نگاهی به باغ مشیر الممالک یزد

29

پایگاه خبری ایران بزرگ- نگاهی به ایران- از دیر باز زندگی در شهرهای كویری برای ساكنان مسئله بغرنجی بوده و نیاز به فضاهایی جهت طراوات و شادابی یكی از عوامل مهمی بوده كه باعث به وجود آمدن باغ هایی بزرگ و زیبا در كویر شده است. یكی از این نمونه ها، باغ مشیرالممالك یزد است كه در حاشیه بافت قدیم و در محدوده شمال غربی این شهر شكل گرفته است و از طریق خیابان های اطراف به راحتی به كلیه نقاط شهر دسترسی دارد.

ین باغ در اواخر دوره قاجار توسط میرزا فتح ا...خان مشیرالممالك كه در آن زمان منصب صاحب دیوانی و اداره امور دارایی (مستوفی) را بر عهده داشت ساخته شد. وی مسئول وصول مالیات از جانب دولت قاجار در یزد بود. همچنین در غیاب حاكم وقت جانشین او در اداره حكومت بوده و طبق گفته ساكنین كهنسال محله امیرآباد، زمانی سرنوشت یزد در باغ مشیرالممالك رقم می خورد. میرزا فتح ا...خان برای آبادانی یزد تلاش زیادی انجام داده و قنوات بسیاری را احداث نموده كه احداث هر قنات معادل ایجاد یك آبادی و اشتغال تعداد زیادی از مردم بوده است. یكی از این قنوات قنات امیر آباد مشیر بوده است. این قنات در فاصله حدود 5 كیلومتری میدان شاه سابق (میدان بعثت فعلی) قرار دارد كه در مجاورت آن آبادی های محمود آباد و كسنویه بوجود آمده اند. فتح ا... خان در مظهر قنات امیر آباد باغی را بوجود آورد و از آنجا كه فعالیت اصلی مشیر الممالك جمع آوری مالیات بوده، این باغ تبدیل به یكی از انبارهای جمع آوری مالیات غیر نقدی و مهمانسرای خصوصی مشیر شده است.

پس از فوت میرزا فتح ا... خان مشیر الممالك، پسرش میرزا تقی خان برای زندگی به این محل نقل مكان كرد و در كوشك میانی باغ ساكن شد. او تغییراتی متناسب با زمان در آنجا ایجاد كرد. از جمله احداث گارا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژی برای نگهداری اتومبیل شخصی خود و یك راه اتومبیل رو از درب ورودی به سمت كوشك میانی. بعد از فوت میرزا تقی خان باغ رونق و شادابی خود را ازدست داد و تنها فرزندان وی كه در تهران سكونت داشتند چندی یكبار در مسافرت به شهر یزد، به این باغ می آمدند.

در سال 1348 با متروكه شدن باغ و خشك شدن قنات آن، مردم محل در خارج از باغ (در مجاورت ضلع شرقی دیوار باغ) چاهی احداث كردند تا آب آن همان مسیر قنات قدیمی را بپیماید و آبادی امیر آباد را سرسبز نگه دارد.

این وضعیت تا اواخر سال 1379 ادامه یافت تا اینكه باغ مشیر الممالك توسط شركتی خصوصی (شركت مشیر یزد) خریداری گردید و با حمایت سازمان میراث فرهنگی شهر یزد، با ایجاد تغییرات اندكی در ساختمان بنا و تغییر كاربری فضاها، این مجموعه تبدیل به هتل شد و در نیمه دوم سال 1382 به عنوان اولین هتل باغ ایرانی با تجهیزات سنتی و در عین حال مجهز به كلیه امكانات رفاهی مورد بهره برداری قرار گرفت.

اصغر نبیل، مدیر عامل هتل باغ مشیر الممالك در خصوص وضعیت كنونی هتل باغ می گوید: هتل در زمینی به وسعت 13000 متر مربع قرار دارد. محوطه زیبای باغ، فواره ها و نهر آب جاری همراه با معماری اصیل ایرانی، این هتل را به یكی از جاذبه های توریستی یزد تبدیل نموده است. 80 باب اتاق یك تخته، دو تخته، سه تخته و سوئیت با 80 نوع طراحی داخلی به سبك سنتی و در عین حال مجهز به امكانات مدرن، فضایی به یاد ماندنی را تداعی می نماید.

به نقل از پایگاه خبری ایران بزرگ

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/باغ-مشیر-الممالک-یزد/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/6069