واکاوی ترانه های قدیمی/واکاوی سرگذشت واقعی رادیو در ایران -۱ (ضرورت اصلاح تاریخ تأسیس رادیو !)

 

چند سالی است اوایل اردیبهشت که می شود، اهالی رسانه رادیو، خودرا برای جشن تولد رادیو آماده می کنند و روز چهارم اردیبهشت هرسال را به اشتباه به عنوان روز تولد و تأسیس رادیو در ایران جشن می گیرند، که من این بار تصمیم گرفتم رسماً وارد میدان شوم و با ارائه اسناد و مدارک معتبر و قانونی به شما و دوستان و همکارانم در رادیو ثابت کنم که روز تولد رادیو کی و چه تاریخی است. شاید دوستان و همکاران قدیمی ام در رادیو این اشتباه را اصلاح کنند. شاید هم من اشتباه می کنم؛ اشتباه مرا گوشزد کنند تا اصلاح کنم.
چندسال پیش در همین روزها نامه ای به جناب خجسته که معاونت اسبق رادیو را به عهده داشت،نوشتم ومراتب اعتراض رسمی خودم را اعلام کردم و ادله ای خدمت ایشان فرستادم که مسئول دفتر ایشان به من تلفنی گفت:«نامه شمارا دیده اند»و درمراسم تشییع پیکر مرحوم«مهران دوستی»در محوطه جام جم نیز ایشان ازمن پرسید چهره شما برایم آشناست.من باعرض ادب، دست ایشان را فشردم وگفتم:«من حسن فرازمندم که نامه اعتراض به سالگرد تاسیس رادیو را خدمتتان فرستادم.» ایشان هم سری تکان داد و همین! 
زمانی هم که مرحوم منوچهر نوذری، نخستین مراسم سالگرد تاسیس رادیو را اجراکرد، با او تماس گرفتم وگفتم امروز سالگرد تاسیس رادیو نیست و این یک اشتباه تاریخی است. او باشوخی گفت:«فرازمندجان؛میذاری یه لقمه نون بخوریم؟!» 
من هم به شوخی گفتم:«من که میگم دوتا لقمه نون بخور،ولی چربش کن که ازگلوت پایین بره،لااقل سیبل هاتم چرب بشه!….»
او بازهم به خنده گفت:«حالابگوببینم سالگرد تاسیس رادیو کی هست که ما خبرنداریم وتو خبر داری؟!…» که من تلفنی شرح مفصلی به او دادم واوهم احسنت گویان، چقدر خوشحال شد که این همه ناگفته را در باره رادیو می شنود وقول داد سال بعد با این نام و نشانه ها و این ادله و اسناد و مدارک که من در اختیار او گذاشتم، مدیران رادیو را متقاعد کند که روزاصلی تاسیس رادیو در ایران چه زمانی است. و من هم قول دادم که مدارک وعکس ها و اسناد را برای او ببرم که شنیدم کار اوبا مدعیان وطلبکارهایش به جاهای باریک کشیده و متأسفانه به زندان افتاده است.
این شد که دغدغه هرساله من به اینجا کشید و هرسال منتظر نشستم، بلکه یکی متوجه این اشتباه فاحش تاریخی بشود.چندسال پیش هم با جمشیدجم،خواننده ترانه یاردبستانی و همشهری ام که تهیه کننده رادیواست، دراین باره صحبت کردم که البته او به من گفت:«بی خیال…این حرفها آب در هاون کوبیدنه!». همین چندروز پیش بود که با همکار قدیمی رادیویی ام جناب هرمز شجاعی مهر،گوینده توانای برنامه زندگی،که روزگاری را باهم در رادیو گذرانده ایم، صحبتی در این زمینه داشتم و او نیز تأکید کرد که ای کاش زودتر جلوی این اشتباه راگرفته بودی؛اگرچه حالاهم دیر نشده است. وحالا خدمت دوستان عرض می کنم. اما به شرط ها وشروطهاً…
اول این که: برای شما و مسئولان رادیو(والبته صداو سیما)بگویم که اصلاً دعوا سر رادیو از روز نخست اختراع رادیوهم به جای باریک کشیده شده و هنوزهم در تاریخ، سراین موضوع که رادیو را چه کسی یا چه کسانی اختراع کردند،دعواست. 
دوم این که: مسئولان رادیو وقتی ادله و اسناد و ومدارک مرامشاهده کردند، قول دهند که این خسارت را جبران کنند و روز واقعی تولد و تاسیس رادیو را در ایران جشن بگیرند.
و سوم هم این که: سربسته به شما عرض کنم، رادیو در ایران عمری بیش از صد سال دارد ،نه ۷۶ سال! حالا با این مقدمه، شمارا در شماره های بعد دعوت می کنم به خواندن سرگذشت واقعی رادیو در ایران؛یعنی به جای پرداختن به واکاوی ترانه های قدیمی، به موضوع اصلی رادیو می پردازم.
دراین شماره نیز باز به تکرار، خدمت شما و مدیران محترم رادیو مطرح می سازم که این اشتباه باید اصلاح شود وازاین پس اجازه ندهند برنامه سازان صداوسیما ازشخصی به نام«گوگلیلمو مارکونی» به عنوان مخترع اصلی رادیو اسم ببرند. زیرا شواهدی هست که نشان می دهد پیش از او نیز محققان و مخترعان دیگری در زمینه اختراع رادیو،نقش مهمی بر عهده داشته اند که در شماره های آینده به معرفی آنان خواهم پرداخت.
ادامه دارد

حسن فرازمند

برگرفته از دنیای اقتصاد

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/)واکاوی-ترانه-های-قدیمیواکاوی-سرگذشت-واقعی-رادیو-در-ایران-(۱-ضرورت-اصلاح-تاریخ-تأسیس-رادیو-!/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/60206