نگاهی به آتشکده باکو

31

پایگاه خبری ایران بزرگ- نگاهی به ایران- آتشکده ی باکو که در 30 کیلومتری شهر باکو، در بخش جنوب شرقی شبه جزیره ی آبشرون و حومه ی شهر سوراخانی قرار دارد، چهارتاقی بلندی است که با سنگ و ساروج و هماهنگ با معماری آتشكده های به یادگار مانده از دوران باستانی ایران همچون آتشكده نیاسر كاشان و اصفهان ساخته شده است.

شبه جزیره آبشرون که در غرب دریای مازندران جای دارد میدانی نفتی بزرگی است که با روزنه هایی، گاز طبیعی متصاعد شده از این میدان نفتی را به بیرون هدایت می کند و اگر شعله ای به آن نزدیک می شده آتش زبانه می کشیده است. بر پایه ی این ویژگی منطقه و پیشرفت دین زرتشتی، آتشکده ای ساخته شد که از سده نخست (و در برخی منابع 5 سده پیش از میلاد)تا سده ی هفت میلادی برپا بود، تاریخ نگار ارمنی -موسی خورنی- نوشته است که "چون اردشیر بابکان به ارمنستان آمد فرمان داد که آتش هرمزد را در آتشکده این دیه همیشه فروزان دارند". با هجوم تازیان آتشکده از رونق افتاد و زرتشتیان به هند مهاجرت کردند. پس از قرنها دوباره زرتشتیان بازرگان هندی در این محل آتشكده را دایر كردند و ساختمان فعلی آتشكده در سال 1713 ساخته شد.

ساختمان آتشکده از بیرون یک پنج ضلعی است با دیوارهای پیرامون آن و یک ورودی مرکزی که در بالای آن مانند معماری بومی آبشرون اتاقی برای میهمانان با نام بالاخانه درست شده است. در حیاط مرکزی بنایی چهارگوش گنبد دار وجود دارد و پیرامون حیاط اتاق هایی برای راهبان. کتیبه هایی به خط سانسکریت بالای اتاق ها روی سنگ حک شده است. بنای چهارگوشی که در وسط حیاط قرار دارد چهارتاقی گنبدداری است که اینک آتش زیر گنبد به صورت مصنوعی و از طریق لوله هایی که به آن وصل شده، روشن است. اما در نقاشی های قدیمی که از آتشکده وجود دارد آتش از چهار ستون کوتاه روی بام نیز شعله ور بوده است. با فاصله اندکی از چهارتاقی آتش دیگری وجود دارد که گفته می شود برای سوزاندن جسد درگذشتگان بوده است. اتاق های پیرامون حیاط به صورت موزه ای درآمده که راهبان ساکن آن ها به صورت مجسمه های مومی به نمایش درآمده اند. تاثیر سبک معماری هندی در بازسازی آتشکده انکارناپذیر است.

بدون تردید از زمان ساخت تا نابودی معبد به هنگام هجوم تازیان از این بنا به عنوان آتشکده استفاده شده است. اما در دوباره سازی و استفاده از بنا در سده های 17 و 18 میلادی به نظر می رسد هم هندوان و هم زرتشتیان از آتشکده استفاده کرده اند.

به نقل از پایگاه خبری ایران بزرگ

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/آتشکده-باکو/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/6071