‌های مرتبط برای شرایط جدید، وظیفه (حرفه) روزانه معمار و محیط‌های شهری با پدیده‌های حاشیه‌نشینی و مهاجرت و اشتغال، تغییر شکل شهرها و مجموعه‌های خوابگاهی و عدم رشد متناسب فضاهای عمومی شهری.
تجدیدنظر و پیدا کردن پاسخ‌های نوآورانه این فرصت را برای معماران و برنامه ریزان شهری به‌عنوان موتور محرکه این مجموعه پیچیده فراهم می‌کند تا استعدادهای خود را برای توسعه‌های جدید فنی، زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی و ارائه راه‌حل‌های زیبا شناسانه به‌عنوان معمار نشان دهند.
امیدواریم بتوانیم توجه همگان را به این فعالیت‌ها معطوف سازیم، روش‌ها، اهداف و نتایج این برنامه‌ها را انتقال دهیم، به‌طوری‌که هم بتوانیم از آنها درس بگیریم و هم بر پایه تجربیات دیگران کار کنیم.
ستاد گرامیداشت روز جهانی معماری و شهرسازی از کلیه معماران، شهرسازان، برنامه ریزان شهری، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، مسئولان، کارشناسان، دانشجویان و عموم علاقه‌مندان به معماری و شهرسازی دعوت می‌کند با شرکت در مجموعه برنامه‌های روز جهانی معماری و روز جهانی شهرسازی در استان خود، به غنای هر چه بیشتر این برنامه‌ها بیفزایند و ستاد برگزاری این برنامه‌ها را از دیدگاه‌ها و نظرات ارزشمند خود آگاه نمایند.

منبع : پیام ساختمان و تاسیسات

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/نکوداشت-روز-جهانی-معماری-و-شهرسازی/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/46708