پيام نوروزي مديرکل يونسکو براي کشورهاي عضو

 


«اودری ازوله» مدیر کل یونسکو همزمان با برگزاری آئین «جهان نوروز» در کشور با حضور چند سفیر از کشورهای عضو پرونده مشترک نوروز با ایران، دهمین سالگرد ثبت نوروز در فهرست میراث ناملموس یونسکو را گرامی داشت و پیام نوروز را این‌طور بیان کرد:‌ «گذر زمان فرصتی برای ساختن پل میان انسانهاست.»

در پیام مدیر کل یونسکو آمده است؛ «نوروز آغاز سالی نو و طلیعه بهار است. در حالی که همه ما مشتاقانه روزهای گرم‌تر و بیداری دوباره طبیعت را انتظار می‌کشیم، خوشحالم که شما در شهر جذاب تهران، این رویداد را با اجرای موسیقی و نمایش‌های دیگر جشن می‌گیرید که در واقع پرتوی است از غنای تجلیات فرهنگی که به زندگی میلیون‌ها نفر در ایران می‌تابد، میراث مشترکی که در گستره آسیای مرکزی، و جنوب و غرب آسیا نیز جشن گرفته می‌شود .

نوروز نماد برجسته‌ای است از اهمیت میراث فرهنگی معنوی که نسل به نسل منتقل می‌شود و به برگزارکنندگان آن هویت و پیوستگی می‌دهد. ترانه‌ها، رقص‌ها، افسانه سرایی‌ها، آئین‌ها و بازی‌های سنتی و جمع‌شدن بر سفره خوردنی‌های جشن‌های نوروزی شاهد زنده‌ای است از تنوع خلاق که ارزش‌های صلح، همبستگی میان نسل‌ها و درون خانواده‌ها، درک متقابل و روابط خوب بین همسایگان را ترویج می‌کند.

دوستی هم‌جوارانه میان کشورهایی که در آن نوروز جشن گرفته می‌شود، این امکان را فراهم کرد تا نوروز در سال ۲۰۰۹به طور مشترک توسط آذربایجان، هند، ایران، قرقیزستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان (اسامی کشورها به ترتیب حروف الفبای انگلیسی بیان شده است) در لیست میراث فرهنگی ناملموس بشریت تحت کنوانسیون ۲۰۰۳برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس ثبت شود و در ادامه به افغانستان، عراق، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان در سال ۲۰۱۶گسترش یابد.

این ثبت نتیجه تلاش‌ها و همکاری‌های طولانی میان این کشورها بوده و نشان دهنده تمایل مشترک برای به رسمیت شناخته شدن نوروز توسط جامعه بین‌المللی است.

این امر همچنین راه را برای تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در به رسمیت شناختن ۲۱ مارس به عنوان «روز بین‌المللی نوروز» هموار کرد. مطمئنم که رونمایی از «تمبر جهان نوروز» نقش مهمی در تعمیق بزرگداشت جشن‌های نوروز خواهد داشت و شما از آن لذت خواهید برد.

نوروز، با تنوع، عمق و غنایش، در واقع فرصتی است که باید همه ما را به هم نزدیک‌تر کند. جشن‌های مشترک نوروزی، مردمانی را با فرهنگ‌ها، ملیت‌ها، ادیان، مناطق و زبان‌های گوناگون با هم متحد می‌کند که از این راه به پیوستگی‌های مشترک خود پی می‌برند .

مراسم شما از نظر روحی باز و دربرگیرنده همه است و یک نقطه ورود برای همه افراد از سنین مختلف برای برقراری تماس و ارتباط با دست‌اندرکاران و جوامع در چارچوب یک جشن را فراهم می‌کند. پیغام نوروز این است: «گذر زمان فرصتی برای ساختن پل میان انسان‌هاست.»

برگرفته از روزنامه اطلاعات 

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/پيام-نوروزي-مديرکل-يونسکو-براي-کشورهاي-عضو/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/59875