ژاپن تعامل سنت و مدرنیته

ژاپن تعامل سنت و مدرنیته

ژاپن کشوری است بسیار پیشرفته و امروزی ولی با حفظ ارزش ها و سنت های گذشته، پر جمعیت و فعال ولی با حفظ و رعایت محیط زیست، کشوری کوچک با نگاهی بزرگ.
ژاپن با مساحت تقریبی 378000 کیلومتر مربع که کمتر از یک چهارم مساحت ایران است و با جمعیتی برابر 126 میلیون نفر که حدود دو برابر جمعیت ایران می باشد.

ژاپن از 6800 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل گردیده و چهار جزیره بزرگ آن که 98 درصد کل مساحت کشور را تشکیل می دهند از شمال به جنوب عبارت اند از هوکایدو HOKAIDO ، هونشو HONSYU ، شیکوکو SHIKOKU و کیوشو KYUSHU.

با توجه به باریک بودن کشور که از شمال به جنوب کشیده شده است، از نظر جغرافیایی توکیو روی خط عرضی کره زمین که برابر با تهران است قرار گرفته. شمالی ترین شهر بزرگ ژاپن بنام ساپورو SAPPORO با شهر ایروان (YEREVAN) در کشور ارمنستان (ARMENIA) و جنوبی ترین شهر بزرگ ژاپن بنام فوکوئوکا (FUKUOKA) با شهر یزد بر روی یک خط عرضی جغرافیایی قرار گرفته اند، لذا می توان تصور کرد که اقلیم های گوناگون در سرزمین مجموعه الجزایر ژاپن وجود دارد.

مردم ژاپن ضمن خلق تکنولوژی های جدید و بکارگیری آنها در عرصه فعالیتهای مختلف و زیرساخت ها، همزمان سنت های اصیل خود را در تمامی زمینه ها و در تمام دوران زندگی نگه داشته اند. به جرات می توان گفت در هیچ جای دنیا شاهد چنین تعاملی نخواهیم بود.

در بحث آموزش از کودکستان تا دانشگاه بهره گیری از آخرین علوم و نوآوری ها با پشتوانه تجارب گذشته امری بسیار گسترده می باشد.

ورزش در همه زمینه ها برای تمام سنین و در تمام اقشار فراگیر می باشد که نتایج به دست آمده در بعد جهانی نیز گواه آن است. در ادبیات و فرهنگ به این نکته می توان اشاره کرد که ترکیب یک قطعه شعر با قدمت هزار ساله و یک قطعه موسیقی با قدمت یکصد ساله سرود ملی این کشور را خلق نموده است. در غذاهای متنوع ژاپنی که در گوشه و کنار جهان جایگاه خوبی پیدا کرده است دو نکته انحصاری وجود دارد، یکی زیبایی چیدمان آن و دومی تازه بودن و نیمه خام بودن مواد اولیه.

مردم در ایام جشن ها و نیز روزهای تعطیل و حتی مرخصی با پوشیدن لباس های سنتی رنگی و بسیار زیبا به خیابان می آیند و فضاهای اجتماعی شهر را شادتر می کنند. لذا در آن فضا می توان حتی از نحوه لباس پوشیدن افراد به فعالیت آن روز آنان پی برد.

88 درصد وسعت ژاپن شامل کوه و جنگل و رودخانه است که همگی بسیار بکر و سالم باقی مانده اند، و تنها 12 درصد از راضی به زمین های کشاورزی و نیز فضاهای شهری اختصاص داده شده اند. لذا با عنایت به جمعیت بالای ژاپن، روز به روز مسکن های تک واحدی جای خود را به ساختمان های بلند مرتبه می دهند ولی حتی در واحد های مسکونی بلند مرتبه سنت های معماری ژاپن جایگاه خود را حفظ کرده اند. برای مثال در تمام واحد های مسکونی فضای کفش کن در بدو ورود در داخل آپارتمان طراحی گردیده که از آن به بعد به فضاهای پاک مسکن خواهی رسید، همچنین کفسازی چوبی راهروها و پوشش یکی از اطاق ها با تتمی TATAMI گویای استمرار معماری سنتی ژاپنی در واحدهای بلند مرتبه امروزی می باشد.

هنرهای نمایشی، هنرهای زیبا، صنایع دستی، گل آرایی، مراسم چای و هنر تا کردن کاغذ همگی با پشتوانه بسیار قوی گذشته تا امروز پیام های هویت و فرهنگ ژاپنی را یادآور می شوند.

زبان ژاپنی به سه طریق هیراگانا HIRAGANA و کاتاکانا KATAKANA و کانجی KANJI نوشته می-شود. طریق اول و دوم متشکل از 46 حروف الفبا می باشد، که اولی مختص به لغات ژاپنی و دومی برای لغات خارجی که وارد ادبیات ژاپن شده اند می باشد و در سومین نوع نوشتار که همان کانجی می باشد هر کلمه به صورت نشانه و یا شکل معرفی می گردد، که تعداد آن بالغ بر 2000 نشانه است.

از نظر زمین شناسی ژاپن یکی از زلزله خیزترین نقاط جهان می باشد ولی برای ژاپنی ها زلزله یک واقعه طبیعی است و نه یک فاجعه و بلای طبیعی، لذا با آن کنار آمده و با آن زندگی می کنند. آمارها نشان می دهد که به طور روزانه و مستمر زلزله سرزمین ژاپن را می لرزاند.

توکیو پایتخت سیاسی و حکومتی ژاپن با جمعیتی برابر یازده میلیون نفر را می توان امن ترین و پاکیزه ترین پایتخت جهان نامید.
اوساکا را نیز می توان پایتخت اقتصادی و کیوتو را نیز پایتخت فرهنگی ژاپن نامید.

محمدمهدی محمودی

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/ژاپن-تعامل-سنت-و-مدرنیته/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/5931