مسئولیت های مهم معماران در جامعه

پیشنهاد نام گذاری سوم اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی به «روز معمار» در سال 82 از سوی انجمن مفاخر معماری ایران به وزارت مسکن و شهرسازی وقت ارائه شد و پس از طی فرآیند قانونی در این وزارتخانه، به ثبت شورای فرهنگ عمومی رسید.

ghahry.jpg

 بر این اساس، مراسم «روز معمار» امسال نیز با موضوع «معمار و مسئولیت های اجتماعی» در دانشگاه ها، سازمان های ذی ربط، انجمن های معماری استان ها و ... برگزار شد.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران با تاکید بر ضرورت مسئولیت پذیری معماران، به خبرنگار ساختمان و پلیمر گفت: تمامی صاحبان مشاغل اعم از معماران، معلمان، پزشکان و ... علاوه بر مهارت و حسن اجرای وظایف حرفه ای، باید نسبت به جامعه خود مسئولیت پذیر باشند.

سید علیرض قهاری با تاکید ر توجه معماران به رعایت اخلاق حرفه ای در معماری و ارتقای این هنر گفت: معماران باید از بین طرح ها و اموری که به آنها واگذار می شود، بهترین و موثرترین را انتخاب کنند و در روند اجرای این طرح ها به تمامی جوانب موثر نظیر محیط زیست توجه کنند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت احترام معماران به محیط زیست تصریح کرد: معماران و شهرسازان به دلیل ارتباط مستقیم با محیط زیست، باید در قبال حفظ آن مسئولیت پذیر بوده و تمامی جنبه های آن را رعایت کنند.

قهاری همچنین با بیان اینکه آموزش نیز جزو مسئولیت های امروز معماران است، گفت: معماران علاوه بر اینکه باید در حرفه خود جزو بهترین ها باشند، باید نسبت به ارتقای دانش عمومی و شناخت آنها از حرفه معماری تلاش کنند؛ چون اگر مردم اگاهی وسیعی از معماری نداشته باشند، نمی توانند در سطح معقول و واقعی از معماران انتظار داشته باشند.

قهاری اشتغال زایی را از دیگر مسئولیت های معماران کشور دانست و گفت: اگر چه ممکن است که مهندسان مشاور یا معماران از نظر مالی، امکان ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته معماری را نداشته باشند، اما می توانند با آموزش رایگان این کارشناسان و ایجاد دوره های کارآموزی برای آنها نقش موثری در جذب آنان در بازار کار به عنوان معماران آینده کشور داشته باشند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه آموزش معماری در دانشگاه ها چندان حرفه مند نیست، این رویکرد می تواند در آموزش صحیح معماران بسیار تاثیرگذار باشد.

 

 

 

منبع: مجله معماری و دکوراسیون-اردیبهشت 1391

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/به-بهانه-سوم-اردیبهشت،-روز-معمار-مسئولیت-های-مهم-معماران-در-جامعه/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/47635