تهران، شهر تصاویر بی همتا

زیبـایی‌های تهـران را ببینیـم

تهران شهر تصاویر بی همتا

اگر نگاهت به پایتخت تغییر کرد وقتی حلقه دوستی تو با تهران شکل گرفت آنگاه می‌بینی درکنار شلوغی و ترافیک تهران تازه می‌توانی زیبایی‌های ویژه پایتخت را که همه روزه بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کردی با چشم جان ببینی و لذت ببری.
بیش از آن‌که زیبایی‌های پایتخت‌مان را معرفی کنیم آلودگی و ترافیکش را در بوق و کرنا کرده‌ایم؛ حالا ما مانده‌ایم و این‌همه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصربه فردی که البته سهم ناچیزی از گردشگری دارند.

نوستالژی شیرین شمیرانگردی در هیچ شهر و نقطه‌ای از جهان تکرار نمی‌شود؛ وقتی صدای خش خش برگ‌های رنگارنگ پائیزی سعدآباد را از زیر کفش هایت درگوش جان به حافظه می‌سپاری، وقتی جاذبه‌های طبیعی نیاوران ستون به ستون تو را به تاریخ برمی‌گرداند تازه گوشه‌ای از زیبایی‌های پایتخت را می‌توانی مجسم کنی.

بنا بر این گزارش ،پیچ و خم‌های بازار بزرگ پایتخت، تیمچه‌های مختلف تاریخی بازار بخشی از تاریخ تهران است، وقتی در سبزه‌میدان یا پله‌های نوروزخان گم می‌شوی هیچ حس رهایی در تو شکل نمی‌گیرد بلکه هوس می‌کنی بیشتر و بیشتر گم شوی؛ چه بهتر از گم شدن در قلب تاریخ بازار تهران.

طاق نصرت مسجد امام، حیاط بزرگ یا حوض آبگین آن، کدام را نام ببرم، درخت‌های چنار و قامت بلند خیابان ولیعصر(عج) را بگویم که زیبایی منحصربه فردی به طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه بخشیده یا از امامزاده صالح(ع) و شاه عبدالعظیم حسنی بگویم که تهران را مجموعه‌ای کم نظیر از آثار تاریخی، مذهبی، طبیعی و امروزی درکنارهم پیش روی شما قرار می‌دهد؟

اگر نگاهت به پایتخت تغییر کرد وقتی حلقه دوستی تو با تهران شکل گرفت آنگاه می‌بینی درکنار شلوغی و ترافیک تهران تازه می‌توانی زیبایی‌های ویژه پایتخت را که همه روزه بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کردی با چشم جان ببینی و لذت ببری.

زیبایی‌های پایتخت سبب شده حتی‌گروهی به فکر نامگذاری روزی به نام تهران باشند تا به این بهانه برنامه‌های مختلفی برگزار و جایگاه و ویژگی‌های این کلانشهر را معرفی کنند که با استقبال نهادهای فرهنگی و دولتی مواجه شده است.

تاریخچه پایتخت

شهر تهران پرتراکم و پرترافیک امروز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای غرب آسیا و بیست و هفتمین شهر بزرگ دنیا به شمار می‌رود که در قدیم روستای بزرگی میان شهر بزرگ و معروف آن زمان شهرری و کوهپایه‌های البرز بوده است.
اگرچه جمعیت روز و شب تهران متفاوت است اما بر اساس سرشماری سال 85 شهرستان تهران افزون بر هفت میلیون و 700هزار نفر جمعیت دارد.

براساس آنچه در متون تاریخی آمده، تهران به علت مجاورت با شهرری سال‌ها مورد هجوم مغولان و دیگر مهاجمان قرار داشته و مردم این روستا از ترس و برای فرار از دشمن در مکان‌های زیرزمینی شبیه سرداب پناه می‌بردند تا این‌که این روستا در زمان شاه طهماسب مورد توجه قرار می‌گیرد.

تهران مورد توجه شاهان

براساس اغلب منابع تاریخی موجود، شاه طهماسب صفوی سال 961 هجری قمری پیرامون تهران بارویی با 114 برج - به عدد سوره‌های قرآن- بنا کرد و در هر کدام سوره‌ای را برای تبرک قرار داد؛ او همچنین به آبادانی تهران و بنای باغ‌ها و عمارت‌های حکومتی متعدد درآن همت گماشت و این روند تا پایان سلسله صفویه ادامه داشت.

تهرانی که حدود 200 سال است به عنوان پایتخت ایران برگزیده شده، محققان، نویسندگان، شاعران و هنرمندان و دانشمندان مشهور و بزرگ بسیاری را در خود پرورش داده و شاهد پیشرفت و ترقی آنان بوده است.
سال‌های طولانی میزبانی مردم از اقوام و مذاهب مختلف آذری، گیلکی، مازنی، ارمنی، عرب، کرد و لر از سراسر کشور گویی تهران را به موزه‌ای بزرگ و مجموعه‌ای از معماری و آداب و سنن اقوام مختلف تبدیل کرده است.

صرف‌نظر از دهها اثر طبیعی و گردشگری بویژه در ارتفاعات البرز، پایتخت در دل خود آئین‌های مختلف معنوی و ماندگاری را نیز جاداده که حضور حاجی فیروز در ایام نوروز در خیابان‌های شهر تهران، عید نوروز و سیزده به‌در، شب یلدا، نیمه شعبان و نیز عزاداری‌های اقوام مختلف مقیم تهران در ایام محرم ازجمله آنهاست.

تهران، موسپید عرصه سیاست

تهران همچنین در دوره‌های مختلف کانون مسائل مهم و عمده سیاسی بوده به‌طوری که از سوی شاهان و سیاستمداران از زمان آغا محمدخان قاجار که در سال 1174 خورشیدی تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد، تا امروز گرمی‌ها و سردی‌های زیادی را از عرصه سیاست چشیده و اکنون همچون پیری مو سپید تجربه‌های زیادی را در دل خود جای داده است.انقلاب مشروطه، کنفرانس تهران با حضور چرچیل، روزولت و استالین، نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران، به توپ بستن مجلس ملی، کودتای 28 مرداد بخشی از رویدادهای سیاسی تهران است که درنهایت، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 1357 به عنوان نقطه عطف رویدادهای پایتخت ثبت شده است.

بزرگترین خیابان خاورمیانه در دل پایتخت

تهران همچنین میزبان خیابان ولیعصر(عج) بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه است که در دوران پهلوی ساخته شده و اکنون 11هزار چنار در دو سوی خود دارد.
شهر تهران که در گذشته به باغ‌ها، چنارستان و انارستان‌هایش مشهور بوده اکنون یکی از زیباترین شهرهای ایران به شمار می‌رود به‌طوری که مجموعه‌ای نفیس از 280 اثر و مکان تاریخی شامل کاخ‌ها، خانه‌های قدیمی، بقاع متبرکه، موزه‌ها در کنار ساختمان‌ها و سازه‌های مدرن شهری، بزرگراه‌ها و پل‌های احداث شده، بوستان‌ها، تفرجگاههای شهری و حتی میراث معنوی مردم ساکن در آن به گونه‌ای قرار گرفته که شاید دیدن آنها تاکنون برای بسیاری از ساکنان تهران نیز میسر نشده باشد.

همچنین در تهران کاخ‌های بسیاری بنا شده که بیشتر آنها مربوط به دوران پهلوی و قاجار است؛ از جمله کاخ‌های معروف تهران می‌توان کاخ نیاوران، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، عمارت عثمانی و پل رومی، عمارت دارالفنون، حوضخانه باغ قدیم نگارستان، کاخ گلستان، کاخ مرمر و شمس العماره را نام برد که هر کدام جدا از بنا و معماری خاص ایرانی و زیبا دارای طبیعت بکر و دیدنی است.

بیش از 30 موزه از جمله موزه مردم شناسی تهران، موزه ملی ایران، موزه فرش ایران، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه صنایع دستی مجموعه سعدآباد، آبگینه و سفالینه، موزه جواهرات ملی، موزه رضاعباسی، کتابخانه و موزه ملک، موزه حیات وحش کاخ موزه گلستان در سطح شهر تهران به فعالیت مشغولند و همه روزه تعداد بسیاری بازدید کننده به سوی خود جلب می‌کند.

ارتفاعات و کوه‌های متعدد تهران نیز آرامش خاصی به پایتخت بخشیده، اگر زمانی فارغ از هیاهوی شهر تهران بر دامنه‌های کوه البرز، برج آزادی، بام تهران، ارتفاعات لویزان و برج میلاد که چهارمین برج مخابراتی مرتفع دنیاست بایستیم، بهتر و راحت‌تر می‌توانیم قد و قامت تهران و مرزهای نامحدودش را ببینیم.

آبان،ماه تهران می‌شود

مؤسسه «تهران مطالعات کلانشهر» که مؤسسه‌ای غیردولتی، فرهنگی و متشکل از پیشکسوتان معماری و شهرسازی است روز اول آبان ماه را به عنوان روز تهران برای نامگذاری پیشنهاد کرده که مورد اقبال نهادهای دولتی و فرهنگی نیز قرار گرفته است.
این مؤسسه فعالیت خود را از سال گذشته با حضور 9 پیشکسوت معماری و شهرسازی در زمینه پژوهش و مطالعه درباره تهران، شهرسازی و معماری آغاز کرده است

«علیرضا قهاری» عضو مؤسسه تهران، مطالعات کلانشهر درباره پیشنهاد روزی به عنوان روز تهران به خبرنگار ایرنا گفت: این مؤسسه اردیبهشت ماه سال‌جاری در نشستی همزمان با روز معماری به معرفی خود و پیشنهاد روزی به عنوان روز تهران پرداخت.
وی افزود: انتخاب روزی به عنوان روز تهران به این دلیل بود که افراد ساکن تهران فقط جنبه‌های منفی شهر را نبینند، به جنبه‌های مثبت شهر تهران نیز توجه کنند و برای احیای طبیعت، زیست بوم و هویت گذشته تهران تلاش کنند.

وی با بیان این‌که شورای شهر اصفهان، روز بزرگداشت شیخ بهایی را به عنوان روز اصفهان تعیین کرده، گفت: روز بزرگداشت رئیسعلی دلواری به عنوان روز بوشهر و روز تولد ابن سینا و روز پزشک همدان به عنوان روز همدان تعیین شده اما روزی به عنوان روز تهران وجود ندارد.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران ادامه داد: شهر تهران حدود 200 سال به عنوان پایتخت ساکنان گوناگونی را از شهرهای مختلف کشور در خود جای داده و آنان مشکلات متعددی از جمله آلودگی و ترافیک را برای این شهر فراهم آورده‌اند اما باید این شهر را بخوبی حفظ و به آیندگان منتقل کنیم. قهاری اظهار کرد: روز تهران لازم نیست که روزی ملی شود فقط خود تهرانی‌ها باید بزرگداشتی برای این روز برگزار کنند و به عنوان یک جشن تولد، این روز باید روزی باشد که به این شهر توجه کنند.

وی گفت: بر اساس پژوهش‌ها و بررسی‌های انجام شده هیچ پایتختی در دنیا روزی مختص خود ندارد و روز تهران به عنوان روزی برای خود تهرانی هاست که در این شهر ساکن هستند و زندگی می‌کنند.
این عضو مؤسسه تهران مطالعات کلانشهر با اشاره به احتمال اعلام پیشنهاد نامگذاری این روز به شورای شهرتهران، افزود:اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران انتخاب روز اول آبان به عنوان روز تهران را پذیرفته است.

خبری از شبکه ایران

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/تهران-شهر-تصاویر-بی-همتا/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/5704