سفیر روایتی از پویش سرزمین

 

به نام خدا

 

سیصد و دومین گفتمان هنر و معماری

 

سفیر

روایتی از پویش سرزمین

 

پویش سرزمین، همیشه بر بنیاد پژوهش نیست. بر مدار جهانگردی هم نیست، گاهی ممکن است این پویش بر اساس بینش و اهداف انسان دوستانه و فرهنگی صورت گیرد اما دست آوردش کمتر از پژوهش نباشد.

اینان سفیران دانائی اند و پویش شان در قالب کتاب کودک، در پویشی چندین و چند ساله، روستاها و مناطق عشایری فراوانی را از سرزمین های سبز شمالی و دامنه های کوهستان های سرد غربی تا مناطق تفتیده تفتان و بلوچستان، سواحل هرمزگان، خوزستان و دامنه های لاله های واژگون پارس، در نوردیده اند و دست در دستان کودکان سرزمینمان با شادی آنها شادمانی کرده اند و برای رشد دانائی شان عاشقانه تلاش نموده اند. اکنون نیز با کوله بار دانائی به سرزمینی می روند که رودبار جنوبی اش خوانند. جائی که نه از رود خبری هست و نه از باران. رودبار جنوبی (کرمان) داغ خشکسالی و فقر بر جبین دارد، با ساکنینی که نجابت و سادگی و محرومیت از نگاهشان لبریز است.

وجه مشترک همه این مناطق، محرومیت است، روستاهای شمالی با محرومیتی کمتر و آب و هوائی بهتر، در میانه ایران محرومیتی متعادل و سرسبزی کمتر و در جنوب و شرق ایران محرومیتی از جنس خشکسالی و فقر مطلق و همه مناطق محروم از کتاب برای کسب دانش بیشتر... در این نشست، سفیران از سفرهایشان می گویند و از آرزوهای کودکان بلوچ که رویاهایشان را به تصویر کشیده اند. از داشتن تانکرها و وانت های نفتکش و اتوبوس هائی که سوخت و کالای قاچاق حمل می کنند تا گل های اساطیری و باغ های پر از گل و میوه، باران و خانه امن ...

و چه با شکوه است که پرچم ایران یکی از پرشمارترین عنصر این نقاشی هاست.

در سیصد و دومین گفتمان هنر و معماری که به کنشگران حوزه فرهنگ در مناطق محروم اختصاص دارد، آقایان اسماعیل آزادی، ورنا بلوچ، سلمان دست افشان و دکتر عباس ویشته سخن خواهند گفت، که با نمایش فیلم همراهست. دبیر پنل گفتگو خانم مهندس فاطمه ظفرنژاد هستند.

 

زمان: چهارشنبه 12 دی ماه 1397 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

 

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.ir

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-انجمن/سفیر-روایتی-از-پویش-سرزمین/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/59448